Expozitie de Violete africane de selectie si alte Gesneriaceae

Started by Marmoset, September 12, 2010, 04:54:30 PM

Previous topic - Next topic

penelopa


vernil

Am vorbit cu Hertha, sigur va veni la expozitia cu violete.  +hug

Marmoset



stefana


Marmoset

Dragelor, altruismul, ratiunea si constientizarea unei pasiuni s-au facut simtite!
Am primit un telefon de la Arianna sa vin la expozitie...fara episcii!
Frigul a facut ravagii in colectia de episcii a Ariannei, a fost suficient sa le duca din casa in masina si din masina in muzeu, ca s-au ars toate de la frig si nu stie daca si cat mai poate recupera din ele!
Asa ca, draga de ea, ingrijorata pana peste poate, mi-a spus sa nu risc nimic pentru ca asta ar insemna nu doar dezastru in colectia mea, dar si riscul de a pierde niste varietati pe care numai noi stim cum ne-am chinuit sa le procuram!
Imi pot imagina ce e-n sufletul Ariannei, pentru ca stiu cat tine la plantele astea!E suficient sa ma pun in locul ei, si simt ca mi se taie rasuflarea, iar in inima simt ca un cutit!
La anul, in luna mai, cand vremea va fi mult mai prielnica si se va organiza urmatoarea expozitie, vor fi expuse si episcii. Acum ne vom delecta doar cu cele cateva sute de violetele superbe de colectie.
Asadar, desi arta cere sacrificii, iata ca o dovada in plus de omenie si a faptul ca-ti pasa, pot preveni un dezastru!

Pufa

Mai sunt doar cateva ore pana la deschidera expozitiei.
Nu uitati sa veniti, cu ocazia asta ne mai revedem si noi.In fata muzeului sunt niste trandafiri....

stefana

Quote from: Marmoset on October 28, 2010, 02:56:24 PM
La anul, in luna mai, cand vremea va fi mult mai prielnica si se va organiza urmatoarea expozitie, vor fi expuse si episcii. Acum ne vom delecta doar cu cele cateva sute de violetele superbe de colectie.
Avand serviciul aproape, am fost sa vad cum se pregateste expozitia  +dns Arianna si Valkiria (Diana) aranjasera cam o jumatate din frumuseti . E drept ca pe foarte multe le admirasem in fotografii. Dar nu se compara, credeti-ma !!! Sunt atat de delicate, de speciale unele, incat "pe viu" par si mai si  +hypno chiar daca stiam cata frumusete se poate ascunde intr-o plantuta cat pumnul. La expozitie este o mare de frumusete, chiar daca totul se afla intr-o singura incapere si nu foarte mare.
Acasa eu n-am decat vreo doua trei si nici nu pot sa-mi permit mai multe la spatiul pe care mi-l lasa celelalte pasiuni (hoya, orhidee, hibiscusi).

Am sa vin, iarasi, maine si o sa-mi rezerv cateva ore bune sa vizitez totodata muzeul de geologie (au o expozitie de cristale superbe). Intrarea la muzeu este cu taxa, dar va spun ca merita cu prisosinta. Maine o sa fac si fotografii si le postez pe forum pentru cei care nu pot veni.

Iar ce au realizat fetele acestea, cu pasiune si perseverenta este nemaipomenit  +rsp
Oricine iubeste florile va fi impresionat.
Muzeul, pentru cine nu stie deja, se afla vis-a-vis de Muzeul taranului roman si Antipa, pe soseaua Kiseleff. Se ajunge extrem de usor de la iesirea de metrou de pe bd. Aviatorilor

Pufa

Stefana, mi-ai citit gandurile :D
Tocmai voiam sa completez la mesajul anterior.
Taxa de intrare este de 6 sau 8 lei. O sa iasa super expozitia.
Felicitari fetelor +apl +rsp

gentiana


einsteinitza

Felicitari pentru tenacitate si hotarare. Pana la urma, punand mana de la mana, va iesi o expozitie unica. Asa ceva este o noutate, si un inceput.Sa speramca pe viitor se vor mai organiza si pe alte teme-hoya, orhidee, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset

Multumim, Es! Inceputul a fost mai greu, dar deja ne gandim la expozitia pe care o vom face in mai, anul viitor!

Expozitia s-a deschis oficial, au aparut si primii vizitatori:

http://www.youtube.com/watch?v=b9H89wRo1rw

vernil

Marmo, daca ati inceput deja expozitia, acum vin si eu la voi. Sper ca esti multumita de vremea de afara, am vorbit cu cine trebuie sa aveti cateva zile cu soare si, cat de cat, calduroase.  +hug


Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Nu se poate descrie in cuvinte frumusetea plantelor, culorile florilor! Violete ingrijite cu dragoste si pasiune! Foarte important, l-am regasit pe Bogdan, acum student la Farmacie!

