CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Mda!
La primavara poti sa incerci intr-o jardiniera sau intr-un ghiveci pus alaturi
E cam inghesuita saracuta,desi arata foarte bine
Alba batuta?(am si eu una alba care la inceput infloreste batut si apoi uita,la sfarsitul sezonului face flori cu 4 petale )

einsteinitza

Nu mai incerc nimic, ca nu mai am unde sa le pun.Nu e inghesuita, are acolo spatiu destul, este un fel de farfurie.Doar ca nu stiu daca sa o tai sau nu, ca e cam stufoasa acum,poza aia e mai veche.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: gentiana on November 19, 2010, 09:13:42 AM
............
2.n-am taiat clematitele niciodata toamna,doar am marcotat  "firele"
...........
Ai şi tu un fix cu marcotatul ăsta!! :D
Dar cu tăiatul clematitelor te contrazic; mai mult sau mai puţin, clematitele trebuiesc tăiate.
Ştii şi tu că din fiecare muguraş ieşit la toate  nodurile de frunze vechi, se dezvoltă  noii lăstari. Păi, dacă laşi lăstarii vechi aşa lungi cum sunt ei după un an de vegetaţie  (şi care mai sunt şi extrem de fragili), cât mai pot creşte noii lăstari fără să nu se rupă tijele vechi??

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Pene eu tai doar ce e uscat,primavara dupa ce deja au iesit frunzele noi
La asta ma refeream,n-am taiat niciodata la 30,40,50cm de radacina cum am vazut scris in diverse reviste si articole sau forumuri
Cine doreste sa taie e problema lor,eu am spus ce fac eu si n-as zice ca le merge rau
Pe forumul Hertei n-am vazut sa se taie toamna clematitele
Nu e deloc o fixatie chestia cu marcotajul are 2 motive foarte intemeiate
1 vreau sa fiu sigura ca am o clematita din culoarea respectiva ,daca se intampla ceva cu clematita mama
2 clematitele se "dezgolesc" de frunze la baza si arata urat,daca marcotezi ai baza acoperita de pui
Arata ca un fel de cascada verde plina de flori
Pene si tu te vaitai de clematita catarata in copac ca e golasa la baza

penelopa

Da, dar la baza clematitelor am hotărât, de comun  acord cu toţii, că se plantează  altceva decât clematite, care să ţină de umbră la rădăcina  clematitei.
Şi, da: clematitele se taie primăvara devreme.
Uite, pentru tine, o pun la marcotat pe Ava într-o jardinieră, conform sigestiilor tale. ;)

gentiana

La inceput le-am pus galbenele,acum prefer sa-si faca ele intre ele umbra
Aia cu ruptul crengutelor e in mod ciudat specifica pt montane(eu cu ele am avut probleme de rupere si exfoliere)
O parte din clematitele mele sunt puse sub paulownii cu trandafirii si deja sunt umbrite
Ultimile 2 puse sunt in plin soare,sa vad ce le umbreste la vara(probabil macii si minirozele)
Mersi de Ava(daca nu marcotam de unde aveam clematis si pt tine,ai? :P)

vernil

Quote from: einsteinitza on November 19, 2010, 12:33:43 PM
Nu mai incerc nimic, ca nu mai am unde sa le pun.Nu e inghesuita, are acolo spatiu destul, este un fel de farfurie.Doar ca nu stiu daca sa o tai sau nu, ca e cam stufoasa acum,poza aia e mai veche.

Corina, clematitele se taie dupa ce infloresc, pentru a-si intari radacinile si pentru ramificarea tijelor. Dar motivul principal al taierii il reprezinta faptul ca florile se formeaza pe tije noi. Acum, fiind in asteptarea iernii, nu ai de ce sa le tai. Iar clematitele nu se sapa la radacina, niciodata.

adrianam

Quote from: Carina on November 19, 2010, 10:05:32 AM
M-am uitat acum pe helpmefind (ca pana acum l-am folosit doar pentru trandafiri) si parca as zice si eu ca clematita mea nu e WN. In unele poze seamana, dar in altele nu. Clematita mea e mov inchis, nu are nici o tenta de rosu sau bordo.

Daca ai numele, poti gasi date exacte despre cum arata si cum trebuie taiata pe site-ul acesta:
http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/

Mie una mi se pare foarte bun.
Are foarte multe clematite create in ultimii ani si poze ale tufei si florii, date despre cat de inalta creste, daca poate fi cultivata in ghiveci sau nu.

gabi_gabriella

Clematitele din grupa C se taie primavara scurt (aici intra cele clasice mov).Ele cresc ,ut de tot si daca nu le tai te trezest icu flori doar in varf.
CEle din grupa B se taie dupa ce au inflorit , asa cum zice Vernil (ex. Piilu )
Cele din grupa A (montana ) nu se taie, numai daca e nevoie pt aspect sau parti uscate. Ele cresc destul de incet fata de celelalte .

einsteinitza

Multumesc, deci la primavara o tai .Multumesc +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Si la mine au dat frunze , ca si unii trandafiri . Ce fain trebuie sa fie in Australia , sau Florida , sa ai flori aproape non stop ...

flordel

Cred ca-i plictisitor....Si Craciunul sa fie vara, Uhhhh.... :P

einsteinitza

Craciunite in costum de baie, cred ca la asta viseaza Von >:D ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on November 19, 2010, 01:10:42 PM
Acum sa tai?

