Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

.... sa mai zici ca n-ai gradina si iarna!!! +hypno

adrianam

Ce trandafir a fost inflorit asa de mult pana in deciembrie!  +hypno

riana

gradina ta e ca din poveste +apl

flordel

Merci Riana. +hug
Am dat o tura cu ochiu' si am muguri mari la un bujor arbustiv, la hortensii si la lilieci.
Am verificat si Cornus Kousa, crengile sunt flexibile si trag nadejde ca n-a decedat. Gina Lollobrigida arata bine, nu pare atinsa de frig (chiar fara musuroi).

adrianam

Ce trandafir avea flori in decembrie si l-ai pozat cu zapada pe el?

flordel

Cubana, pe care il iubesc de nu mai pot... ;D

flordel

Pun si eu lista cu trandafirii:

Golden Celebration
Jude the Obscure
Alnwich Rose
Molineux
Sophy's Rose
Mutabilis (China)

Tot ca sa nu uit...

einsteinitza

Dar ce,  sunteti toti ramoliti?Ce va veni?
O puneti sa stim de la cine cerem si ce ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu de obicei strang etichetele, dar le mai pun aiurea si nu le mai gasesc. Astazi alerga cainele cu una in gura, ca le-am pus pe terasa cat am avut de lucru.
Totusi nu cred sa uit dupa atata privit la ei si cat m-am tot gandit... +hypno

Mihai

Flo.sigur trebuie sa ne luam de mana :D
Auzi,sa ne faca ramoliţi :D
Ne-am caştigat dreptul asta,nu? 8)

flordel

Ne luam de mana si stam pe bancuta. ;D

penelopa

Flor, mai ai de aşteptat  ;)... dacă te referi la băncuţa lui Mihai. N-ai văzut că nu e asamblată?  >:D

flordel

N-a confirmat el ca e voinic? ::)
Ca atare la primavara astept bancuta, nu de alta da pe ceata asta mi-au inghetat picioarele astazi la plantat trandafiri, deci n-are haz sa ne folosim de ea inca.

Mihai

Voi face poze cu ea(banca) :D ;)

gentiana

Quote from: penelopa on January 19, 2011, 08:33:00 AM
Flor, mai ai de aşteptat  ;)... dacă te referi la băncuţa lui Mihai. N-ai văzut că nu e asamblată?  >:D
Mare branza si daca nu-i asamblata ce?
O proptesi cu cativa bolovani,pui niscai scanduri si trantesti si un foc zdravan in cuptor  si "Te uiti cum ninge Decembre!"
Pene unde-i poezia vietii?

Rux

Pragmatismul intruchiat   esti Genti ! Si artist pe deasupra !

Flordel ,ma uit in gradina mea, mocirlita ,ninsa ,geruita  si zau ca va admir pentru hotararea voastra de a planta acum trandafirii de poveste .
Ma si gandeam ... daca merg mutati in iunie ,pe calduri de 30 de grade (vezi povestea mea) ,de ce nu ar putea fi plantati si la -2 grade ?
Si un alt mit a fost destramat !  ;D

gentiana

Rux sunt de fapt lenesa
Eu pot sa ma plimb pana mi se taie picioarele,dar daca stau pe loc e musai sa sed
Deci e musai sa am o bancuta,o buturuga cu pernita,ceva
Sa inteleg ca Ariciu se tinen de manuta cu Flordel?
Deja simt o unda de gelozie,banca,manuta,trandafiri....................hmmmmmmmm
Ca sa nu mai vb de potriveala de a avea amandoi pisi-catei

penelopa

Quote from: gentiana on January 21, 2011, 03:10:57 PM
Quote from: penelopa on January 19, 2011, 08:33:00 AM
Flor, mai ai de aşteptat  ;)... dacă te referi la băncuţa lui Mihai. N-ai văzut că nu e asamblată?  >:D
Mare branza si daca nu-i asamblata ce?
O proptesi cu cativa bolovani,pui niscai scanduri si trantesti si un foc zdravan in cuptor  si "Te uiti cum ninge Decembre!"
Pene unde-i poezia vietii?
Sorry, eu am trecut, deja, la proza ;D .... avand in vedere diferenta dintre noi (de varsta).

gentiana


penelopa

Proza mea spune ca eu nu ma asez decat pe bancute ... sigure. :)

gentiana

Si unde le asiguri sau cu ce? >:D
Umblau niscai reclame p=acilea ,crezi ca ajuta? >:D >:D >:D

penelopa

Deci, fara reclame, fara poezie  :).... acum stiu ce vreau si stiu sa aleg. ;)

gentiana

Bun tu stii ce si cum sa alegi,dar noi fiind mai tance,avem si noi procentul nostru de greseli de facut(altfel nu indeplinim planul ;D :D)
Io n-am nimic impotriva poeziei atat timp cat nu-mi e impusa si face parte din lista mea neagra

Claudiu

Quote from: Mihai on January 19, 2011, 09:27:13 PM
Voi face poze cu ea(banca) :D ;)

Rogu-te fa pozele cand stati amandoi pe banca.

Pene de ce esti egoista si razi de bietii copii ca nu au banca pe care sa stea. Las ca le ofer eu una.
Fara a fi bancher dispun de o multime de banci. Ca toata lumea de altfel doar ca majoritatea nu realizeaza asta. Unii nici nu le vad.

