Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Deci albastrul, movul si albul mi se par culori extrem de folositoare si utile in amenajarea gradina.
La ele poti adauga ce culori vrei, inclusiv rosu care merge superb cu mov.
Dar aceste 3 culori dau senzatia de liniste, iar vara cand ne loveste valul de caldura, senzatia de racoare.

einsteinitza

Superbe pozele, gradini perfecte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si cum ti s-a parut pana acum dizertatia mea pe tema celor 3 culori? ;D
Ca de acum incolo voi vorbi despre ce as dori sa obtin in cazul meu particular, asortandu-le cu altele.
Eu voi trece acum la galben, piersiciu si roz.


flordel

Pentru galben o culoare luminoasa si optimista am folosit: 6 trandafiri:

- 3 Golden Celebration plantati cam la intervale egale
- 1 China Girl
- 1 Gina Lollobrigida
- 1 Moulineux

Alte plante perene diverse am soiuri de Hemerocallis, 1 bujor hibrid, crizanteme, plante anuale craite.

Un pic de galben, nu de la mine:

vikcelmic

Flordel, este interesant si frumos ce spui, eu n-as prea sti ce sa comentaz ca nu prea ma pricep la asocieri de culori in gradina, neavand niciodata gradina... +ham
Dar cu rosul cum stam, cum il combinam?

Mihai

În sfarşit o discuţie ce poate deveni interesanta........................

flordel

Iti multumesc ca ma intrebi si ai avut rabdarea sa citesti ce-am tot postat eu astazi (oare ce-oi fi patit? +hypno)
Apoi, eu rosu il pun aproape mereu aproape de intrarea in casa.
Adica ceva rosu, sau oranj trebuie mereu sa fie aproape de intrare (Feng Shui sau shui pur si simplu), atragerea energiilor pozitive si a oportunitatilor catre intrarea in casa...
Grena spre purpuriu (e greu de precizat nuanta) se regaseste in mod singular si prin gradina din spate, din loc in loc.
O chestie aiurea sau nu? Nu stiu. Eu m-am uitat pe site-urile a "n" designer-i de gradini, si din Europa, si din America, si din Australia si se pare ca in general utilizarea excesiva a culorii rosii este un "No, No!!!..."
Maine voi incerca sa postez asocieri de rosu in gradina care chiar imi plac! (am nevoie de timp ca sa exemplific vizual ;D)

flordel

OK, pentru exemplificare la utilizarea culorii rosii de catre profesionisti, dati cautare pe google images dupa "chelsea flower show" sau daca vreti mai general "designer gardens" sau de altfel cum doriti numai cautarea sa va duca la gradini facute profesionisti si nu de amatori.
Veti vedea care este proportia in care se foloseste, in general mai mult ca pata de culoare. Cea mai frecventa combinatie este rosu cu mov.
Doua exemple de la Chelsea:


flordel

Foarte frumos Es, si prima poza are si Heuchera care-mi place mult, si tufanele!
Ceva nuante de rosu voi avea si eu in gradina, mai mult ca accent, voi vedea sub ce forma. ::)

Pentru nuantele de piersiciu si roz am folosit:
4 trandafiri: 1 Cubana piersicu, 1 Jude the Obscure crem-roz, 1 Mutabilis galben-roz, 1 Alnwich  roz
1 bujor arbust
1 sedum
mai multi Hemerocallis crem si roz.

flordel

Si acuma as vrea sa trec la a va expune ce incerc eu sa nu fac in gradina la mine (nu inseamna ca si reusesc mereu  >:D) , adica pericole:

- sa nu fac o colectie de plante neavand in vedere ansamblul, adica sa cam stiu pe unde le pun si ce culori imi trebuie.
- sa nu plantez numai cate o planta micuta, ci sa le grupez cate 3, 5,... Cele care rasar singure le cam las pe unde sunt, dar de regula daca sunt mici le grupez.
- sa nu plantez in functie de inaltime, adica in scara.Incerc mereu sa am plantele inalte mai in spate. Asta ca regula, ca mai am de exemplu cate o tufa de iarba decorativa fix in mijlocul stratului.
- sa nu plantez numai flori, ci sa am si plante interesante prin frunze si ierburi decorative, zonele de culoare date de flori sa fie balansate de zonele de verde ale frunzelor.

Mihai

Flo,eu de regula nu prea dau sfaturi,in schimb te pot ajuta cu ceva imagini...........
http://picasaweb.google.com/poliver47
Merita sa petreci ceva timp urmarind evolutia acestei gradini.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Asa de mult imi doresc si eu un cocor din metal (cam la 1.2-1.5m)...Sa stiti ca pe mine in general restul statuilor ma cam sperie, iar Alba ca Zapada si Piticii veseli chiar ma inspaimanta de-a binelea (acum chiar nu glumesc prea mult).  +hypno
Multumesc Es pentru poza! +hug
Maine vom avea ierburi in gradina mea, Yupeee.....!

einsteinitza

Flordel, au din cand in cand la Hornbach +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


einsteinitza

Da, ma rog, niste pasari cu gatul lung. :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Cam asa sa fie  ;D:

einsteinitza

Acum mi-am adus aminte, am vazut si in magazinul Bucur, undeva unde aveau si niste fantani, care erau foarte kitch.Dar aveau intr-un colt si niste cocori.. Intrarea dinspre parculetul cu statia de apa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Mihai, merci pentru link, de abia acum m-am uitat pe poze. Interesant, totusi gradina respectiva are vreo' 15 ani.
Unde o fi stand omul sau oama aceea ca zice la o poza ca a pus in gradina o azalee de la florarie (asta am vrut si eu sa fac) si vad ca s-a facut mare si frumoasa. ???

Es, multumesc, dar chiar erau statui din metal pentru gradina, adica mari la cel putin 1m?

Adevarul este ca trebuie sa mai astept pana oi avea bani disponibili pentru asa ceva, nu voi pune orice si nici nu ma gandesc ca va fi ieftin...

simonaelena

Gasesti in pietele unde se vind vechituri..... sau cel putin eu am vazut la Sibiu, aveau vreo 50 cm inaltime

einsteinitza

Cred ca aveau putin mai mult de un metru. Dar nu stiu exact.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Am zis ca vorbim de ierburi decorative.
Foarte importante dupa parerea mea in orice gradina. Prima poza cu o gradina numai cu ierburi, a doua poza cu ierburi inalte in spatele stratului (cred ca Miscanthus).

penelopa

Spectaculoase ierburile cu vârfurile colorate  +hypno
Ce zici, trecem la ... procurare ? :D

Mihai

Da,spectaculoase,dar rezista la noi? ;)