Cartitza

Started by Loredana06, May 05, 2007, 04:56:47 PM

Previous topic - Next topic

claude

In seara asta m-am socat. Sa va spun toata povestea...Toamna trecuta am plantat o tufitza de Menta citrata, o menta cu aroma de lamaie si pana la venirea iernii mi-au scurmat-o si rasturnat-o cartitele cat au vrut ele. Ieri am sesizat doua fire blegite intr-un smoc, am tras de ele si au iesit din pamant  ::). Le-am plantat la loc ca mai aveau un pic de radacina. In seara asta m-am dus sa le ud si surpriza de proportii: disparuse tot smocul, in locul lui ramasese doar o gaura!  :o   Pot doar sa presupun ca virgula cartitele mele au descoperit beneficiile ceaiului de menta si...s-au aprovizionat  :o Chiar au disparul, nu erau in jur, nu le-a smuls altcineva, iar sub restul tufei era un tunel ca ma mir ca mai traia biata planta. In concluzie, am ramas cu 3 fire de Menta citrata, restul au furat-o cartitele!!!!!

Ce ma scoate din minti nu e atat musuroiul care-l fac, la mine sunt nabadaioase rau, imi ara efectiv straturile, la suprafata, nu doar fac tunele in adancime si ici colo un musuroi si imi dau plantele cu cracii-n sus  :'(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Acum doua zile am capturat un dusman. A fost o experienta oribila sa-l omor, chitaiturile ce le scotea mi-au facut pielea de gaina, dar am strans din dinti si i-am dat la cap
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dan Hibiscus

Tu ai o cartita adevarata , la noi seamana cu cainii de pamant , daca tin bine minte si nu sunt chiar asa de sapatori +ham

doinabacau

  In urma cu ceva timp ,am citit ca pagubele produse de cartita pot fi prevenite prin introducerea unei tevi in pamant, dupa care punem in ea un ceas, protejat de un plastic,Ticaitul ceasului  are rezonanta si tine cartita la distanta ,pe o arie de 70 m p.

Dan Hibiscus


elmo

la mine nu a functionat deloc chestia cu ceasul. Am pus mai multe dar degeaba. Cred ca se obisnuieste cu sunetul si nu o mai deranjeaa.

sandaveturia

La mine cartitele au plecat pentru ca alearga liber canisul meu in toata curtea. Nu le plac vibratiile.

doinabacau

    Am citit mai de mult ca sunt si plante pe care nu le suporta cartita. Printre ele,euphorbia marginata(zapada pe munti),foarte decorativa,si,din aceeasi numeroasa familie,una din flora spontana,careia la noi i se spune laptele cainelui,care face o inflorescenta galben-roscata. Se pare ca mirosul a doua-trei plante e suficient sa  le alunge.

trandafira


Planta verde si viguroasa care a crescut langa pomisorul de trandafir este euphorbia lathyrus.Am cumparat pe okazii.ro cateva seminte si le-am plantat in paharele de plastic. Apoi le-am plantat in gradina in zona in care cartitele faceau gropi nenumarate.Asa am reusit sa scap definitiv de cartite. Acum ma uit peste gard la vecinul meu si constat ca musuroaiele de pe pamantul lui arata ca ele sunt acolo....

claude

Uau, ar fi minunat daca ar functiona!  :o   Se gasesc primavara de cumparat seminte de la planta asta? eu sunt dispusa sa incerc orice ca sa le indepartez...inteleg si utilitatea lor dar la mine provoaca foarte multe daune  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Nu,  doar pe okazii.ro. Eu am adunat cateva, just in case,pot sa-ti trimit la primavara.

claude

Iti multumesc Trandafira, daca nu gasesc o sa apelez la tine pentru cateva semincioare, sa incerc  +hug
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

doinabacau

  Euphorbia lathyrus este numele acestei plante care la noi in zona creste spontan! Este planta care tine cartitele la respect,se pare!

claude

Doina, nu mai au seminte?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

E vorba de laptele cucului? ( sau ciinelui...) ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Nu stiu daca voua v-am mai spus, dar o Euphorbie (nu stiu cum ii zice) de asta , de cartite, am adus eu asta vara de la Attila, de la Satu Mare. Spunea ca alunga cartitele. Am plantat-o langa voliera fazanilor, oarecum in drumul musuroaielor unei cartite.
La cateva zile de la plantare a aparut ditamai musuroiul, exact langa euphorbia mea  =))

claude

Pene, asta-i cum mi s-a intamplat mie cu tarusii aia cu ultrasunete sau cu ce naiba sunt, cu vibratii...au scos musuroi exact langa el, cred ca s-au crezut la spa, la vibromasaj  ;D   Din fericire am cumparat doar unul, de proba, ca-s scumpi ca naiba, sotul umpluse cosul da' i-am zis sa vedem intai cum se comporta
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Eu mai am o speranta! Poate se inmulteste euphorbia  mea la primavara, ca pamant bun (de cartita  ;D) are! =))

claude

Sa ai grija de ea si sa-mi trimiti si mie seminte, ca poate-poate  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rose

Ati descoperit intre timp ceva ce distruge cartitzele la sigur? Mi-au distrus capsunii  +ham

claude

Nu  >:(   Eu totusi am folosit un produs care pare sa fi avut ceva efect, niste granule cumparate de la fito, ceva import Italia, se toarna o cantitate in galerie si zice-se ca le alunga. S-ar putea sa fie adevarat, in toamna aveam din nou in livada un milion de musuroaie si am pus granule de-astea. Acum in primavara au aparut ceva musuroaie in gradina de zarzavat si am pus granule si deocamdata (a trecut o luna) nu mai misca nici una in zona...oi vedea ce se intampla  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

Exista tot la fito ceva pastile cu sulf, nu stiu daca sunt chiar pastile, mai degraba cartuse, ca li se da foc. Se arunca in gaura musuroiului si se astupa. Cartitele fug de mirosul de sulf. Dar tare ma tem ca si gradina miroase o perioada de timp a sulf...

gabriela jalba

Am citit ca au fect crengute de soc, curatate de coaja infipte in pamint in locurile unde barzaunesc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Are cineva bulbi de Floarea Pastelui? Sunt disperata, de 2 zile cartitele mi-au distrus gazonul si au intrat si in rondul de flori. Am citit ca aceasta floare le tine la distanta pentru ca frunzele si radacinile emana miros de usturoi.
http://www.paradisverde.ro/gradina-de-flori/esentialul-despre-floarea-pastelui

einsteinitza

 Nu le tine, am incercat eu in primii ani ai gradinii! Nu au nici o rusine, poti avea oricare, dar eu pot saiti trimit mai in primavara un bulb.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro