Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Stai ca-l astept si pe ala mic, amarat si mov inchis. Il trag si pe el in poza cand i-o veni sorocul. :D
Dupa mine toti sunt frumosi. Si galbeni imi plac.
Acuma ma laud si eu cu astia ca altceva nu am inflorit in gradina, a fost neobisnuit de frig si cred ca totul este in urma cam cu 2 saptamani.
Merci Gabi si Rux, dar uite ca nu i-am mirosit, cand oi putea sa ma aproprii (ca-i noroi mare acum) le fac un test olfactiv.

Mihai

Flo,cred ca ţi-ar prinde bine niste paşi japonezi in zona aceea.............
E o parere ,nu trebuie sa dai cu irisi in mine  =))

einsteinitza

Aiurea, de fapt stii bine ca trebuie!
Dar tu nu mai zici nimic de bancuta.......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Eeee,şi cu tine acum.
Nici macar nu a venit vara =))
Am timp.Cred!

flordel

Nu stiti ca lemnele sunt inca la magazin? Mihai nu trebuie presat, este inca intr-un proces de creatie...

Si ce pasi oameni buni? Adica sa fac eu pasii?
Asa fara un samurai langa mine, preferabil unul fioros si cu sabie?
Asta m-ar inspira... ;;)



Mihai

Cat de romantica eşti............... :-bd

claude

Frumosi irisii, flordel, si mie-mi plac si ca urmare m-am dotat anul trecut cu unii de-aia fitzosi, cu flori bicolore, pe care i-am plantat pe marginea unui strat de trandafiri, acum belesc ochii in fiecare zi la bobocii lor, da' cred ca-mi fac in ciuda mie, de-aia nu se deschid inca  ::)   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Atunci suntem doua care belim ochii.... ;D

Mihai

Daca nu aveţi nimic altceva de facut..........
E şi asta o activitate,nu?

claude

Quote from: Mihai on May 12, 2011, 09:54:19 PM
Daca nu aveţi nimic altceva de facut..........
E şi asta o activitate,nu?

Nu, draga, n-avem...buruienile cresc si fara aportul nostru, noi doar stam si belim ochii  ;D :D :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Si aleg modelele de stanjenei. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Fiindca tot stam si ne uitam la stanjenei, uitati-va si voi cum arata acum tufa mea, ca-s foarte mandra de ea:

einsteinitza

Da, ai o tufa de stanjenei foarte frumoasa.  +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Superbi irişi, de ei ziceai că înfloresc de mai multe ori pe an?
Irisii remontanti sunt destul de rari, si fiind si albi mă gandesc că ar putea fi Immortality. Ştii cumva cum ii cheamă?

flordel

Astia, da.
Parca nu-s Immortality, trebuie sa scotocesc prin etichete...

Update: Iris Germanica Boule De Neige

paraschivvvv

Faini irisii;felicitari pentru ei!

anasstasia

Waw, sint superbi irisii!!!

flordel

Multumesc, s-au facut si mai frumosi intre timp, au inflorit toti.
Mie imi place foarte mult si ceapa asta:

sicamin

Si mie imi plac florile cepei tale ,dar vad ca ai si crizanteme foarte frumos crescute.

flordel

Crizantemele alea sunt un soi mutant, se fac cat mine de mari si eu sunt de statura obisnuita, nici scunda nici inalta. ;D
N-am vazut asa ceva, cresc ca nebunele...Si mai am niste crini tot asa nebuni... +hypno

adrianam

Ai incercat sa tunzi crizanttemele acum, sau la inceput de iunie, ca sa nu mai creasca asa inalte?

flordel

Sunt planificate la frezat pana in 1 iunie! :D

sicamin

Flordel sa-mi arati si mie cum le "frezezi" ca am si eu cateva  gen "bila" si nu stiu cum sa le fac.

adrianam

Am si eu un soi luat din piata de la tarani care cresc inalte, dar eu am dat vina pe faptul ca se intind dupa soare.
In primavara asta am mutat jumatate din ele intr-o zona cu soare toata ziua. Deocamdata cele de la umbra au cam 15 cm inaltime iar cele de la soare-pentru ca le-am chinuit la mutare, au abia 5 cm.
Sa ne arati poze cu ele in toamna!