Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

M-ai şi găsit bună de identificare  =)) =)) ... şi, dacă mai vrei şi denumirile ştiinţifice, o să cauţi toată viaţa plantele şi tot n-ai să le găseşti.  =))

einsteinitza

Hai mai Pene ca poza se mareste mult daca apesi pe ea.Weigela florida, apoi o floare alba de vara cu spic, nu mai stiu cum se cheama, dar o stii sigur, e peste tot, apoi niste iris ensata, apoi un bujor......In fata la Weigela e hemerocalis, in spate la irisi e un fel de phlox si printre au fost niste Allium decorativi, si apoi un bujor,in fata la irisi un euonymus.In fata la bujor o tufa de nu-ma-uita,dupa bujorul din fata iarasi hemerocalis, in spate iarasi iris insata galbeni.
In spate este o poteca cu o arcada, pe ea este un trandafir galben, iar stratul in care e si trandafirul este marginit de Perovskia.In spatele ei alterenaza tufe, in fdeparatre se vede si un liliac parca, si se tot repeta irisii, iar intr-un loc se vad niste crini. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Când spuneam că "aşa mi-ar plăcea şi mie", nu mă refeream la plante, ci la ... amenajare  ;) adică, la "înghesuiala" dintre plantele înalte. Nu ţin neapărat să am aceleaşi plante ca în poză. ;D

flordel

Hai ca-ti dau eu seminte de Zinnia (ca-s inalte), sa vezi la vara ce straturi inghesuite o sa ai! ;D

penelopa

Quote from: flordel on February 10, 2011, 03:46:29 PM
Hai ca-ti dau eu seminte de Zinnia (ca-s inalte), sa vezi la vara ce straturi inghesuite o sa ai! ;D

Să fii tu sănătoasă câtă Zinnia am şi eu  ;) Dar, pe asta, o ţin de umplutură printre perene.

flordel

Stiu ca ai, dar eu am avut un soi inalt si cu floare batuta (Cactus Zinnia), dar daca nu vrei.  :P
Uite, ia-ti niste bujori ca au la Atlas, mai umplu locul,fac frunze frumoase toamna...(Vezi la "De unde procuram)

penelopa

Quote from: flordel on February 11, 2011, 12:05:37 AM
Stiu ca ai, dar eu am avut un soi inalt si cu floare batuta (Cactus Zinnia), dar daca nu vrei.  :P
Uite, ia-ti niste bujori ca au la Atlas, mai umplu locul,fac frunze frumoase toamna...(Vezi la "De unde procuram)
Mă leşi  ;D, am şi bujori ... vreo 5 - 6 tufe (nu mai ştiu exact că toacmai am mutat şi permutat câteva din ele astă rtoamnă)  ;D
Bujor mai vreau doar arbust .... de la reduceri.  ;)

flordel

Draga Pene, esti prea evoluata intr-ale plantelor pentru propunerile mele initiale, se pare ca trebuie sa trec la sugestii de "rafineturi". ::)

flordel

Am dat o tura prin gradina astazi si am vazut ca au aparut frunzele de la Allium Globemaster, asta-i printre favoritele mele.

Am constatat ca catelul (cred ca el si nu pisicile) mi-au rontait o Hydrangea Tivoli, un Cotinus Coggyria Royal Purple si un Acer Palmatum Atropurpureum (erau plante micute). Unele din ramuri sunt rupte iar altele doar rontaite. Stau si ma gandesc de ce o fi casunat taman pe astea, ca mai sunt plante prin gradina. ???

Rux

Pai aprecieaza si ei valoarea lor,de aia ! ;D

einsteinitza

Erau moi si bune de ros. Invatatura de minte, cumpara gardut din acela verde, plastifiat, de doua palme inaltime, si pune la toti arbustii mici, pana cresc, cate un cerc din gardut. Eu am patit la fel si acum am garduturi unde e nevoie. Desi cateodata mai fura si cate un gardut....pagubele sunt mult mai mici. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Cioc, cioc, e acasa stapana?
Ti-ai luat salvie? S-a deschis pravalia la Starkl.

flordel

Acasa sunt.
Nu mi-am mai luat nimic...
Va pun o poza cu ghiocei, numai poza imi apartine, dansii nu sunt din gradina mea. ;D

einsteinitza

Ce frumos, ce pofta imi e.
Astept o comanda de prunus diversi de la Gardener, abia probabil luna viitoare se va putea, cu vremea asta, si eu nu mai pot cu gandul la primavara si la ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Foarte frumoase floricelele  +apl dar nu cred ca-s ghiocei, ci mai curand Leucojum vernum.
Imi doresc si eu cativa bulbi, ca tare-mi plac.  :x

flordel

Cred ca ai dreptate, dar eu tot ghiocei ii consider. Unii mai grasi! :D

flordel

A inceput sa iasa phlox-ul, sedum, hemerocallis, bujorii.
Au inceput sa apara crizantemele si au inmugurit trandafirii.

Cameliile au supravietuit, au pierdut din frunze iar cele ramase s-au mai maronit, dar par in viata.
Asta in conditiile in care nu au fost deloc protejate si au fost plante mici pana in 20 cm. Deci se poate.

Rux

Ce-mi place atitudinea asta a ta! +apl

flordel

Asa sunt eu, imi plac florile, dar ma impac cu cele carora le place la mine. ;D

Vroiam sa va spun ca am fost prin gradina din nou astazi.
Am mai taiat cate ceva, am mai evaluat situatia...
Ce-i interesant este ca anul trecut am primit 2 ghivecele cu trandafirasi. Ghivecele din acelea mici pe care le vedeti peste tot. Un ghiveci cu trandafiri rosii, unul cu galbeni.
Nu m-am indurat sa-i las sa moara acolo asa ca i-am scos. In fiecare ghiveci din acela minuscul erau cate 3 crengute, fiecare cu radacina proprie. Asa ca i-am separat si pus in gradina.
Toti s-au prins si au supravietuit peste iarna, adica acum am 3 galbeni, 3 rosii. Cei rosii au crescut mult mai mult decat cei galbeni si nici nu arata floarea la fel, cei rosii aveau o floare cu petale multe. In orice caz sunt tare curioasa ce soi or fi...


myosotis

Olandez  =))
Am si eu unul in gradina de vreo trei ani. Anul trecut l-am pierdut printre balarii si nici nu stiu daca a facut floare. Acu la inspectie, vad doua ramurici mici-mici verzi. Tot zic sa-l mut undeva mai "la vedere".

flordel

Eu i-am pus chiar langa bordura, am zis ca-s mici, dar dupa cum ii vad pe cei rosii nu par pitici. Cei rosii s-au dezvoltat mult, au acum vreo 30 cm, iar floarea este ca la camelie se deschid petalele in trepte si nu se scutura repede. Am sa-i pun la identificare daca or fi posibil de identificat. Sa-l pozezi Myo si pe al tau la vara poate avem acelasi lucru.

flordel

M-am gandit sa va arat cum ar trebui sa fie trandafirii mei luati de la Barni (ma refer la creatiile lor).
Pozele nu-mi apartin, de abia au fost plantati.

adrianam

 :o
Superbi!
Al doilea mi se pare torusi mai greu de potrivit cu alte plante, poate solitar, sau cu alte plante care au flori albe!
Sa-ti infloreasca la fel de frumos ca in poze si sa te bucuri de ei!  ;;)

flordel


einsteinitza

Mda, eu astept pozele tale ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro