Pastrare peste iarna muscate curgatoare

Started by mihai.valcea, August 27, 2010, 10:52:20 AM

Previous topic - Next topic

adrianam

Apa multa este cauza principala a pierderii muscatelor iarna, asa ca ai grija!
Acum am reciti cu atentie si vad ca sunt pui mici, asta inseamna ca au si radacini mici, deci cu atat mai mare este pericolul sa putrezeasca mai repede.
Poti sa pastrezi cateva si in camera incalzita, dar obligatoriu la fereastra sa aiba lumina suficienta. Dar tot asa sa ai mare grija la udat.

cristinaf

Multumesc mult Adriana pentru sfatul pe care mi l-ai dat cu udatul rar al muscatelor. :) Desi la inceputul iernii aveau frunze galbene, care se ofileau, dupa ce am inceput sa le ud asa cum mi-ai spus, le-a mers foarte bine si nu am pierdut niciuna, ba cred ca s-au mai inradacinat vreo doi butasi.  +apl
Dar mai am o intrebare, crezi ca as putea sa le schimb acum pamantul fara sa le deranjez?

myosotis

ika, cred ca le poti schimba pamantul acum. In perioada asta apar si in magazine la vanzare, sub forma de "rasaduri", pentru infrumusetarea balcoanelor, ferestrelor, etc. Se transplanteaza obligatoriu, caci sunt in ghivece din acelea mici, de productie  si le merge bine.

cristinaf

Multumesc Myo, am sa le schimb pamantul cat mai curand, ca mai tarziu sper sa-si ia avant, odata cu venirea primaverii. Cred ca ar fi timpul si sa incep sa le fertilizez dupa mutare.

myosotis

Daca pui pamant nou, nu le pune si ingrasamant prea curand.