Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Vernil!!! Uite-o!!!

       Tu m-ai facut sa o iau,tu sa-mi zici cum s-o cresc!  Scriu,scot la imprimanta,lipesc programul pe usa si execut intocmai.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Gabriela, felicitari! Este un exemplar extraordinar de frumos! Bravo, sa te bucuri de florile ei, dar si de frumusetea intregii plante! Spune-mi nu pare facuta din catifea ?  :-*

In primul rand, sa nu o tii in soare si nici la caldura. Ii place sa aibe pamantul reavan. Daca observi, Doamne fereste, ca incep sa-i cada acele (frunzele), schimba-i locul cu un altul, mai racoros. Eventual, la umbra unui nuc sau a unui stejar, pana trec caldurile acestei veri. Cam o data pe saptamana, ii poti pulveriza frunzele, insa atunci nu o mai uzi. In vara, va inflori. In general, florile apar la capatul tijei. Se inmulteste foarte usor. Dar nu este cazul acum.

Inca o data, felicitari! Imi este rusine sa te rog sa-mi cumperi si mie una, ma gandesc ca te pun pe drumuri. Dar daca vrei, nu te refuz. Doar sa-mi spui cati bani sa trimit, inclusiv transportul.

sicamin

Gabriela ,sa-ti traiasaca  si sa ne arati si noua cand va inflori.

gabriela jalba

Mariana,alea care mai erau aveau ceva urme de paduchi lanosi spre radacina. Si a mea,dar am ales-o cu cele mai putine urme de inamic.Am lut-o la reducere cu 20lei. Daca vrei,cind ma duc in Iasi,iti iau. Am gasit-o tot acolo unde fusesem rindul trecut. Am gasit-o prin spate. Nici nu stiu ce au acolo.Degeaba intrebi;tre' sa mergi sa cauti tu.Eu o tin intr-o camera tare racoroasa,cu soare putin dimineata,si filtrat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Daca crezi ca are paduchi lanosi, fa un amestec 1/2 apa si 1/2 alcool (spirt) si stropeste-o bine, pe toate partile, ridica-i tulpinile si pulverizeaza epste tot. Asa am patit eu cu compacta, acum creste vesela si frumoasa. Daca ai drum, te rog mult sa ma ajuti. Iti trimit 30 ron, sa ai si pentru transport, numai da-mi adresa. Iti zic  de acum sarut-mana.

gabriela jalba

Iti cumpar fara probleme,cu primul drum. Vernil,sigur e bine cu spirt indoit cu apa???Eu am mai facut asa si am dat pe dracena,si in timp i-au cazut frunzele care le-am sters cu amestecul asta.
am gasit o galerie de hoya:
http://www.gardenpatch.se/hoya.htm.  Va plac?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Sunt minunate ,superbe ,nu stii la carec sa te opresti ,parca le-ai vrea pe toate

gabriela jalba

In martie ,Opia ne-a luat la mai multi,hoya aia inimioara. Cum o cheama? Ce face a voastra,ca a mea e in acelas stadiu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Gabriela, eu am facut asta cu Hoya Compacta (cea cu frunze crete), am dat cu spirt pur, fara nici un amestec de apa, era plina de lanosi. Acum creste bine merci, doar din cand in cand, mai pulverizez apa.

gabriela jalba

OK!!!!!! Spune-mi cum o cheama pe hoya aia inimioara ? In citi ani va da un lastarel(daca va vrea) din frunza aia infipta in pamint?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

miha

Quote from: gabriela jalba on June 19, 2008, 06:52:12 PM
OK!!!!!! Spune-mi cum o cheama pe hoya aia inimioara ? In citi ani va da un lastarel(daca va vrea) din frunza aia infipta in pamint?
Hoya inimioara e hoya kerii...dar am inteles ca din frunza...mai greu pleaca... dar poate totusi...  :)

vernil

Stiu pe cineva care a avut rabdare 2 ani cu o astfel de Hoya Kerri. Eu zic sa va economisiti emotiile , planta creste f.inalta si face tulpina gen copacel (adica diametru mare  ;D). Sunt alte varietati deosebite, nu ocupa spatiu, au flori parfumate si sunt extrem de elegante. Acum, ma gandesc ca v-ar impresiona teribil Multiflora  :-*

martipan

Asa este, astepti cu H. kerri pana imbatranesti!
Eu Am avut o frunza de hoya in pamant peste un an,ave radacini,dar nici semne de lastari!Chiar nu se merita asteptarea,citeam pe un foum francez ca cineva avea frunza in pamant de 7 ani si nici un semne de crestere...bineinteles,persoana respectiva avea si planta normala,frunza era doar un experiment...
Vorba lui Vernil,am vazut poze cu superbitatea aia de multiflora,florile ei sunt absolut minunate,nu degeaba ii zice Shooting Stars ( Stele cazatoare),sunt minunate,si are o crestere de copacel,din cate am zarit eu,cel putin mic ffiind!
Superba noua achizitie,Gabi,imi place mult cum arata si cat de maaaaare poate fi,e cat o zi de post ! :D :D :D
Sperm sa scapi de uratii aia de lanosi...sincer,am avut lanosi acum muuulti ani,si sti ce am facut (nu pot sa cresd ca recunosc,e atat de tampit...dar a functionat  ;D) :mama cumparase de la farmacia veterinara un praf pt purici de gaini,si am pus si eu pe planta respectiva...in doua zile,nu mai era niciun purice,se uscasera pe planta...nici nu a mai aparut vreunul...nu mai tin minte numele produsului,insa nu a cauzat plantelor,mai ales ca le-am udat pe toate cu apa si praf dintr-ala,fiindca mai multe aveau calambole,si acum mai am plantele alea,nu au patit nimic  ;) ...norocul incepatorului  :D :D !