Nu taia nimic acum, a ta e un hibrid cu flori mari care infloreste de doua ori, o scurtezi imediat dupa prima inflorire, cam la 70-80 cm.La clematitele din grupa B, prima inflorire are loc din mugurii formati in toamna, iar a doua inflorire pe lastarii noi. Daca vrei in schimb sa o indesesti de la baza, o tai in primavara devreme la 30-40 cm, deasupra unor perechi de muguri sanatosi,  asa o fortezi sa dea noi lastari din radacina, doar ca pierzi in felul asta prima inflorire.

Gabi_gabriella- n-as zice ca C. montana creste incet...de fapt, am una singura, deocamdata, plantata in primavara la baza unui prun. La plantare avea 50 cm iar acum are lastarii de aproape 4 m! +hypno  Nici eu nu ma asteptam sa creasca chiar asa...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vernil

Si Montana mea creste ca nebuna, dar flori foarte putine ... Ce ma bucur ca pe forum sunt multi cunoscatori si iubitori de clematite! Mi se par plante elegante, cu flori deosebite, care iti ofera surprize placute cand nici nu te astepti.

claude

Eu am descoperit ca-mi plac f. mult si am de gand sa fac rost de mai multe, din diverse specii care rezista la noi, nu doar hibrizi cu flori mari...sunt deosebite, intr-adevar  :) Momentan am doar o montana-care are si un parfum minunat , o Jakcmanii si 5 hibrizi cu flori mari
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Schnuppe

Quote from: einsteinitza on November 20, 2010, 07:13:39 PM
Craciunite in costum de baie, cred ca la asta viseaza Von >:D ::)

Mi se pare normal , mos craciunii in bikini nu ma pasioneaza  :D

flordel

Mie nu mi se mai pare nimic normal, e recomfortanta o asemenea informatie.  :)

einsteinitza

Aveai banuieli ca ar fi altfel? Aoleu! +hypno +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Nu, dar sincer nu stiu ce sa mai cred in general, asa ca orice confirmare a unui lucru normal pentru mine este o binecuvantare... ;)

adrianam

Am si eu o montana roz plantata la gradina in vara. A crescut destul de repede, s-a incolacit pe un suport care nu este stabil si cade la fiecare vant mai zdravan. Am incercat sa o dau jos si sa o pun pe niste bete de bambus dar nu am reusit decat sa-i rup unele ramuri.
Zilele trecute am mai gasit o montana alba la un en-gros de plante. Se numeste Early Sensation si din pacate nu este parfumata. Are frunzele verzi si ar trebui sa nu le piarda. Sper sa nu scada temperatura sub -15 gr. ca ea pana la atat rezista. Am plantat-o deja pe langa gardul de sarma, deci nu va mai avea nevoie de suport. Pe gardul acela vrea-u sa pun mai multe clematite (Multumesc Ati pentru idee!)

gabi_gabriella

Claude , la mine creste mult mai incet decat cea clasica mov .Dar e drept ca e in primul an
Voi mai vedea cum va fi , ca daca creste mult si repede, o tai si pe ea :) dar  primavara dupa ce a inflorit .

claude

Voi aveti C. montana de mai multi ani? Cumm au trecut iarna, au inflorit anul asta? Ca eu in primavara, cand am cumparat montana mea ('Tetrarose') nu stiam ca montanele rezista doar pana pe la -15 grade.   +ham +ham   Adica planta in sine are sanse sa reziste, doar ca daca prinde temperaturi mai joase ingheata mugurii floriferi si nu mai infloreste...Daca as fi stiut nu o cumparam, dupa logica mea o specie care se cheama 'montana' are ceva legatura cu muntele, frigul  ;D, dar se pare ca nu-i asa...Asa ca acum ma uit cu jale la ea si ma gandesc cum se va descurca la iarna  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

În aceeaşi plasă am căzut şi eu, Claude ! ;D
La fel am crezut şi eu şi, ca atare, nici nu mi-a trecut prin cap că  C montana n-ar rezista oricărei ierni. :)
Eu am plantat-o acum 2 primăveri, iar după iarna trecută am aşteptat cam mult până să dea ceva din rădăcină. Crezând că nu-i place locaţia, am mutat-o mai la soare. A prins-o toamna asta cu un mic lăstar leşinat. :(