Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Din cate stiu butasii de pubicalyx (PS 282, Red Button sau Silver Pink) au cam aceeasi origine (Paul Shirley) si au venit in acelasi timp in Ro. In 2007.
La mine sunt tare fitzosi, era sa-i pierd o data, am taiat butasi si i-am inradacinat din nou. Or face flori cand or vrea muschii lor  +dns
Zilele trecute a inflorit din nou Hoya motoskei, pe vechiul peduncul pe care a avut flori in luna mai. Floarea este la fel cu cea a carnosei obisnuite, doar frunzele sunt diferite, pufoase  .
Aici sunt alaturate cele 2
pedunculul de motoskei are mai mult de 10 cm floarea carnosei "clasice"  

vernil

Splendid, Dana!  +hug

penelopa

Băi, Dana, io nu mă mai joc!!! :(
Am de 2 ani pubicalyx de-ăsta, m-a umplut de lăstari şi nişte frunzoaie lungi, dar flori .......... din părţi! :(

Şi, ia spuneţi, măi hoyaistelor,, "păroasa" asta secretă ceva lipicios sau a dat ceva peste ea   ??? M-am holbat bine,  nu-i păduchioasă, da-i cam lipicioasă. ;D
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/19028229

DanaT

Daca e ca la mine mai ai de asteptat un an pene.... Ca a mea pubicalyx din 2007 e...

penelopa

Atunci, încerc  să mai rabd un an. ;)

vernil

Quote from: penelopa on August 01, 2010, 11:00:29 PM
Băi, Dana, io nu mă mai joc!!! :(
Am de 2 ani pubicalyx de-ăsta, m-a umplut de lăstari şi nişte frunzoaie lungi, dar flori .......... din părţi! :(

Şi, ia spuneţi, măi hoyaistelor,, "păroasa" asta secretă ceva lipicios sau a dat ceva peste ea   ??? M-am holbat bine,  nu-i păduchioasă, da-i cam lipicioasă. ;D
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/19028229

Aia e Thompsonii, nu e lipicioasa de felul ei, inseamna ca are vizitatori nepoftiti. Daca e lipicioasa, sigur sunt paduchi. Da-i si tu un spray, nu o lasa asa, ca e printre cele mai frumoase varietati de hoya.

penelopa

Deocamdată, am şters-o cu un şerveţel. Nu are  vizitatori, deci să nui-mi faci şi tu planta păduchioasă. >:(
Dacă nu încetează cu lipicioşenia, o dau la insecticid. ;D

vernil

Pai n-am zis ca-i paduchioasa, am zis ca are paduchi lanosi, ceea ce e autre choise ... m'a compris ? Ma pregatesc sa merg in Spania, dar cum nu stiu o boaba spaniola, imi amintesc franceza mea de balta ...  +ham

Marmoset

In sfarsit, dupa ce au cazut o groaza de bobocei de la ea, pentru ca era mult prea mica si nu-i putea pastra, s-a decis si Multiflora mea sa infloreasca! Florile au miros de...miere de albine si sunt ireal de frumoase:

http://picasaweb.google.com/Aubergine.Marmoset/MixDeFloriSiPlante#5501526623006796578

http://picasaweb.google.com/Aubergine.Marmoset/MixDeFloriSiPlante#5501526616524112498

Astept sa faca si picatura de nectar in varful florii, ca s-o gust!
Stefana, sarut mana din suflet pentru asa delicatete de planta! :-* +hug

sicamin

Frumoasa multiflora ta ,si vad ca se mai pregateste un buchet de floricele  +apl

Marmoset

Sper din tot sufletul sa pastreze boboceii, sarut mana!  :-*

stefana

Quote from: penelopa on August 03, 2010, 02:29:23 PM
Dacă nu încetează cu lipicioşenia, o dau la insecticid. ;D
Pana sa o dai cu chimicale, bag-o in baie si fa-i un dush. Ii acoperi substratul cu o punga de plastic si o speli bine. E planta de jungla, suporta si o ploaie din cand in cand, dar sa nu stea in soare dupa aia.
Marmo, voiam sa-ti zic sa tai multiflora dupa ce termina cu florile (sa pui la inradacinat pentru doritori), dar am vazut ca mai pregateste un peduncul bogat. Deci se amana coafatul pentru septembrie  ;)

