Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

lala

Uite si hoya mea,a inceput cu florile!

[attachment deleted by admin]

carmenn

ce frumoasa e... :o

vernil

Foarte frumoasa, Lala. Daca ai timp, te rog sa faci o fotografie de aproape a buchetului floral. Sunt sigura ca are roz, galben, alb si rosu.

vernil

Nu am scris ce greu a gasit prietena mea din State varietatea H.pub.chimera, adica asta . Asa-i ca este splendida ?

A facut comanda la Rob's Violet prin martie (au si ei cateva varietati de hoya) si foarte greu i-au trimis OK pentru aceasta hoya, dupa aproape 3 luni ... In primul rand, butaselul este minuscul fata de ce stiam eu ca trebuie sa fie un lastar, pus intr-o miniatura de ghivecel, insa am descoperit ca este deja inradacinat. Acum ii merge super-bine, se numara printre favoritele mele, alaturi de Serpens si Thompsonii. Ca sa va faceti o imagine cat este de micuta planta trimisa de cei de la Rob's Violet, am masurat-o, are exact 5 cm  si 4 frunze marete ... Insa H.pubicalyx creste fantastic de repede, mai ales daca i se asigura caldura si lumina suficienta. Orice tip din aceasta varietate. Fata de serpens care abia dupa un an a inceput sa creasca. Si nu se mai opreste ....

floare mica

E superba, asa un lastar micut si din martie pina acum a si inflorit ?

Nicol Caloian

Mariana, e o minunatie de floare. Sa fie sanatoasa, infloricioasa si sa creasca mare!

vernil

Quote from: floare mica on July 13, 2008, 07:01:13 PM
E superba, asa un lastar micut si din martie pina acum a si inflorit ?

As vrea eu sa fie asa "productiva"  hoya  ;D. Imaginea este luata din catalogul Rob's Violet, adica asa va inflori H.pub. chimera. Peste 2 ani, mai sigur.

vickylucia

La mine a inflorit h bella,in schimb nu stiu ce sa fac cu compacta regalis [se ingalbenesc frunzele de la varf si se usuca cu tot cu lastar]. Cum sa procedez ca s-o salvez,daca stiti ,va rog,sa ma ajutati!

vernil

Compacta regalis este compacta variegata, din cate stiu eu. Poate gresesc. In rand, scoate-o din pamantul in care este pusa.  Verifica-i atent radacinile, daca nu are, taie 1/5 cm din tulpina. Daca este compacta, sigur are frunzele crete si in cazul asta s-ar putea sa aibe fie paduchi lanosi, fie paianjen rosu (poate a avut planta mama). Asa ca ia un betisor cu vata, inmoaie-l in alcool (spirt) si sterge cu atentie fiecare bucatica, inclusiv frunzele, pe fata si pe dos. Apoi inradacineaz-o in alt ghivecel, cu alt pamant. O vei salva. Au mai patit-o si altii. Bafta!

vickylucia

Multumesc,maine sunt ,,calare "pe ea!

gabriela jalba

Verniol....chimera aia e ...nu am cuvinte!!! Se merita sa o ai numai pe ea!!!!!Sa o stapinesti sanatoasa si spor la crescut si inflorit!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on July 16, 2008, 09:59:14 PM
Verniol....chimera aia e ...nu am cuvinte!!! Se merita sa o ai numai pe ea!!!!!Sa o stapinesti sanatoasa si spor la crescut si inflorit!!!!


mama, ce-ai mai botezat-o, mai Gabi!  :D

vernil

Gabriela este una dintre persoanele speciale, de suflet, pe care am cunoscut-o prin intermediul acestor forumuri de plante. Asa ca oricum vrea sa-mi spuna, eu ii voi raspunde  :-* cu mult drag  :-*

Multumesc inca o data, draga Gabriela pentru prietenia ta  :-* :-* :-*

Gabi, ai grija de H.Pub. Red Buttons ce ti-am trimis-o, este frate vitreg cu H.Pub.Chimera, in ceea ce priveste florile. Sa faci parte si altora din ea, atunci cand creste! 


Uite cum va fi:


lizi2

Superba ,nu am mai vazut o asa frumusete
Sa va bucurati de ea

Myrela

Vernil este senzationala! sa o stapanesti sanatoasa ! si tu Gabi , la fel! santeti  fericite ca aveti asa comori, merita de asteptat langa o asa floare......si eu imi doresc........
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

gabriela jalba

Bai Caraaaa!!!! Ce,nu vezi ca de grabita,am tastat gresitt?s-a prins "o"mai repede ca "i"...... Scuza-ma Vernil!!!!!! Chiar ca-s fericita cu plantutele de la Vernil!!!! Sarumina muuult!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Fetelor, am vazut ca Paul Shirley are la vanzare butasi de H.Pub. Red Buttons ( 2 euro si inca 1,5 comisioanele, deci in toatal cam 3,5 euro de butas). Eu sunt interesata de colectia de variegate. Nu dorm noaptea cu gandul la ele  ;D. Dar acum este cam riscant, mai ales cu variegatele ... Speram sa aduca si Multiflora, pe asta v-o recomand tuturor iubitoarelor de plante. Este o planta superba.
Asa ca, avem o motivatie pentru aceasta vara, cam pana prin septembrie ... Ca daca lansam comanda pe la sfarsitul lui august, in septembrie ajunge ... si nu mai este asa cald ...

vivi23ro

nu sint inradacinati nu? pretul e  de numai 2 euro?lasa si tu  adresa lui sherley de site sa avem unde plinge....privind..multiflore vreau si eu ca am vazut una si mia ramas inima acolo

vernil


http://www.paulshirleysucculents.nl/
Pentru cine nu se descurca, se fac urmatorii pasi:
- apasare buton shop - este primul de sus stanga (se deschide o alta fereastra), apoi direct to shop - dreapta sus, dupa care "GO TO HOYAS"

Nu orice butas costa 2 euro, in principiu sa iei in calcul si celelalte comisioane care duc costul la mai mult de 50% uneori. Sunt butasi care costa si 12 euro  ;D

lala

Mai da ce minunatii!!! :o Sa va traiasca,sa infloreasca si sa faca "pui" pentru amatori! : ;D
Vernil, daca faci vreo comanda, ma pot lipi si eu cu variegata???                 

lala

Vernil,uite poza cu care eram datoare!

[attachment deleted by admin]

vernil

Multumesc, Lala. Este identica cu H.Carnosa care a inflorit  :-*. Sa ai parte mereu de florile ei!

Bineinteles ca facem o comanda impreuna, numai ca in toamna. O ajutam si pe Vivi care asteapta sa nasca  :-* si pe cine mai doreste.

gabriela jalba

Vernil ,sa ma tragi de urechi de uit,ca si eu am notat cite ceva.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vickylucia

As mai dori si eu cateva, desi acum pt comanda din Franta ..........mi-am c-am facut plinul!

vernil

Vicky, hoya este o planta care infloreste foarte greu, insa atunci cand incepe inflorirea, este un adevarat spectacol. Floarea este ca de ceara, de fapt este un buchet floral. Apoi, cand incep3e sa creasca, ocupa mult spatiu  ;D. Trebuie sa ai conditii speciale pentru a-i asigura inflorirea: temperatura, lumina, aerisire ...
Eu m-am orientat spre speciile care cresc la semiumbra si sunt multumita.