Ce ngrasaminte folositi

Started by einsteinitza, September 27, 2010, 08:11:10 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Eu ingras pamantul trandafirilor si cu banane  +dns, dar si cu solutie de gainat. Primavara intodeauna pun pamant proaspat.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Am gasit asta :

http://terrafertil.ro/
pret aproximativ 50 RON/20kg. Miroase a hoit, de-ti pica parul din nas.

Am pus in fundul fiecarei gropi aprox 3Kg/ bucata trandafir la 4 trandafiri in ghiveci, plantati acum 2 saptamini.
Pina acum nu i-a ars  ;D

Bineinteles ca trandafirii nu au crescut  +ham
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Ciudat, oare de ce miroase asa urat......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Este facut din animale moarte...eu am ars anul asta peste 30 de trandafiri cu ingrasamant chimic(din acela la saci pentru agricultura-se alcalinizeaza solul),multi salvandu-i mai tarziu ,din cei inca in viata stropind solul cu  otet diluat.Am fost extrem de suparat,acum sunt obligat sa ii cumpar din nou! :(,

einsteinitza

Cum din animale moarte? Pai ala nu pui decat o lingurita, ma gandisem ca e din balegar......oribil....
Eu insa sunt foatre sceptica in ceea ce priveste tratarea ingrasamantului la emperaturi fostte inalte, ma gandesc ca e ca la laptele UHT, distrugi si toate organismele care ajuta , microrizele....

Dane, orice butasi vrei iti trimit, imi pare rau.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on September 12, 2012, 08:54:37 AM
Cum din animale moarte? Pai ala nu pui decat o lingurita, ma gandisem ca e din balegar......oribil....
Eu insa sunt foatre sceptica in ceea ce priveste tratarea ingrasamantului la emperaturi fostte inalte, ma gandesc ca e ca la laptele UHT, distrugi si toate organismele care ajuta , microrizele....

Dane, orice butasi vrei iti trimit, imi pare rau.
asa este Es,este un ingrasamant ,,mort,, la fel ca cel chimic(pe care dealtfel direct la canal l-am trimis!!!!!)Am citit mult,sunt bacterii care au efect benefic in natura si este pacat sa le distrugi prin UHT....Multumesc,vorbim.

einsteinitza

Din cat am citit eu, proteina animala este necesara in cantitate extrem de mica - stiu de faina de oase, de peste, insa stiu ca se foloseste in cantitati minime...este doar un adaus de anumite elemente,, nu substitue ingrasamintele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

 Varianta mea este mai naturala: gainat diluat cu apa, ba inca uneori mai ramane si mai gros stratul, pus pe pamant in jurul plantei.

flordel

Eu tot la saci am, din acela NPK, dar pana acum n-am avut probleme cu el la trandafiri. ??? Le pun doar un pumn de aprox 2 ori pe an.
La iarba cel putin a facut miracole, s-a inverzit imediat dupa ce am imprastiat ingrasamant si-am udat gazonul.

dancoman

Quote from: flordel on September 12, 2012, 10:54:15 AM
Eu tot la saci am, din acela NPK, dar pana acum n-am avut probleme cu el la trandafiri. ??? Le pun doar un pumn de aprox 2 ori pe an.
La iarba cel putin a facut miracole, s-a inverzit imediat dupa ce am imprastiat ingrasamant si-am udat gazonul.
da,dar eu am pus la plantarea lor direct langa radacina,ei fiind firavi(din comenzile de primavara achizitionati) imediat s-au ofilit,dealtfel si la alte plante acidofile le-a cauzat,din cate cunosc nici rozele nu suporta solul alcalin.Pentru gazon este de ajuns si azot simplu sa folosesti.

flordel

OK, am inteles.
Eu nu pun nimic in groapa de plantare, pana acum vad ca s-au prins toti, mai putin unii care erau deja deshidratati rau cand i-am primit.

claude

Ce aventuri aveti cu ingrasamintele  ;D   Imi dau seama ca e greu cand nu ai sursa de ingrasamant natural, dar firi si voi mai atenti cu ce puneti la plante  ::)

