Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

Marmoset

Gata, doamna GetaV, s-a facut!  :D :D :-* :-*

GetaV

Prin cuvantul "doamna "confirmi ca sunt nascuta devreme!

Marmoset

Nu trebuie sa fiti nascuta devreme ca sa fiti "doamna"! Implica mult mai mult decat varsta termenul asta!  :-* ;)

carmenn

ma bucur ca va place...e adorabila, cum o am la serviciu toata ziua o admir si o admir si nu-mi vine sa cred ca a inflorit...


vernil

Carmen, da-ne si nou ceva indicatii despre conditiile in care au inflorit frumusetile de hoya. Adica, caldura, lumina. Multumesc anticipat!

carmenn

camphorifolia e butas de anul trecut tinut intr-o camera cu vreo 20 grade pe timp de iarna in care tin doar flori...lumina are directa caci nu am perdea la geam, dar a primit pana acum lumina "de iarna"...vad ca totusi ii place si lumina mai puternica, deoarece unul din butasii de camphorofolia iar are boboci mari, in vreo saptamana - doua infloreste...lumina primesc dupa masa de la 12 pana la apus...

shepherdii a stat iarna la racoare, dar din lipsa de spatiu, cu udari foarte rare, si a fost mutata in birou prin luna martie, de cand are parte de caldura, lumina filtrata - prin jaluzele vericale de birou, doar dupamasa - .

carnosa a stat ca si camporifolia doar ca am avut mai mari perioadele de udare, si azi i-am descoperit un boboc f mare pe care nu l-am vazut deloc, pt ca e nou , si eu verificam mereu doar pedunculul vechi...

lacunosa am chinuit-o cu seceta si a suferit mult, dar acum si-a revenit spectaculos, a stat tot la 20 grade lumina directa de dupamasa...

chiar de cateva ore mi-a inflorit si H.parasitica Lao 1, abia astept sa-i fac poze, si asta a stat in bucatarie pe pervaz, la caldura si lumina filtrata de dimineata...si aceasta e butas de anul trecut...am sa v-o arat cat de curand...

ca si conditii, eu spun drept ca n-am respectat indicatiile aratate pe alte site-uri, caci imi dau seama ca nu e vorba de aceeasi clima si nici de aceeasi intensitate a luminii ca si la alti posesori de Hoya din alte colturi de lume...asa ca le-am ingrijit dupa cum am simtit si dupa cum le vedeam reactia la frunze...nimic " ca la carte"...
cu udarea pe multi butasi i-am udat cam rar, cam o data pe saptamana, caci uitam de ei...dar vad ca nu i-a deranjat prea mult...
pe altii in schimb a trebuit sa-i ud mai mult : linearis, compacta etc...

si in plus de toate, peste toate remediile, le spun mereu cat de mult imi plac si cat de dragi imi sunt ;))

vernil

Multumesc, Carmen, Sa ai mereu flori de hoya!

Marmoset

nou sosita in colectie: Hoya Australis. Multumesc frumos, Ela!

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/ColectieHoya#5332461551392250562

Stefana, ti-o mai amintesti pe domnisoara Carnosa?  :-* Multumesc mult de tot!

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/ColectieHoya#5330624616790494674

vivi23ro

daca o sa facem vreodata comanda aici http://www.paulshirleysucculents.nl/ sa ma traga si pe mine cineva de mineca sa nu ratez comanda, ca sint mult mai ieftine ca in alte locuri plantele

carmenn

V-am spus ca se mai pregatesc cateva pt flori :
Hoya parasitica Lao 1 - butas de 1 an  :

Mirosul e foarte puternic, seamana cu mirosul de crin imperial...

vernil

Carmen, nu am cuvinte sa-ti spun cat de admir! Felicitari, ma bucur sa vad cat de elegante si colorate si parfumate si delicate sunt florile de hoya. Iar asta, ce ai pozat-o acum, ultima, mai este si vernil ! Adica culoarea vernil impodobeste multe flori  :D

miha

Nu degeaba i se mai spune "floarea de ceara"...chiar asa arata...  ;) Carmen...ce pot sa zic decat...abia asteptam sa vedem si urmatoarele minuni care se pare au inceput sa te bucure din plin...  :) Sa vedem cat mai multe flori de hoya!!! sunt superbe...