Johana

Multiflora Stefanei are pui in toate colturile tarii.
Coafatul si la mine se tot amana de un an......e atat de infloricioasa ca nu ma indur sa tai, desi este cam cheala tulpina.
Multumesc Stefana!  :-*

simonaelena

Nu-i adevarat!
In coltul unde ma aflu eu, n-am vazut nici urma de pui  ;D

Johana

Simona, daca reusesc sa prind butas dupa ce o coafez, promit sa arunc si spre coltul tau!  ;) ;)

Johana

La mine au inceput sa infloreasca si din cele mai fitoase. Sper sa o tina tot asa:


stefana

Quote from: simonaelena on August 05, 2010, 03:32:46 PM
In coltul unde ma aflu eu, n-am vazut nici urma de pui  ;D
Pai daca n-ai cerut :D

simonaelena

Glumeam, nu mai am spatiu nici macar pentru un puisor; dimpotriva ar trebui sa scot la vanzare cateva violete, dar inca sunt in faza in care imi fac curaj sa ma despart de ele.

penelopa

Quote from: stefana on August 05, 2010, 04:43:00 PM
Quote from: simonaelena on August 05, 2010, 03:32:46 PM
In coltul unde ma aflu eu, n-am vazut nici urma de pui  ;D
Pai daca n-ai cerut :D
Şi eu am tot făcut aluzii din colţul meu şi .......... nimic. : >:D

vernil

Pene, ti-am promis eu multiflora, mai asteapta si tu putin, uneori stagneaza din crestere. Sigur vei avea si lacunosa si multiflora.

penelopa

Quote from: Vernil on August 06, 2010, 12:51:16 PM
Pene, ti-am promis eu multiflora, mai asteapta si tu putin, uneori stagneaza din crestere. Sigur vei avea si lacunosa si multiflora.
Merci, Vernila şi te  :-* :-* :-* (pentru multe alte considerente  ;)). Poate, totuşi, chestia aia care abia am prins-o e lacunosa. Îi merge atât de bine!!! +dns

stefana

Daca are majoritatea frunzelor de 2 max 3 cm poti spera ca-i Hoya lacunosa.
Mai, eu cam uit, asa ca nu-mi amintesc de aluziile tale, Penelopo  ;). Si la mine nu merge cu aluzii, zii soro clar ce-ti doreste sufletul  +hug

vernil

Quote from: stefana on August 06, 2010, 05:10:08 PM
Daca are majoritatea frunzelor de 2 max 3 cm poti spera ca-i Hoya lacunosa.
Mai, eu cam uit, asa ca nu-mi amintesc de aluziile tale, Penelopo  ;). Si la mine nu merge cu aluzii, zii soro clar ce-ti doreste sufletul  +hug

Multiflora  :D +apl

doina

Johana , tare frumoase sunt floricelele tale  +apl +apl
Marmo , si stelutele tale imi plac si astept cu nerabdare sa le vad pe viu pentru ca am descoperit si la multiflora mea un peduncul floral  :D

penelopa

Quote from: stefana on August 06, 2010, 05:10:08 PM
Daca are majoritatea frunzelor de 2 max 3 cm poti spera ca-i Hoya lacunosa.
Mai, eu cam uit, asa ca nu-mi amintesc de aluziile tale, Penelopo  ;). Si la mine nu merge cu aluzii, zii soro clar ce-ti doreste sufletul  +hug
Deci, Vernil a "prăpădit" plaanta ei aşa că, trec la aluzie directă: să-mi dai multiflora, Ştefano !  ;D >:D
ps. Acum ştiu sigur că necunoscuta mea e lacunosa. ::)