Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Thomsonii acum incepe sa-si dezvolte bobocii (la unii norocosi s-au deschis deja  ;D ).
Are nevoie de o ambianta usor mai umeda decat carnosa. La mine ghivecele stau agatate de bara de la draperie si nu las pamantul sa se usuce in adancime (dar uneori mai uit si nu le place  :-\ ).
Trebuie sa va spun ca sunt topiiita dupa ultima achizitie, compacta aia variegata. Azi dimineata ii studiam de zor frunzele in loc sa plec la servici  ;D ;D.

lala

Te cred,ai si de ce!!Multumesc!

Chandra

Foarte frumoasa Stefana! Sa te bucuri de ea si...la cat mai multe!!! ;)

Nicol Caloian

De cand am citit toate laudele aduse hoyei (de orice varietate) si am vazut ce exemplare frumoase aveti, mereu ma uit si la ale mele (am trei, o carnosa iar de la Vernil tomsonii si publicalix), le inspectez in fiecarezi, ce mai, pot spune ca "m-am imbolnavit". Ba mai mult, asta noapte am si visat ca mi-a inflorit. Asta e nebunie si mi-e tama ca e fara leac!  :D  :D

vernil

Din experienta mea , stiu sigur ca pentru a creste, hoya are nevoie de caldura (20-25 grade C), fac exceptie cateva varietati: Thompsonii, Linearis, Serpens (15-20 grade C). In general, este indicat ca varietatile obsinuite sa aibe o perioada de racoare (10-15 grade), deci si udarea sa va rari. Atentie, au nevoie de lumina.

Am puse la inradacinat 3 butasi de Hoya carnosa. Doreste cineva ?

Chandra

Draga Vernil, ai spus la un moment dat ca Paul Shirely are de vanzare hoya multiflora, o caut de ceva vreme....se pare ca am gasit-o, insa poti sa-mi spui cum sa iau legtura? unde si cum o pot comanda?
Multumesc frumos si iarta-ma pentru "pisalogeala"!

stefana

Chandra, putem discuta pe subiectul multiflora , ca eu de mult vreau sa o scurtez pe a mea. Numai ca acum s-a gasit sa faca pedunculi in varf si nu ma indur sa o tai. Poti avea rabdare o luna, doua pana cresc astia si infloresc? Sau vino pe forumul hoya  ;)

Chandra

Stefan draga, ce pot sa spun..sarut mana Doamna!!!! pot astepta,fac  cum spui tu, nu pot sa nu ma bucur ca face flori..chiar daca la tine :-*. Asi veni cu drag pe forum, si vin ca si vizitator, insa la cate hoya am eu...crede-ma, ma simt "handicapata". Nu stiu nimic despre ele, decat ca imi plac si ...atat! La mine inca nu a inflorit niciuna...
Multumesc frumos pentru tot! :)

lala

Nicol draga,e fara leac si e si molipsitoare! ;D ;D ;D ;D

myky

Quote from: stefana on October 27, 2008, 01:41:36 PM
Trebuie sa va spun ca sunt topiiita dupa ultima achizitie, compacta aia variegata. Azi dimineata ii studiam de zor frunzele in loc sa plec la servici  ;D ;D.
ha, eram sigura! :D

Nicol Caloian

Quote from: lala on October 28, 2008, 01:18:53 PM
Nicol draga,e fara leac si e si molipsitoare! ;D ;D ;D ;D
Si mie mi-e teama de asta dar inca ma tin tare. Sunt multe care-mi plac si mi-e greu sa spun nu atunci cand le vad. Am o singura salvare, spatiul insuficient si gandul ca le-as chinui ma face sa ma opresc.

ELA

Nicol,multe specii de hoya nu sunt pretentioase deloc....vor doar lumina si cate putina apa,sa nu iti inchipui ca le chinuiesti daca nu ai timp sa te ocupi de ele;eu am 'omorat' cativa butasi din prea multa atentie,mai bine le merge daca nu sunt bagate in seama :)

Nicol Caloian

De acord, dar cu spatiul ce ma fac? Nici la celelalte nu ma indur sa renunt!

Nicol Caloian

V-am povestit mai de mult ca pe scara blocului, la fiica mea era o hoya imensa. Am reusit (in sfarsit) sa descarc pozele de pe telefon si pot sa vi-o arat.

(Scuzati offtopicul: Madaaaa, am descarcat si pozele de la Slanic! Pazea!  :D  :D  :D)

carmenn

Vai e superba.... :o :o :o :o :o
Ce sanatoasa e, si ce imensa e....
Superba de-a dreptul...iar modul de crestere e de asemenea foarte interesant.... ;D
asa am vazut mai demult una, un australis enorm de scump, condus pe un suport cilindric...aparea ca un tub infasurat in liane, care aveau candva sa infloreasca...
Mi se pare un mod de a aduce verdeata mai aproape foarte ingenios... ;)

vernil

Nicol, este superb exemplarul ! Splendid! Eu te inteleg cand spui ca te opresti in a achiztiona flori carora nu le poti asigura toate cerintele, cea mai importanta fiind lumina, apoi spatiul ... Avand aceeasi motivatie, m-am oprit la 20 de exemplare de hoya ... Asta in conditiile in care 10 dintre varietati nu sunt atat de mari  :D

lala

Moamaaaaaaaaaaaaa ce colectie!Vernil,dar cum o putem vedea? :o :o :o :o :o

vernil

Lala, fata de alti colectionari, eu sunt incepatoare  :D

rox94ana


vickylucia

Vernil,felicitari pt colectie;ai specii deosebite,sa-ti traiasca ,sa se inmulteasca si sa te bucuri de ele!

mamaruta

Nicol, hai ca dau o cafea...nu pune pozele alea! ??? ???

bia8

este foarte frumos exemplarul si sta pe scara blocului ???, eu am scos afara anul asta un leandru mare si a disparut de cum l-am scos, nu stiu cui i-a fost asa de drag, insa atunci m-am suparat rau chiar am plans, acum ma gandesc macar sa-i mearga bine la cine e...scuze de off topic

lala

Vernil,exista posibilitatea sa infloreasca toate odata? ???sau au diferite perioade de inflorire???

Nicol Caloian

Acum nu mai e pe scara blocului. Probabil stapanii au bagat-o in casa cand s-a facut frig. Oricum, in blocul in care sta fiica mea am vazut multe flori, unele foarte bine ingrijite si spectaculos inflorite dar si unele care tare sufereau (dupa cat de grijulii sunt  stapanii lor).

vernil

Quote from: lala on October 29, 2008, 09:22:35 AM
Vernil,exista posibilitatea sa infloreasca toate odata? ???sau au diferite perioade de inflorire???

Lala, fiecare varietate infloreste la diferite intervale, unele mai des, altele mai rar, unele tin mai mult timp, altele mai putin. Varietatea comuna dar care este foarte rezistenta si infloreste toata vara (in reprize) este Carnosa, cea care ai vazut-o si in poza lui Nicol. Buchetele de flori se deschid pe rand, iar florile rezista pana la 3 saptamani, depinde de temperatura. Singurul inconvenient al acestei plante este ca nu ii place sa fie mutata, vrea caldura si lumina (dar nu soare direct). Daca doresti un butas de Carnosa, am deja inradacinati. Da-mi doar adresa pe mp.