Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Ela, daca plantele nu sunt mature (peste 3 ani), lasa-le iarna la caldura (20-25 grade) si lumina. Acum nu-s acasa sa va arat floarea de la Red Buttons (copiata de pe net, deocamdata :D), insa este rosu intens. Sunt foarte multe varietati de pubycalix, parca 20. Chimera care o am este rosu intens si puf argintiu  :D :D ... iti dai seama ca o tratez cu mare respect ...

ELA

Ma gandeam ca pot identifica butasii de pubycallix dupa aspectul frunzelor,flori nu am vazut niciodata('pe viu'),mai ales ca la noi nu s-au adus decat vreo 3-4 varietati,cred;

stefana

Ela, diferenta intre pubicalyx 282, Silver Pink ori Red Buttons , daca nu se vad florile :D, o fac numai petele argintii de pe frunze. Cea mai "pistruiata" este Silver Pink.
Faptul ca frunzele tinere sunt mai rosiatice se produce de la lumina: daca e mai intensa, noile frunze vor creste roscate. Dar cu timpul se inverzesc la nuanta obisnuita.

lala

Chiar Vernil ???moama,stau cu ochii pe ea  :o :o :o

ELA

Ce ti-e si cu plantele astea, desi au beneficiat de aceeasi cantitate de lumina,una s-a inrosit si alta nu ???.......oricum,lui '282'(parca e agent secret ;D) i se mai spune si altfel, sa o caut pe net?

vernil

Azi am achizitionat o noua varietate, un hibrid intre H.Carnosa si H.Serpens, frumoasa Mathilde.

miha

[quot

Azi am achizitionat o noua varietate, un hibrid intre H.Carnosa si H.Serpens, frumoasa Mathilde.
[/quote]

Stiu ca ti-o doreai de mult, vernil...sa-ti traiasca!!! de unde ai luat-o?? ca parca visez si eu la una... :)

vernil

Am fotografiat special pentru voi doua varietati de Hoya  Pubacalix, care imi apartin, ca sa vedeti micile diferente dintre ele. Cea cu frunze mai inguste, rosiatice (din stanga) este Red Buttons, cealalta, de langa ea, este tot Pubycalix, dar Silver Pink. Observati ca frunzele sunt dispuse in buchet, sunt mai late decat "sora" ei, niciuna nu este rosiatica. Ambele stau in lumina... Langa Red Buttons o vedeti pe micuta Serpens  :D

http://vernil.sunphoto.ro/hoya/MOQMWBOMGDKWJUJMFFU

doina

Da , se observa ca sunt diferite , dar totodata se aseamana  ;D

ELA

da,acum am observat si eu diferenta intre cele 2 varietati ; oare a mea ce-o fi? tb sa-i pun o poza ....
am si eu un hibrid cu flori frumoase: H.paziae

vernil

Ela, am si alte varietati, care au acelasi tip de frunza ... Paziae am si eu, floarea este c aun clopotel. Se pare ca si ea este un hibrid intre H.Odorata si H. Schnenii. Ai grija cu ea, este extrem de sensibila. Mai degraba o las fara apa decat cu apa ... Am pierdut una, dupa ce am crescut-o mare (se triplase), bine ca am daruit si am avut de unde lua alt butas ...

gabriela jalba

Carmeeeen !!! cred ca pot sa zic ca am si eu h. serpens!!!!! Am vazut un virfulet de radacinuta. Cum devine certitudine,cum pun poza.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

carmenn

 :D :D :D chiar ma gandeam cum zici ca ai cu certitudine serpens...doar si eu tot cu certitudine stiam ca ti-am trimis...mai, mai, credeam ca ai uitat...
inteleg ca certitudinea apare la tine odata cu radacinile....
Atunci ma bucur ca si-a fixat bine radacinile serpensul si  iti doresc sa-ti creasca mare :D :-*

carmenn

si parca ma intrebase cineva cat tine floarea la thomsonii... a mea a tinut 10 zile...si acum se pregateste alta sa se deschida ;D

vernil

La mine Thompsonii se chinuie de ceva timp sa isi desfaca bobocii. In schimb, H.Bella este uluitoare, pentru a 3 -a oara anul acesta face flori. Si am cam mutat-o dintr-o parte in alta.

carmenn

si eu am boboci la bella...chiar sunt curioasa daca ii va deschide, pe una am lasat-o la repaos deja ::)

ELA

Vernil,multumesc pt. sfaturi!
Am un balcon racoros(iarna) dar luminos, ce specii de hoya as putea sa le adapostesc pana la primavara in el?

vernil

Ela, daca ai butasi sau plante care sunt inca micute (2 ani), nu le tine la racoare. Daca ai plante mature, acolo merge Carnosa, Thompsonii, Linearis, Serpens,  toate varietatile de Pubycalix. Daca imi spui ce varietati ai, te ajut mai mult. Sunt unele care vor numai si numai la caldura, cum ar fi Erithryna, Kerry.

ELA

plante adulte am: thompsonii,compacta,carnosa,wayettii,calycina,caudata+benguetensis(1-2 ani),retusa,serpens,lacunosa

vernil

Ieri si azi am suferit intens, am pierdut H.Australis care avea doi boboci  >:(

vernil

Quote from: ELA on November 06, 2008, 04:53:00 PM
plante adulte am: thompsonii,compacta,carnosa,wayettii,calycina,caudata+benguetensis(1-2 ani),retusa,serpens,lacunosa
Esti bogata  :D, felicitari !
H.Benguetensis - caldura (min.20 grade C)
H.Thompsonii si H.Lacunosa - racoare (10 grade C)
Celelalte temperatura putin mai mare decat 10 grade C.
GHideaza-te dupa www.Hoyor.net , vezi la ingrijire care este temperatura la care se dezvolta. Cu cat aceasta e mai mare pe timpul verii, cu atat trebuie sa fie si iarna, mai mare ca a celorlalte.

ELA

Cum ai pierdut australisul? macar butasi ai apucat sa faci ?

vernil

De la ingrasamant prea mult. Am uitat ca abia ii pusesem cu o saptamana in urma. Nu am salvat butasi, dar am o prietena care are australis. Imi este ciuda ca avea doi pedunculi maricei. De 2 ani i-am asteptat.

carmenn

pacat... :( las ca o sa cresti altul si poate creste mai repede...
din pacate se mai intampla sa avem si pierderi la Hoya...

vernil

Ai dreptate, Carmen. Din pacate, Australis era cocotata pe un suport pe perete, nu aveam acces direct la ea. Daca era la nivelul normal, as fi vazut din timp. De obicei, cand o planta imi place foarte mult, iau un butas de la ea, ca sa am in copie ... Macar sa invatati si voi din trista mea experienta, nu puneti prea mult ingrasamant.