Petunii

Started by simona2, April 26, 2007, 11:08:05 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Sa traiasca Dom' Primar !!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


martipan

Deja  :o ? Eu stima ca mai prin martie-aprilie se pun petuniile ...

ionut

Quote from: turturica on February 15, 2009, 11:59:24 AM
A inceput cineva sa semene petunii? ca eu m-am apucat
eu,din ianuarie tot seaman la petunii,depinde si ce petunii ai semanat,cele curgatoare au o perioada mai mare de timp pana sa infloreasca,cele clasice,de gradina,au nevoie de mai putin timp pana la inflorire
de la data semanatului pana la repicare au nevoie de o luna si cateva zile,dupa repicare se tin la rece pana la plantare,(nu la temperaturi negative,dar la 5-6 grade internodiile nu se alungesc,planta se caleste)daca este nevoie se aplica si un ciupit
e bine sa se semene esalonat,pt a avea plante de varste diferite astfel se asigura flori in gradina sau ghiveci pe o perioada mai mare de timp

Codruta

Dupa esecurile de anul trecut nu mai am curaj ... voi cumpara plante. Mai scump dar mai sigur.

penelopa

Eu nu mai am curaj nici să le cumpăr, Codruţa.
În ultimii 2 ani petuniile mele  cumpărate (bătute şi hibride), deşi le-am plantat în pământ special pentru petunii, nu au trecut peste vară:
- dacă le-am ţinut în plin soare,  au făcut puţine flori, mici şi prăpădite,  terminând prin a se ofili şi usca  >:(
- dacă le-am ţinut la mai puţun soare, s-au alungit,flori puţine, n-au murit dar nici n-au trăit ... bine  :)
Nu ştiu unde greşesc fiindcă, în primii 3 ani, petuniile cumpărate au fost minunate  ???

Codruta

Daca si la mine anul acesta petuniile vor arata ca anul trecut s-ar putea sa-mi pierd si eu curajul de a cumpara cu toate ca imi plac mult. Nici cele batute si nici cele simple nu au arata foarte bine. Au avut flori frumoase dar putine si nu au crescut cu toate ca aveam multe soiuri care ar fi trebuit sa ajunga la 80-100cm. De ce credeti ca in album apare fotografiata cate o floare si nu planta? ;D Ma gandeam eu ca una e reclama si alta ceea ce reusim noi sa avem in gradina dar totusi au fost foarte departe de cum ar fi trebuit sa fie. Nu cred ca a ajuns una la 40cm :( La un moment dat m-am gandit ca eu am fost de vina ca le-am ciupit prea mult. Ce m-a iritat cel mai tare a fost ca si cele simple care se vand in orice magazin si care acum doi ani au fost lungi, frumoase si plin de flori nu s-au lungit anul trecut. Au avut flori mai multe decat cele duble dar plantele au ramas pitice. Ma plangeam pe forum ca la mine nici muscatele si nici petuniile curgatoare nu au fost curgatoare.

simona72

si la mine tot asa s-a intamplat anul trecut.au fost buruieni si nu petunii.acum 2 ani au fost extraordinare,viu colorate dar anul trecut doar doua bate infipte in pamant.

Codruta

Se pare ca putem da vina pe atmosfera ;D

martipan

Ce vorbiti fratilor,eu anul trecut am avut petunii de ma saturasem de ele !  ;D
Au crescut inalte si pline de floricele,am dat unei vecine si ea a plantat una singura per ghiveci,si aia s-a facut asemenea unui copac,groasa,ramificata si plina de crengute cu flori.
Ale mele,din cauza spatiului,de 2 ani de cand pun,le seman intr-o cutie de inghetata,fara gaura de scurgere,si le las buluc acolo de la semanare pana toamna tarziu,nu le ma repic,ci smulg surplusul ,iar pe restul le las acolo ....sa stiti ca asa,inghesuite si foarte multe intr-un singur vas,au facut flori gramada :D .
Eu iau in fiecare an seminte si le folosesc doar pe ale mele (primite de la altcineva,nu cumparate),asa ca poate am nimerit eu un soi mai infloricios  ;D !

penelopa

Hai, băi Marţi, nu te mai da mare că tu te lauzi cu petuniile alea ... banale şi urâte  :P
Merci, de alea nu ştiu nici eu cum să mai scap din grădină.
Noi vorbeam de petuniile alea ..... "nobile"  ::)

ELA

si eu am renuntat la petuniile curgatoare si am in jardiniere doar muscate curgatoare ,lobelii,condurasi...