stefana

Care era planta aia a ta plina de lanosi, Martipane?

martipan

Imi scapa acuma denumirea stiintifica...era o suculenta,cunoscuta in feng-shui ca Pomul Banilor ;D .

stefana

Pomul cu bani era Crassula ovata :). Sau vorbesti de Philodendron scandens ?
Scuze pentru off-topic dar eram curioasa  :-[

martipan

De crassula ziceam  ;) !

vernil

Yes, yez, yes !!!! Creste penduculul la Hoya Longifolia, butas achizitionat anul trecut. Este foarte frumoasa, ca exemplar. Admirati-o, ca merita  ;D

martipan

Superba , Vernil.are un foliaj de sine statator frumos,dar florile acelea de un alb laptos,usor pufoase, sunt deosebite,de o puritate rara!
De-abia astept sa ne-o arati inflorita!!!!

vernil

Multam, Martipan! Dulce, ca si numele ce-l porti ...

Am ajuns, ce-i drept destul de tarziu  ;D, si aveam pretentii de la mine  ;D, la concluzia ca am o multime de varietati de hoya care fac florile aproape la fel. Adica cam aceleasi combinatii de culori, frunzele difera. In general, m-am ghidat dupa principiul de a avea flori parfumate si a se dezvolta in zone partial umbroase. Tinand seama ca hoya este o liana si creste vertiginos, trebuie sa fac urgent o revizie a ceea ce pastrez, nu de alta, dar voi locui, lucra si dormi intr-un fel de jungla. Ca si la serviciu m-am extins si nu mai am loc  ::)

martipan

Chiar daca fac florile la fel,tot frumoase si deosebite sunt !Daca mai sunt si parfumate,atunci cu atat mai minunat pt tine !
Spatiul e mereu o problema,dar merge evitata gentil...cateva rafturi,o mobila mutata,cateva restructurari si esti gata de noi achizitii ;D !
In plus,traiul in jungla este foarte relaxant  :D :D :D!

miha

Quote from: vernil on June 21, 2008, 07:24:59 PM
Yes, yez, yes !!!! Creste penduculul la Hoya Longifolia, butas achizitionat anul trecut. Este foarte frumoasa, ca exemplar. Admirati-o, ca merita  ;D

Superba Vernil!!! Abia astept sa vedem floricica...mirosul ramane doar sa mi-l imaginez... :D

vernil

Multumesc! Din pacate, aceasta varietate nu are miros. Mi-au placut foarte mult frunzele ei. Cand va mai creste, sigur voi oferi. Acum este micuta. A durat ceva pana a facut radacini.

miha

Cred..si eu am acum cativa butasi la inradacinat si ma uit tot timpul sa vad vreo miscare...semn ca s-au prins... Hoya oricum m-a vrajit...astept sa vad unde ma opresc... :)

vernil

Stii cum este, aceeasi dorinta am avut-o si eu acum 2 ani. Insa am realizat ca majoritatea varietatilor au flori oarecum asemanatoare. Sunt cateva care difera total, insa pentru acelea trebuie conditii. Nu doar soare, ci si spatiu corespunzator pentru perioada rece.
Pana acum, m-am oprit la:
- H.Paziae (are o floare splendida, alba, mare, ca un clopotel, fara miros)
- H.Multiflora  (flori ca niste fluturi cu aripi stranse, sau stele cazatoare)
- H. Erithryna (flori galbene)
- H. Pubicalyx (am 5 varietati ale florilor - rosie, ciclam, visiniu, roz, rosu inchis)
- H. Davidcummingii (roz cu galben, parfumata)
- H. Kerrii (alb cu grena)
- H.Linearis (pentru frumusetea frunzelor, ca niste ace, moi, catifelate)
- H. Thompsonii ( frunze si flori splendide, albe si puternic mirositoare)
- H. Lacunosa si H. Serpens (pentru delicatetea frunzelor si parfumul deosebit al florilor)
- H. Longifolia (pentru frunze)
- H.Australis (pentru frunzele de un verde sanatos si florile albe, parfumate)
Restul, sunt carnosa (3 varietati), H.Bella si H.Diversifolia.

Iti trebuie foarte multa rabdare si dragoste pentru ele. Dupa ce prind radacini si se adapteaza, incep sa prinda puteri. Sa vedem ce se va intampla in timp cu exemplarele noastre.