Deci cum sa va zic ca sa nu semene a lauda dar tot universul si toti oamenii se inghesuie sa-mi ofere banci. De asta ma simt nevoit sa va ajut in dorinta voastra de a sta pe banca tinandu-va de mana.

Voi doar alegeti iar eu va ofer cu placere tot din ce si mie mi s-a oferit.

Ce ziceti o banca ce mi-a oferit-o natura?



Recunosc poza e rau incadrata, ca am vrut sa iasa si floarea, dar va garantez ca se sta excelent pe ea. Poate mai dificil tinandu-va de mana.

Atunci una din bancile ce imi sunt oferite de oamenii de vaza ai orasului. Fara nici o conditie. Doar atat au dorinta de a pune o placuta cu numele lor pe ea pentru a sti si generatiile viitoare ca si-au iubit orasul.



Ce e fain la banca asta e ca e dubla. Si puteti sta tinandu-va de mana savurand fie frumusetile si povestile orasului, fie intorcand spatele si sa inchideti ochii pentru a savura briza si povestile oceanului.

Sau poate vreti doar asa o banca retrasa cum sunt cele oferite de municipalitate.



Din astea am multe in diferite locatii mai mult sau mai putin intime.



Ce e curios in poza izolata de mai sus si cele din grupul de sub ea e faptul ca au acelasi model. Nu, gresesc, nu asta e curiozitatea. Intre prima si cele de sub ea e o distanta de aproape o mie de km. Ptuteti sa veniti cu copii la bancutele astea si sa organizati asa un fel de iesire la iarba verde. Copii adora locurile astea chiar daca le oferiti doar un sandwich.

Ori poate vreti una cu loc de joaca



Sau va doriti ceva modernist si la inaltime. Are si scari si podium deacces daca va e greu pe scari. Anul trecut, cand eram mai harnic, imi placea sa ma scol devreme si sa vin aici cat mai de dimineata cu o cafea aburinda si sa savurez catecul de dimineata al pasarilor. Acum m-am cam lenevit  :(



Ori poate doriti ceva mai confortabil. Uite una la care duritatea pietrei si betonului a fost indulcita prin colorare.



In fine daca nu va puteti hotara nicidecum va ofer si banca mea favorita. E in mijlocul pustiului desi exista o carare ce duce la ea de la un drum principal, drum principal care e de fapt un drum de plimbare asa ca un drum de caruta de la la noi caci accesul cu masina in zona este interzis publicului. Fiind o arie protejata, de conservare a habitatului. Ceea ce va pot garanta e ca pe o raza de vreo doi km nu e nimic altceva construit. Asta pe raza minima. Ca in alte directii poti mergi multi km si nu esti decat tu si natura.

Insa va previn ca e o banca magica. Mie imi place sa meditez aici cand trec pe acolo.
Desi nu e nici o masuta rotunda ca sa ceara forma de arc de cerc banca e usor arcuita.
Va previn pentru ca atunci cand doi se aseaza pe ea, banca le va decide soarta. Daca cei doi se aseaza pe partea interioara drumurile celor doi se vor intalni asa cum se intalnesc razele cercului in centru. Daca va asezati pe partea exetrioara drumurile celor doi se vor desparti pentru totdeauana. Asa cum razele ncercului odata plecate din centru nu se mai intalnesc niciodata.
Ciudat e ca toate perechile care ajung aici stiu asta. Desi incearca sa-si forteze destinul si sa se aseze cum ar dori cand vine momentul uita complet de vointa lor si se trezesc asezati cum a decis banca. Unii conform vointei lor altii, jale mare, contrar dorintei lor.
Banca asta e magica.
Magia ei se manifesta si cand esti singur. Daca te asezi pe partea interioara esti acceptat sa revii. Daca te asezi pe partea exterioara esti exclus si plecat pentru totdeauna. Nu vei mai revedea acest loc. Unii soptesc ca locul ar fi sacru. Altii ca banca a existat dintotdeauna. Pe astia i-am contrazis, asa in gand in timp ce meditam singur pe banca:
- Cum? Doar se vede ca baca e constructie moderna! Beton!
Nici in ziua de azi nu stiu cine mi-a dat raspunsul:
- Prostule ... nu ceea ce se vede la exterior conteaza! Normal, forma exterioara se adapteaza timpurilor ...


Rux

Claudiu ,nu stiu cum se face ,dar poftesc intotdeauna la cadourile ce la faci prin gradinile prietenilor. Ba gaste ,ba plante ...
Uite acuma  nu m-as  da inapoi de la o bancuta de piatra ... dar nu accept sa muti de la Flordel !(Desi ,ai pus cam depasit normativul ,ca nu stiu daca a mai ramas loc pentru trandafiri .)

Da... mie imi place "modul tau de lucru" ... si mai ca te-as imprumuta si eu la lucrarile ce le mai am de facut prin gradina mea. E mai usor cu asa un companion .. (Na ,Pene ,sa nu fii singura care esti acuzata ca "te-ai dat " la cineva  >:D)

Flordel ,cadou pentru tine ,ca am zabovit pe o bancuta  crescuta la tine in gradina (si nu stiu pe care sa o prefer)