Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

miha

Ce sa se intample...vor creste si ne vor bucura si cu flori...ca doar noi le iubim...trebuie sa ne rasplateasca si ele intr-un fel... :)  o colectie deosebita Vernil...abia astept pozele floricelelor inflorite... ;)

cara

oare hoya mea cam cand o sa infloreasca?  ::)

[attachment deleted by admin]

martipan

Ce dragalasa e compacta ta,Cara!
O sa faca flori...cand o sa pofteasca  ;D , sa sper ca o sa fie curand  ;) !

cara

sa pofteasca sa infloreasca, pen'ca io nu le am cu rabdarea!  >:(

miha

Cara ... sa speram ca va inflori... dar cred ca-ti place si asa... neinflorita... Nu e deosebita??? Mie imi place tare mult compacta cu frunzele ei "contorsionate"... cred ca merita iertata si daca nu face flori...  ;)

vickylucia

Vernil felictari pt frumoasa ta colectie!Cara e minunata hoya ta!Am primit si eu un lastar micut de compacta si as dori sa stiu cum sa-l inradacinez?

martipan

Eu am inradacinat hoya foarte bine in pamant direct.
Am folosit un amestec de pamant si nisip,pe care l-am mentinut umed,dar sa se usuce intre udari.
Ghiveciul folosit trebuie sa fie unul micut,se dezvolta mai bine in containere mici .
Pozitie cu soare indirect,dar luminoasa .
Mult noroc !

vernil

Quote from: vickylucia on June 22, 2008, 11:13:11 PM
Vernil felictari pt frumoasa ta colectie!Cara e minunata hoya ta!Am primit si eu un lastar micut de compacta si as dori sa stiu cum sa-l inradacinez?

Multumesc. Ai grija la compacta, in frunzele ei crete se dezvolta perfect lanosii. Asa ca fa-ti timp si curata cu un betisor cu vata si spirt fiecare onduleu al frunzelor. Nu-ti face griji, va inradacina sigur. Sa o lasi fara pet in cap, este mult prea cald. Exact cum a zis "prajiturica" Martipan  :-*, intr-un ghiveci micut.

martipan

 Nu-ti face griji, va inradacina sigur. Sa o lasi fara pet in cap, este mult prea cald. Exact cum a zis "prajiturica" Martipan  :-*, intr-un ghiveci micut.
[/quote]
;D Asa este,am incerca sa foloesc pet mai demult,la carnosa,dar se cocea ca intr-un cuptor,asa ca am renuntat si s-a prins destul de repede,fara probleme  ;) !
Eu,o prajiturica :D ?
Mmmm,rau ar fi,m-ati surprinde mancandu-mi propriile maini  :D :D :D :D :D !

vernil


Martipan, ti-ai ales ca nick numele unei paste din migdale si zahar, folosita la umplutura prajiturilor (mai ales torturi)  ;D

martipan

Stiu,stiu,si mai stiu ca,mai demult,mi-ai promis ca-mi vei prepara 2 tavi pe care sa le mananc integral  ;D cu delicioasa compositie !

Oana

   

un singur peduncul floral. florile s-au uscat si au cazut cam in 3-4 zile. mirosea suav...

vernil

Oana, felicitari! Nu este clasica H.Carnosa, este o alta varietate. Nu stii cum o cheama ? Daca nu, cautam.

stefana

Din cate stiu, doar tu ai avut verticillata cu bobocei, Oana  ;). Ehehe de cand astept poza asta :D. Citisem ca florile dureaza 5 zile si miros discret a lamaie. Deci acum stim sigur ca asa este  ;D, doar ca au tinut mai putin florile din cauza caniculei, poate  ::).
La mine au inflorit doi pedunculi odata la Hoya multiflora si inca doi sunt aproape gata... dezmat total   :D. Fotografia e din zilele trecute, acum astept sa formeze picaturi de nectar la varfuri si apoi o sa o fotografiez:

ELA

oana, , la cat timp dupa achizitionarea butasului, ti-a inflorit verticillata? am si eu dar e pui...

martipan

Stefana,e minunata,superba,incredibil de gratioasa!Felicitari!!!!
Super si a ta,Oana,minunate micutele stelute parfumate!

stefana

Pana ne da amanunte Oana despre modul de ingrijire, pot sa va zic eu de unde o are  ;D. De la comanda de anul trecut la Paul Shirley.
Astazi sunt deschisi toti bobocii, dar inca n-au "fabricat" picaturile de nectar

Vernil, si butasul rezervat tie de un an are bobocei in formare  :)


martipan

 :o Foarte frumoase,mi se par interesante frunzele ca de citrice,parca,deosebita hoya!

vernil


Sa va impartasesc ce am observat in legatura cu hoya. Acum 3 ani, cand am inceput sa cultiv aceasta planta, multe exemplare le-am pus in ghivece mari, altele in ghivece mici. Pe atunci nu stiam nici macar ce fel de compost ii trebuie ... Acum, am observat ca plantele puse in ghivece mari au frunze foarte mari comparativ cu cele puse in recipiente mai mici. Aproape toate exemplarele de acum 3 ani formeaza pedunculi. Daca privesti doua astfel de ghivece, mari si mici, te impresioneaza foarte placut cea care a avut mai mult spatiu, pentru ca foliajul arata exceptional. Este bine de stiut.

Oana

Ela..am un prost obicei de a nu-mi nota datele pe ghivece. Lastarul l-am primit anul trecut mai spre toamna cred. Dar este la al treilea rand de boboci. Primele doua randuri s-au uscat din cauza lanosilor.

gabriela jalba

Planta mea,are dej vreo 5-6 buchete deschise ,si muuulte inca , vor inflori in viitor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

daca se face vreo comanda   sa a anunati si pe mine ca m ar interesa

vernil

Quote from: Oana on June 28, 2008, 04:27:23 PM
Ela..am un prost obicei de a nu-mi nota datele pe ghivece. Lastarul l-am primit anul trecut mai spre toamna cred. Dar este la al treilea rand de boboci. Primele doua randuri s-au uscat din cauza lanosilor.

Oana, trebuie neaparat sa-ti faci timp si sa stergi fiecare frunza si tulpina toata cu un betisor inmuiat in spirt. Este garantat efectul!

Aveau din nou Hoya Thompsonii la Romstall Garden in Pipera. Arata excelent si avea multi pedunculi florali. Tot acolo mai aveau si clematis la reducere, adica 10 ron. Aveau Multiblu, Red Cardinal, Nelly Moser, Mrs. Chalmondeley, Tangutica. Din pacate, maine este inchis, ca nu ama vtu bani suficienti la mine sa iau mai mutle exemplare  ::)

vivi23ro

cu cit era hoya thompsonii?

vernil

Nu stiu sigur, cred ca in jur de 25 ron sau poate 30 ron ... scuze, chiar nu am retinut.