Petunii

Started by simona2, April 26, 2007, 11:08:05 AM

Previous topic - Next topic

AngelEyes

Lala  :o cum ai reusit sa treci peste iarna petunia ?  ::) Arata foarte bine !

myky

Quote from: lala on July 08, 2008, 02:56:50 PM
In primul rand sa va arat o petunie trecuta prin iarna,nu e chiar asa bogata ca anul trecut dar ideea e ca se poate.
In al doilea rand, fainarea se trateaza ffbine cu ceai de coada calului+macerat de urzica.Planta se izoleaza de restul si se stropeste cateva zile la rand cu ceai.  Sau tratamente chimice:bravo-tilt-ditane(unul din ele).

poti sa detaliezi?

Codruta

 Daca ai putea sa aduci in gradina niste buburuze..., te-ar scapa de puricii de plante.[/quote]

Daca ele nu se invita una pe alt cum saracia sa le aduc eu? ;D Am cateva in gradina si imi sunt tare dragi, nu numai pentru ca se hranesc cu paduchii care imi deranjeaza florile dar si pentru cum arata ele. Nu stiu nici un loc unde ar fi mai multe si as putea sa le invit in vacanta la mine ;D
Inainte de a pleca in concediu mi-am dat silinta sa spal cu apa calduta bobocii care erau acoperiti de paduchi si parca i-am tinut putin sub control. Acum nu mai pot face asta ca sint prea multi. Daliile au inceput sa infloreasca si numai din greseala mai gasesc un boboc fara "musafiri". Cred ca, cu toata durerea va trebui sa renunt la condurasi ca se pare ca ei atrag cel mai bine acele bestii. Ma refer la cei negrii. Cei verzi se pare ca iubesc mai mult trandafirii si violetele.

Lala, astept si eu sa ne impartasesti secretul de a pastra petuniile. Eu nu am cum sa la pastrez pe toate dar macar cateva sa salvez.

lala

Am tinut-o la racoare langa muscatele curgatoare, leandru si fucsii.Temperatura a fost destul de scazuta,dar lumina din belsug si apa rar cat sa nu se usuce pamantul.Intram la ele rar ca sa nu fiu tentata sa le tot "ciugulesc" si sa le ud etc.A fost o incercare initial,dar se pare ca merge.Am avut trei ghivece si au supravietuit doua,trebuie sa mai fac poze sa le vedeti!

AngelEyes

La racoare unde anume ? Pe balcon ? Ai termopan sau nu ? Detalii te rugam  ;D

blueheart_d

cu sigurata se refera la o camera mai putin populata peste iarna. eu muscatele le tin intr-o camera in care fac foc o data la doua luni petimp de vara, cand merg acasa. muscatele le-am iernat bine acolo, si cu siguranta acolo vor ajunge si petuniile. la mine in balcon e totusi destul de rece si mi-e frica sa nu inghete.

lala

la racoare-adica intr-o camera fara caldura(cu termopan),doar cand a fost ffrig am dat drumul la calorifer in rest NIMIC.Folosesc o camera pe post de sera doar iarna!

sicamin

Eu in jardiniera de beton ,de pe balcon ,nu am plantat nimic ,dar pamant era ca am un ghiveci cu muscate. Cred ca vantul a adus ceva seminte de petunii si au rasarit.
Acum sant inflorite si sant foarte frumoase.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P7080236.jpg

Codruta

Au o culoare superba. Sa-ti traiasca!

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Gabi, recunosc, cel mai mult imi plac cele mov-grena. Nu ca celelalte nu sunt frumoase, dar am eu ce am cu aceasta culoare a florilor.

gabriela jalba

Astea-s ultimele doua care au inceput sa infloreasca acum ceva mai abundent:
   
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Astea fac seminte? sunt o splendoare ,sunt seminte cumparate de Codruta?

gabriela jalba

Nu fac seminte....astea merg prin butasire. Eu le-am cumparat cu2 lei bucata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Gabi ,sunt o splendoare,nu am vazut asa ceva prin piata pe aici !
Sigur nu fac seminte?Atunci trebuiesc cumparate altele in fiecare an,nu?Sau raman radacinile in pamant :D ?

Codruta

Se pare ca cele crete nu fac seminte. Eu am vre-o 7 feluri (se pot vedea in albumul meu) dar nu am vazut seminte la nici una. Florile sunt superbe dar frunzele sunt mici si nici nu cresc in lungime asa spectaculos ca si in reclama. La mine anul acesta aproape toate plantele curgatoare nu au vrut sa "curga" dar au facut flori mereu.

gabriela jalba

Marean,se prind prin butasi,dar is fitoase. Acum vreo doi ani am incercat si eu si nu am reusit.Pt 2 lei ...pot sa-mi cumpar in fiecare an doua-trei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Am inteles,insa nenea care la scot la piata cum mama zmeilor le inmultesc,ca am inteles ca daca aceeasi planta e rebutasita succesiv dupa proprii butasi,la un moment dat nu va mai inflorii ....

Codruta

Si eu imi pun aceasta intrebare mai ales ca eu le-am comandat pe toate de la o firma iar cand le-am primit aveau cativa cm si tulpinite subtiri aratand mai degraba ca iesite din seminte decat ca lastari.

larisa

pai atunci astia care comercializeaza seminte de petunii batute ,cum fac rost de seminte ?eeeee..e ceva ce noi nu stim  si trebuie neaparat sa aflam ca tare mai sunt frumoase

Codruta

Ai dreptate Larisa. Si eu am comandat in primavara seminte de petunii crete. Se pare inca ca si semintele sunt fitoase cum spune Gabi ca nu mi-a iesit nici un fir de petunie. Doar din cele simple care ar fi trebuit sa ajunga la 1 m lungime mi-a iesit o singura planta care acum nu are mai mult de 20cm ???
Azi am strans iar florile ofilite de la petunii si m-am uitat din nou daca au seminte. Au fruct dar mult mai mic ca cele simple iar cand sparg fructul inauntru nu e nici o semanta :( Poate sunt atat de mici ca imi trebuie microscop ;D

martipan

Probabil hibridizarile succesive le-au lasat sterpe,ori albina nu a avut tinta :D !

ionut

Martipane corect se spune hibridarile...samanta hibrida se obtine foarte greu motiv pt care este si f scumapa,caracterele unui hibrid se mentin doar in primul an,asa ca prin a opri seminte de la hibrizi niciodata nu vei avea plantele din primul an.
Inmultirea prin butasi(vegetativa)este cea care asigura transmiterea fidela a caracterelor de la o generatie la alta

martipan

Multumesc de corectare,am aflat un cuvant nou :P !
Am inteles ce ai zis,dar tot nu m-am prins care , cum si de ce nu fac si astea cumparate de noi seminte  ::) ;D !

vernil

Fetelor, la mine in cartier sunt atat de multe petunii, mai ales curgatoare ... tone de petunii ... asa ca incep sa adun seminte, deja au inceput sa se formeze. Unde a agsit un loc liber, primarul a pus cateva bancute, ghivece inalte si mari intre ele, toate pline cu petunii. Pe strada, din 10 in 10 metri, ghivece foarte mari cu petunii  ;D Chiar nu glumesc cand spun ca sunt tone de petunii. Oare nu s-ar putea aduna florile pentru un parfum ? Ar fi interesant  ;D