Petunii

Started by simona2, April 26, 2007, 11:08:05 AM

Previous topic - Next topic

ionut

Heidi,chiar la tine in oras este o firma care se ocupa printre altele si cu asa ceva,se numeste blondyromania si este pe str budiului nr 68
sunt relativ scumpe,daca vezi mesajul meu pana luni ne am putea intalni si ti aduc eu cca 30 de seminte,(atatea contine ambalajul,sunt drajate)asta pt ca marti voi fi in tg mures

Heidi

Ionut, esti un dragut! Iti multumesc foarte mult pentru seminte!

ionut

Heidi am fost si mai dragut :D
placerea a fost de partea mea

cornel61

Anul acesta nu se mai ocupa nimeni de petunii ?
Dupa ce au iesit plantutele din seminte, tinute la 25 de grade, le-am mutat in alt loc mai racoros. Au cam 1.5-2 cm si sunt cam firave.
Cate grade trebuie sa aiba in continuare ? Se mai intaresc ? Ce dimensiune au cand se face replicarea ?
Multumesc !!!

cara

Cornele, dupa incercarea cu lobelii si cineraria eu nu mai am nervi sa-mi fac singura rasaduri in veci de veci.  ;D
tre sa ai grija ca fac nush ce boala si se prapadesc. stropite cu ceai de musetele sau o zeamă chimică, or sa-ţi spună fetele.

si da, se intaresc! eu am cinerarii de juma de metru si acum, in plina iarna si ger. iar lobeliile au fost mari si frumoase asta vara. dar, cum yiceam, a doua oara cumpar de la piata  ;D

gabriela jalba

Lasa petuniile la lumina si caldura,ca ele se fac "intarite" singure. La mine oies prin toate ghivecele,si cind au 6 frunze,le rup virful. N-am cind face poze...
   Cara(fac OFF !!!) sper ca nu ai aruncat ghiveciul in care ai avut lobelii,da?Raspunde-mi la topicul lor (daca au..)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

mai bine scriu aici si mut alta data ca n-am vreme sa caut daca este topic de lobelii:

deci da, l-am aruncat.   ::)

gabriela jalba

Pacat! ai fi avut surpriza sa le vezi anul asta pline cu flori fara sa depui efort.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

Daca ai avut ghivece cu flori pe langa cel cu lobelii vor iesi in toate ghivecele. Valabil si pt petunii, mimulus ori alte flori cu seminte mici care sunt luate de vant si duse prin ghivecele  vecine.

Codruta

Petunii au rasarit si la mine prin diverse ghivece sau prin gradina dar au fost mult mai anemice fata de parintii lor.

cornel61

Quote from: gabriela jalba on February 22, 2010, 05:50:07 PM
Lasa petuniile la lumina si caldura,ca ele se fac "intarite" singure. La mine oies prin toate ghivecele,si cind au 6 frunze,le rup virful. N-am cind face poze...
 

Dupa cat timp ajung la 6 frunze ? Se pun vitamine ?

GetaV

Cornel cam la 6 saptamani le repici si cand incep sa-si schimbe frunzele (dupa transplant} atunci incepi cu ingrasamantul si ciupitul .Fa poze si te mai ajutam

cornel61

Cam asa arata petuniile mele puse pe 10 februarie .

ozimandias

Bafta!
Nu stiu ce experienta ai in domeniu, dar din experienta mea, umila, pot sa spun ca pana acum a fost usor. Greul mi se pare ca vine la transplantat  :D

GetaV

Sunt prea dese ,si multe vor cade ,le elimini cu o penseta.Le trebuie fff multa lumina acum ca sa imputerniceasca

ozimandias

Da, am citit si eu intrebarile tale de mai sus.
Din experienta mea, nu foarte mare, cred ca le trebuie multa lumina si caldura moderata. Daca au si multa lumina si multa caldura se lungesc prea mult si raman subtiri. Eu am tinut unele deasupra caloriferului si asa am patit cu ele.

myosotis

Cornel, rareste-le acum,  cat sunt mici. Cand incep sa faca frunze, nu le mai poti rari. Frunzele au perisorii aia mici si se "lipesc" unele de altele si vei smulge mai multe o data. Dupa aspect le trebuie lumina mult mai multa. Temperatura trebuie sa fie de 16-18grdC si ai grija cu apa. Sa nu le uzi prea mult.

cornel61

Vreau sa mai pun o promotie noua. Am luat un plic de la <Plus>.
Imi explica cineva cum procedez ?

GetaV

Incearca sa le semeni de la inceput mai rar ,poate gasesti o sita sau o plasa ,daca nu ,te straduiesti sa le semeni rar ca sa nu cada rasadurile mai tarziu.

cornel61

Ce inseamna mai rar?
Vreau sa le pun in pahare de unica folosinta. Cate seminte intr-un pahar?

GetaV

5-6 seminte ,dar poate le pui cu penseta ;D

ozimandias

Semintele acestea super-mici se amesteca cu nisip. Si cand se planteaza se scutura/ ia, sau alta metoda amestecul acesta seminte+nisip.
Cu cat punem mai mult nisip, cu atat scade numarul de seminte pe mm patrat  :D sper ca m-ati inteles...

diditel

raman totusi foarte decorative,atat in gradina cat si in balcon

einsteinitza

Si cele simple probabil sunt si parfumate :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Mie chiar imi plac. Mai ales in cosulete care atarna  :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8