Marmoset

carmenn, e ireal de frumoasa...! Pacat ca-i cam ciudatica denumirea soiului ei, dar in rest e perfecta!

carmenn

Quote from: Vernil on May 06, 2009, 07:34:49 PM
Carmen, nu am cuvinte sa-ti spun cat de admir! Felicitari, ma bucur sa vad cat de elegante si colorate si parfumate si delicate sunt florile de hoya. Iar asta, ce ai pozat-o acum, ultima, mai este si vernil ! Adica culoarea vernil impodobeste multe flori  :D

da, e un Vernil care da foarte bine florii de Hoya...te-ar prinde si pe tine, hai nu renunta la speranta ca si ale tale te vor bucura cu flori...e extraordinara senzatia pe care ti-o da o floare de Hoya in casa ta...C
Cauta-le loc pe langa geamuri si ai sa vezi ca vara asta careva te va surprinde  :-*
eu nu ma pot abtine sa nu  arat la toata lumea pozele cu Hoya...sper ca bucura si da mai multe sperante acelora care se lupta cu inflorirea ei...pe mine ma incanta la nebunie!!! 8)

Marmoset

E fascinanta Hoya si nu stiu cine n-ar iubi o asemenea planta! Iar florile sunt adevarate bijuterii!

vernil

Quote from: Marmoset on May 06, 2009, 07:49:51 PM
E fascinanta Hoya si nu stiu cine n-ar iubi o asemenea planta! Iar florile sunt adevarate bijuterii!

MArmo, eu o iubesc enorm. Insa nu am suficienta lumina pentru ea. Ii trebuie lumina puternica.

Carmen, probabil ca voi duce plantele ce le mai am ;a serviciu. Acolo le merge foarte bine, au lumina puternica toata ziua. Imi e greu sa renunt la ea, poate cine stie, anul asta vor inflori si ce mai am pe acasa. Thompsonii si-a aruncat bobocii, avea vreo 10 penduculi ...


carmenn

daca ti-e greu sa te desparti de ele de acasa, pune-le niste neoane ... am vazut ca unii colectionari  de Hoya folosesc si lumina artificiala, mai ales daca au multe intr-o sera pe mai multe rafturi...
imi pare rau de thompsonii....si eu sunt suparata pe multiflora care o singura data mi-a inflorit, de atunci face boboci si-i avorteaza cand sunt aproape de deschidere...nu stiu ce sa-i fac...ma multumesc cu faptul ca e verde si n-are alte probleme :)

vernil

Pai filmul asta cu multumirea ca planta e verde, eu l-am vazut de multe ori .... cateodata si in reluare ... Am mari sperante la Paziae, cand sta in soare (ca mai intra soarele si pe strada mea  :D) i se inrosesc frunzele ... se face asa frumoasa, ca nu o recunosc.
Oricum, Carmen, iti multumesc de incurajari, de sprijin! Nu voi renunta la hoya, si ce am oferit, am facut din suflet.

GetaV

Vernil hoya pe care mi-ai daruit-o cum se cheama?

vernil

Pubicalyx Silver Pink. Are flori roz intens. Creste intr-o veselie. Iar frunzele devin rosii, uneori de la soare. Sa nu te sperii. Si sa ai muuuulte flori de la ea.

stefana

Eu stau cu ochii pe astia, ca pe butelie  :o

Dar cresc taare greu :D
Carmen mai am multiflora infloricioasa destinata tie  ;D. Cand ai drum pe aici?

Marmoset

Stefana, boboceii de la Bella sunt piticutii cei mici pe care mi i-ai aratat in poza acum 1 luna si ceva in urma?
Doamne, ce de frumuseti ai acolo! Ce-o fi cand or inflori toate!  :o

gabriela jalba

Fetele,sa va traiasca si sa se faca mari,sa aveti ciorchini uriasi de floricele. Sint deosebite!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

carmenn

Stefana, mersi, esti draguta ca intotdeauna...nu stiu cand mai am drum...nici unul stabilit, deci probabilitatile scad...
ii mai dau o sansa multiflorei mele, dupa care o tai, sa vad dc are mai multa putere dc o ia de la O...
ce boboci mari ai si la carnosa...
sunt frumoase toate...