Codruta

Ela, sunt out of topic dar tot e musai sa te intreb cum te descurci cu condurasii? Imi plac tare mult dar mi se intoarce stomacul pe dos cand vad ciorchinele de lighioane negre care ii cotropesc. Citeam pe undeva ca se pun condurasi printre ale plante ca sa atraga acei paduchi sau ce or fi. La mine a fost invers, s-au umplut daliile de lighioane. Nu am vrut sa folosesc insecticide pentru ca atat daliile cat si condurasii sunt delicatese pentru iguana si testoasele mele. In plus am citit intr-o revista ca cineva a renuntat la condurasi dupa cativa ani tocmai pentru ca nu a gasit solutia impotriva bestiilor.

martipan

Quote from: penelopa on February 17, 2009, 01:28:43 PM
Hai, băi Marţi, nu te mai da mare că tu te lauzi cu petuniile alea ... banale şi urâte  :P
Merci, de alea nu ştiu nici eu cum să mai scap din grădină.
Noi vorbeam de petuniile alea ..... "nobile"  ::)
Haaa,pai atunci sa le vad  :P !
Vorbiti de alea batute (de soarta,din cate citesc :D :D :D ) ?
Mie aleea curgatoare nu imi plac,deci saaac !

Codruta

Martipan, sunt acrii strugurii? ;D :D :D

martipan


ozimandias

Acum trei-patru ani am avut si eu niste superbitati, plantate, crescute de mine. Au fost minunate.
Anul urmator am pus iar seminte, au iesit, au crescut, dar ma pacalisem (eu sau producatorul semintelor) si au fost din cele simple, drepte, care au crescut un fir luuuuuug si la un moment dat s-a indoit.... Insa miroseau incredibil.
Anul trecut am cumparat gata facute, din Metro, asa . Au fost foarte frumoase. Au crescut bogat si au stat inflorite pana pe la sfarsitul lui august. Atunci au inceput sa moara. Cam asa au aratat toate vara , numai ca un pic mai mari (in spatele oxalisului se mai vede, poza e facuta cam pe la sfarsitul lui august):

Am mai cumparat si asa: . Dar acestea au crescut tot asa, un fir lung si drept, in sus. Dar au inflorit si ele multisor.

De plantat, cred ca le-am plantat in pamant cumparat. Dar n-as baga mana in foc pentru asta, ca soacra mea tot spune ca pamantul acela nu e bun si a mai schimbat din ele in pamant din curte... ::)

gabriela jalba

Pene!! banele,dar parfumaaateeee!  Si eu am avut super petunii  :http://good-times.webshots.com/album/562419419uKOFmi?start=168  astea fiind citeva,ca restul nu stiu pe unde le-am imprastiat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Heidi

Pentru cei care la un moment dat intrebau de petuniile de la SieberZ KFT: sunt plante, nu seminte:

http://www.sieberz.hu/index.php?content=11&termek_id=1310&kategoria=3#termek1310
sau:
http://www.sieberz.hu/index.php?content=11&kategoria=3&page=5

Au depozit si la Oradea.

nico.agat


Codruta

Nico, iti doresc mult succes cu ele. Dupa esecul total de anul trecut nu mai incerc sa am petunii din seminte. Din 3 plicuri am obtinut o planta anemica :( A facut cateva floricele dar arata ca un liliput de petunie. Au rasarit mai multe plantute dar le-am pierdut pe toate in cateva zile.

gabriela jalba

Sa-ti traiasca,dar tare se vor mai etiola. Cel putin inca o luna trebuie sa le tii in casa...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Am citit pe undeva ca petuniile nu se scot afara inainte de a doua jumatate a lui aprilie, cel mai indicat fiind in mai.

gabi_gabriella

Ca sa se simta bine afara si sa se dezvolte , tebuie noaptea sa fie cam 15 grade .

gabriela jalba

Deci aveam dreptate. Inca atita timp in casa!! E greu cu ele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=