Eu am pus intr-un sezon ingrasamant special pentru trandafiri si nu am observat sa creasca pecum Fat-Frumos din poveste, asa ca raman fidela mranitei, pun macar jumatate de galeata in groapa de plantare, amestecat cu pamantul, pe urma ii musuroiesc tot cu mranita, pe care primavara, cand dezmusuroiesc, o amestec in solul din jurul plantei, iar dupa prima inflorire le dau o tura de macerat de gainat...cam asta e toata ingrasarea ce o fac eu
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel


cristinaf

Si eu pun ingrasamant de la sac, il dizolv dupa care torn la radacina. Niciodata n-am avut probleme, dar e drept ca nu am pus niciodata cand am plantat. Atunci merge struna un biostimulator pentru grabirea inradacinarii, cine vrea sa-i ajute; la mine a functionat. Iar toamna ii musuroiesc cu multa mranita, asta nu lipseste din gradina.
Ingrasamintul special pentru trandafiri, mi se par a fi bani in plus dati degeaba.

lordu

Quote from: einsteinitza on September 12, 2012, 09:24:41 AM
Din cat am citit eu, proteina animala este necesara in cantitate extrem de mica - stiu de faina de oase, de peste, insa stiu ca se foloseste in cantitati minime...este doar un adaus de anumite elemente,, nu substitue ingrasamintele.

Eu cred ca se merita sa pierdeti 5 minute si sa cititi specificatiile.

De exemplu:
P2O5  >  25%  combinat cu faptul ca nu arde plantele ( nu exista supradozaj ) , ma face sa cred ca nu e de neglijat. Pina la urma manipulam gainatul de pasare pentru fosfor, nu-i asa?  ;D
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

cristinaf

Zici de Terrafertil? Eu personal nu l-am folosit niciodata, dar acum vreo doi ani in urma l-am vazut "in actiune" la vecinul meu, pus in solar. El are un magazin de desfacere produse pentru gradinarit si l-a primit pentru incercare, ma rog, ca sa-l recomande mai apoi altora...
In afara faptului ca mirosea ceva de groaza, mai ales ca in solar efectul era amplificat, mi-a zis omul ca nu mai foloseste nicidata, ca i s-au inmultit mult vermii din pamant si avea probleme din cauza asta. Si asa mi-a zis si el, la fel cum a spus Dan, ca e facut din animale moarte si mate de la animale, uscate si facute faina. Tot la mranita a ramas, in principal de oaie, ca asa se aduce pe la noi, cu camionul de pe la stani.

lordu

Ups............
Iar am dat-o in bara, se pare...    :-\

Va tin la curent, acum nu-l mai pot scoate...
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

penelopa

Domnu' lordu, de cat sa fi dat banii pe Terrafertilul ala, mai bine aduceai, moca, niste pamant de la un cimitir  =))... ramaneai si cu parul in nas  ;D

lordu

Bun, no comment, ramine de vazut...   :)
Va tin la curent cu evolutia trandafirilor,mai  vorbim despre asta la primavara.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Quote from: penelopa on September 21, 2012, 10:19:23 PM
Domnu' lordu, de cat sa fi dat banii pe Terrafertilul ala, mai bine aduceai, moca, niste pamant de la un cimitir  =))... ramaneai si cu parul in nas  ;D

   =)) =)) =))   Ioi Pene, esti teroare, zau  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Da gunoi de oaie a pus cineva? Am auzit  azi niste baieti ca mi-ar putea aduce.
Zice lumea ca pentru legume e imbatabil......... +dns

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

cristinaf

Si la trandafiri e bun. Au crescut ai mei cei de anul doi ceva de speriat anul asta, dupa ce iesisera din iarna doar cu cativa cm neinghetati.
Eu nu pun decat de oaie ca numai din asta am si n-am de ce ma plange, ba din contra, sunt multumita. :)

lordu

Quote from: ika on September 22, 2012, 07:41:13 PM
Si la trandafiri e bun. Au crescut ai mei cei de anul doi ceva de speriat anul asta, dupa ce iesisera din iarna doar cu cativa cm neinghetati.
Eu nu pun decat de oaie ca numai din asta am si n-am de ce ma plange, ba din contra, sunt multumita. :)

Super! Multumesc!  :yrk
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

pronet

gunoiul de oaie banuiesc ca trebuie sa fie uscat nu ?
vecina mea a adus o caruta, dar proaspat, l-a insirat pe pamantul gol ... a zis ca pana la primavara este ok si asa ...