Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

cara

deci io ma duc pentru voi daca vreti, da nu ma pricep sa va zic ce hoya au. vernil a vazut, ei nu scriu pe eticheta decat hoya mix

de unde sa stiu eu de care au adus? doar daca-mi trimiteti poza cum tre sa arate planta pe care o vreti si io ma duc cu poza acolo.


dorinas

Cara daca vor fetele vin eu cu tine sa le alegem (singura am interdictie  ;D  :P) numai sa se hotarasca ce vor.

stefana

Cam asa arata :

cara

perfect, Dorina!
deci fetele zic ce vor si noi mergem la cumparaturi. (io pe post de sofer, ca mai mult nu-s in stare cand vine vorba de hoya  ;D )

stefana

Daca merge Dorina... nu mai tre sa zicem noi nimica :D, poa sa ma sune de acolo :)

dorinas

Bine atunci ne facem program de cumparaturi Cara, vorbim la telefon.

cara


carmenn

noi deja ne rugam sa gasiti super oferte ;D

vernil

Am schimbat pamantul plantelor ce le-am luat, era plin de apa ....

dorinas

Misiunea Baumax a fost indeplinita chiar daca Cara a condus cu gatul strimb iar eu am chiulit de la serviciu 1 ora fara stirea sefului. ;D
Vestile sunt proaste pentru cei care doreau hoya. Nu era decat o H. liniaris tare amarata (pacat de ea dar nu merita cumparata, nu cred ca supravietuieste mult) si o H. carnosa Krinkle 8 pe care mi-am cumparat-o eu desi nu era pe lista de cumparaturi (este un exemplar superb cu mai multe tije si am aflat ca floarea miroase a ciocolata neagra asa ca n-am vrut s-o las acolo). 'Tepose' erau destule dar nu erau hoya ci ripsalis.

carmenn

da, da, ripsalis era floricica asemanatoare cu retusa....mersi mult, de cateva zile incerc sa-mi aduc aminte cum se numeste... ;D

cara

dorina, noroc c-am mers azi la baumax ca maine nu cred c-o sa pot cobori din pat.... ???

brrrrrr......am deja laringita (colegului meu ii sclipesc ochii de speranta!  :D ), behai ca o capra raioasa si ma misc ca Fram Ursu' Polar de la torticolis.
si mi-am zdrobit si un deget in usa de la garaj.

in rest is ca noua.

si acum on topic:

voi stropiti preventiv hoyele cu ceva? ca azi am vorbit cu dorina de paduchi si alte vietati si ma gandeam ca daca da vreuna iama in hoya mea cea deasa si creata nimic n-o mai salveaza  ::)


floare mica

Quote from: cara on November 18, 2008, 08:28:55 PM
voi stropiti preventiv hoyele cu ceva? ca azi am vorbit cu dorina de paduchi si alte vietati si ma gandeam ca daca da vreuna iama in hoya mea cea deasa si creata nimic n-o mai salveaza  ::)

Fii atenta sa nu-ti intre gindacul in ea ca se impuiaza :D

cara

daca chiar se intampla, o chem pe daveco cu degresantul magic de aragaz!  :D

stefana

Preventiv nu prea se obisnuieste tratament . Ce, tu te-ai tratat preventiv de raceala  ;D.
Eu am sprayat puiul de compacta cu spirt medicinal, cand am vazut o ingramadeala de albiciosi pe niste frunze.
Revenind la off-topic: multa sanatate, Cara. Gargare, aspirine si limonade cat cuprinde  :-*

carmenn

eu le stropesc preventiv doar pe vecinele celor infestate deja...in sensul ca vecinele de pervaz ale celei care a facut lanosi primesc cam acelasi tratament...

era sa sparg monitorul incercand sa omor musca sau gandacul, cand...ce credeti...era dincolo de monitor ;D

cara

multzam  :-*

pentru continuare discutiei despre gandacul meu, va invit la "nocturna":

http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,176.msg48475.html#new

bia8

si eu le mai stropesc cu alcool medicinal... intr-o zi ma gandeam ca oare nu le imbat eu asa si pe ele nu numai daunatorii ???

cara

vaaaai de capul meu!
is nenorocita!
am vazut azi ca de teama sa nu ud hoya prea mult, am udat-o prea putin!  >:(
are cateva frunze incretite si deshidratate.... si avea pedunculi florali...
oare e bai mare? cad pedunculii?   :'( :-\

gabriela jalba

Stai linistita! Da-i apa si nu-i nimic.Nu cad pedunculii. Chestia e ca sa nu fie frunza stafidita din alte motive.Adica,nu cumva sa aiba radacina putreda. Pune-i apa si in doua-trei saptamini o sa stii despre ce e vorba.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Nu le cad pedunculii. Hoya isi pastreaza apa in frunze, asa ca are de unde sa-si ia rezerve. Chiar este recomandat sa aibe o perioada de uscaciune  :D

stefana

Daca sunt deshidratate niste frunze, cred ca radacinile au o belea. Scoate din pamant si verifica starea lor.

cara

mai stefana, te rog nu-mi cere sa umblu la radacini!
e cocotata pe un stalp, lastarii sunt luuuuuuuuuuuuuuungi, in timpul manevrelor s-ar putea rupe. oricum pot sa jur pe viata mea ca nu au cum sa fie putrede. cel mult sa fie uscate ca n-au avut apa. niciodata, nicio planta n-o s-o vedeti la mine galgaind de apa. mai degraba un pic mai putina decat au nevoie, ca si violetele uneori se blegosesc de uscaciune...

uitati poza cu cele doua frunze afectate:

vernil

Eu nu as umbla la radacini, Cara! Stiind unde sta ghiveciul, zic ca este posibil sa fi trecut un curent de aer rece pe langa el. Se mai intampla. Adevarul este ca arata exceptional de bine hoya ta! Felicitari! Si plantelor mele le mai pica cate o frunza, dar isi revin singurele.