DATURA

Started by Loredana06, May 03, 2007, 08:47:35 PM

Previous topic - Next topic

myky

gabriela daca vrei, cand te intorci tratam cu pene si il iei de la ea ca nu vad alta solutie, este f fraged si nu stiu daca suporta transportul cu posta, "te risti"
ps floarea mea e alba

gabriela jalba

Mamaaa!! ce fain!! Sarumina Myky!!! Ma intilnesc cu Pene la aeroport!(...sper...)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

ok gabriela sa ma anunti

sicamin

Myky , iti dau si eu trompeta ingerului alba ,daca doresti.

myky

multumesc sica, esti o scumpa, daaar pe asta galbena o am, eu cerseam alta culoare, zicea larisa de una galbena

larisa

Miki ,am pus un lastar in apa ,de la cea mai mare dar nu stiu ce culoare e.La cea mica.[25cm]am vazut ca-i da lastarasi laterali .Tu daca ai de mai de mult,ai taiat firful vreodata ,ca sa lastareasca?As face asta dar mi-e sa nu o pierd

sicamin

Poti sa tai  varful sa lastareasca mai mult. Eu am taiat cand avea 1m  si au crescut 2 lastari dar a si crescut foarte inalta . Acum vreau sa o tai din nou ca a dat mai multi lastari de jos. Vreau sa o duc in gradina dar acum este inca plina cu flori. Nu face semintefloarea mea,eu pun butasii direct in pamant,dupa ce le rup frunzele mai mari si las doar cateva in varf.


myky

pentru a nu ocupa spatiu iarna eu o ciumpavesc, de la o planta de 1,80m ajunge la una de 10-15cm, nu glumesc, acum ce sa zic, sa tai floarea si daca se intampla ceva sa ma injuri, eu asa fac

larisa

Miky nu injur din obisnuinta, dar daca voi aveti rezultate, e normal sa am si eu. Cum cresc lastarii laterali, cum tai varful.

penelopa

Dragele mele posesoare de daturi!
Ati vazut azi noapte le stirile de la ora 23,00 (Antena)  materialul cu vara salbatica a daturei?
Ei bine, nu "turbaciune"  ii zice ci "matraguna" si din ea,  tinerii nostri  consumatori extrag ..... un drog.
Asa ca, pentru securitatea voastra,  trimiteti la mine toate daturile pe care le posedati. Vor fi in siguranta  ;)

Loredana06

Na, cat de greu era pana acum sa prinzi la florarie asa o planta....dar sa vezi de acu incolo!!!! ;D

gabriela jalba

Pene,am butonarit google in felsiforma...da matraguna=datura.....adevarul e ca eu aici am un alt google...Cit de dature...ce am vazut!!!! dai in boala!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Gabi, dac-o mai tii asa, n-o sa mai pot intra pe forum fara cutia de algocalmine langa mine.... :D ;) ;)

penelopa

Nici n-o sa gasesti, Gabi, pe niciun "googalit" deoarece  e descoperire proprie.
In urma onor studii de cercetare incepute inca din copilarie, am ajuns la concluzia ca matraguna este varianta salbatica a dature:
- plantele au frunze si flori  aproape identice;
- amandoua sunt toxice;
- daca rupi din plante/frunze,  constati ca au acelasi miros specific;
-  semintele se fac la amandoua intr-o capsula usor tepoasa.
Am sa fac poza la o matraguna si-ai sa vezi ca arata ca o datura alba,  mai  mica.

Loredana06

Pene, te imploram, luminea-za-ne cu stiinta ta!!!! 8)

penelopa

Cum fac rost de matraguna inflorita si un snop de lumanari........  va lumineaza  savanta de renume mondial  ;D

Loredana06


larisa

Loredana ,frumoase daturile tale ,e arbust sau copac?

myky

lore astea sunt ale tale?

Loredana06

Da, Myky. Abia le-am primit cadou.

Larisa, inca nu m-am hotarat sub ce forma sa le cresc. Sunt abia 2 tulpini de cate 40 cm, fiecare cu cate 3 boboci. Astept sa vad daca intr-adevar creste asa de repede ::)

larisa

Te ai scos ,fato.Sa-ti traiasca si sa se inmulteasca sa dai si la cei saraci [de daturi]

Loredana06

Sa faca draga lastari, ca dau din tot sufletu.
Sica, acu mai e valabila oferta cu puiu de datura alb? Poate in toamna vrei un lila.... ;D

gabriela jalba

Larisa,stii......eu nu am nici o daturaaaa.... :( :'(....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

lore draga, daca dupa ce cade floarea pe codita se formeaza o " bila " asemanatoare cu coaja verde de castane, atuuuunci este o datura  si pentru mine sunt suficiente semintele

Loredana06

Am notat myky. ;D
E greu de prins din seminte?