Inca o data, sincere felicitari celor ce ingrijesc violetele si au grija sa ne bucure sufletul cu frumusetea lor! Aveti tot respectul meu!  +hug

stefana

Le felicit sincer pe fetele care au reusit organizarea expozitiei. Cum zice si Mariana, nu poti descrie cat de frumoase sunt  florile violetelor. Mie mi-au placut mult unele cu frunze superbe ::).

Imagini ale florilor http://home-and-garden.webshots.com/album/578901459XUHytg
Si filmulete ca sa intrati in atmosfera :)
http://s69.photobucket.com/albums/i53/stefanaboji/?action=view&current=MOV02445.mp4
http://s69.photobucket.com/albums/i53/stefanaboji/?action=view&current=MOV02446.mp4

miha

Sunt minunate... Si desi am avut o vara cu multe pierderi si imi propusesem sa renunt la ele...se pare ca am revenit la sentimente mai bune ( o fi de bine...o fi de rau...  +ham ) asa ca am sa continui  si eu sa le cresc si sa ma bucur de frumusetea lor...
Felicitari fetelor pentru ce au reusit sa organizeze... nu e drum usor de la dorinta pana la realizare... dar ce nu face pasiunea din om...  +rsp

doina

Poze nu pot sa va pun, din motive tehnice dar si parerea mea este aceeasi , pe viu sunt mai frumoase .
Bogdan a spus ca va participa si el la urmatoarea expozitie , deci pregatitiva pentru aprilie-mai  +dns

GetaV

Nu ati  fost la expozitie , nu mai ziceti nimic  ;DSunt dezamagita ,credeam ca va fi solidaritate ,dar poate este numai parerea mea +dns,sa nu sariti pe mineee

doina

Poze de la expozitie, facute de mine vedeti aici  http://home-and-garden.webshots.com/album/578901507WdGcpz
Cu scuzele de rigoare dar sunt prea multe ca sa le afisez pe forum,asa ca va rog sa 'bantuiti' prin album  +hug

stefana

Quote from: GetaV on October 30, 2010, 10:04:27 PM
Nu ati  fost la expozitie , nu mai ziceti nimic  ;D
Ce vrei sa spui, Geta  :D?
Eu am fost si joi, inainte de a se deschide oficial si vineri si am descris atat cat m-am priceput.
In plus, pot scrie cateva concluzii, dupa inchiderea expozitiei:
La cat de frumoase erau violetele prezentate ar fi fost necesar un spatiu de vreo 4-5 ori mai mare, ca sa fie puse perfect in valoare. Asa, una langa alta, atatea frumuseti, te zapacesc de tot. Erau sute de feluri de flori: de la violetele mini care ar fi incaput intr-o cescuta de tuica (florile lor fiind mai mici decat unghia), la cele mari, infoiate cu florile ca niste trandafirasi. Unele au frunzele variegate, altele ondulate deosebite.
Foaaarte greu m-am stapanit sa nu achizitionez vreo cateva, dar locurile la geam din casa mea sunt deja adjudecate  ::)

stefana

Cum eu am facut fotografii doar cu telefonul si nu au calitatea pe care o impune frumusetea florilor va arat imagini din albumul altei forumiste
 
Si aici, "mireasa" colectiei (in opinia mea) ca la incheierea unei prezentari de casa de mode  

vernil

Quote from: GetaV on October 30, 2010, 10:04:27 PM
Nu ati  fost la expozitie , nu mai ziceti nimic  ;DSunt dezamagita ,credeam ca va fi solidaritate ,dar poate este numai parerea mea +dns,sa nu sariti pe mineee

Este perfect justificata pozitia ta, Getuta!  >:(  Violeta, atat de indragita de majoritatea pasionatilor de flori, a ramas undeva in urma pe acest forum, ca si cum este lipsita de valoare. Ca de altfel multe alte flori.  Dar pe forumul dedicat violetelor s-a dezbatut intens pe aceasta tema, ca fiind prima realizare romaneasca in acest domeniu.

Eu am fost la expozitie si sunt foarte incantata de performantele fetelor! Mai ales ca unele si-au transformat locuintele in sere moderne, in care violetele au asigurate conditii optime de crestere. Si au venit cu ghivecele de la mari distante, fara ca florile sa aibe de suferit.


einsteinitza

Sunt superbe pozele si varietatile chiar deosebite.Nici nu am stiut ca exista asemenea diversitate.
Dupa cum am mai spus, felicitari organizatorilor si pasionatilor.
Orice inceput este mai timid, nu descurajati asa usor.Pe masura ce trece timpul informatia se raspandeste,publicul se educa, apar noi pasionati.Expozitiile urmatoare vor avea tot mai multi adepti, tot mai multi vor fi cei care devin impatimiti. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro