Plantarea trandafirilor

Started by einsteinitza, October 14, 2010, 11:56:38 AM

Previous topic - Next topic

alina

myosotis....draga ... daca plantezi trandafiri in luna martie...au timp sa-si faca radacini...... si ba da tine si de zona in care ii plantezi daca e de munte sau de camp nu compari temperaturile din Bucuresti cu cele dintr-o zona de munte....la mine iarna ingheata absolut tot.....am trandafiri care au inghetat si chiar pomi ..pusi toamna....o sa revin cu poze....sper sa nu te superi pe mine...am citit topicul ....nu am  vb sa ma aflu in treaba.....

cristinaf

In urma experientei de anul acesta, sunt 100% in favoarea plantarilor de toamna. Pana si cei 3 Westerland au tinut sa-mi demonstreze asta, desi le-a luat ceva timp, acum au toti cel putin un lastar.
Trandafirii pusi in primavara au si ei cel putin cate un lastar, exceptie face Reine des Violettes, care nu s-a decis inca ce vrea sa faca, dar nu arata atat de bine ca si cei plantati in toamna.
Daca am sa ma hotarasc sa mai cumpar trandafiri, am sa comand in sep-oct ca sa-mi soseasca la timp, sa-i pot planta in noiembrie, ca sa nu mai am emotii.

remmyx

Buna!Vreau sa va cer si voua parerea pt ca sunt intr-o mare dilema.Am cumparat niste trandafiri de la Coral si am trei ghivece mari cca 40x40x40.Ma gandeam sa pun in ei 3 cataratori si sa-i pun langa peretele casei unde cu timpul sa-i prind pe suporti.Ce ziceti merg pusi in ghivece sau sa renunt la idee si sa pun eventual niste floribunde ceva  ???

sandaveturia

Si ce faci cu ei iarna? Gandeste-te ca nu poti sa-i desfaci toamna daca sunt pe spaliere si daca nu blindezi bine ghiveciul contra frigului ... kaput! Pune in ele ceva care iarna nu mai e, de exemplu noptite .

einsteinitza

Trandafirii cataratori normali nu merg in ghivece. In cativa ani fac radacini imense, nu le place inghesuiti, nu vor avea suficienta hrana.Chinuiala si pentru tine si pentru ei. Poti pune urcatoare anuale, ca sa nu te complici iarna. Ghiveciul ingheata beton, far a protectie. De exemplu mazare decorativa, care e si extrem de parfumata, ai orice culoare vrei.........
Nici floribundele nu vor rezista, poate sa incerci cu niste miniatur, dar trandafir miniatur nu cu floare miniatur.Insa va trebui sa faci ceva cu ghivecele iarna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

remmyx

Multumesc pt sfaturi.Voi pune intr-unul un miniatur,am un Flirt2011,iar in alt ghiveci o sa experimentez totusi cu un Sympatie.O sa le fac pt iarna cate o lada captusita la interior cu vata minerala care va inveli ghiveciul.Sa vad ce iese.

einsteinitza

Renmyx, in doi ani trandafirul va suferi teribil, nu va avea loc destul, iti trebuie un ghiveci imens. Poate scoate cineva un trandafir mai vechi pentru mutare acum in toamna sa faca poze la radacini, sa vezi ce inseamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

remmyx

Pai o sa-l scot eu pe Sympatie care are 2 ani si trebuie sa-l mut neaparat.atunci o sa vad mai bine ce voi face pt ca nimic nu-i ''batut in cuie''.Oricum ghivecele sunt foarte mari cred ca incap cam 3 saci cu pamant intr-unu.Mai mari n-am gasit.Maine o sa-l scot si ma voi hotari atunci.O sa fac si poze.

claude

Remmyx, spui ca ghivecele au 40 cm inaltime, da? Tu gandeste-te ca eu am mutat zilele astea trandafiri plantati in primavara, e drept ca deja la plantare aveau radacini mari, dar acum aveau multi radacini de 50 cm, nici nu i-am putut scoate cu toata radacina, fara sa tai deloc din ea  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

remmyx

Am mai gasit pe http://www.classicroses.co.uk o optiune de cautare ''as a potted plant'' si da o multime de trandafiri la rezultate.Specifica ca vasul trebuie sa aiba cel putin 45 cm in diametu.

einsteinitza

Gandeste-te ca la clima ta, trebuie sa invelesti iarna ghiveciul extrem de bine, ca sa nu inghete complet. In pamant nu ingheata, si dac asunt -30 de grade, dar ghiveciul se face bcna, ei nu au asa probleme.Plus, ingrasat mereu, atentie mare la udat, se poate deshidrata oarte repede in canicula, nu te lua dupa site-urile englezesti, au alta clima.La fel si francezii, am vazut ca unii recomanda plantarea cu nosul deasupra solului, dupa Delbard, ceea ce nu se poate aplica la noi.Trebuie vazut in ce conditii cresc cei ce recomanda anumite masuri, daca se potrivesc la noi.Tara noastra e zona 5-6 climatica, deci...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

marirogo

Va rog sa-mi spuneti daca am gresit: azi am plantat trandafirii de la Coral, dar in groapa am pus mocirlit, adica gunoi amestecat cu pamant si apa. Am pus mai mult de jumate din volumul gropii mocirlitul si abia apoi am completat cu pamant si am musuroit.

Mihai

Daca ai greşit ori nu,iţi vei da seama la primavara.

marirogo

N-a procedat nimeni pana acum asa ca mine? Nu de alta, dar sa nu stau ingrijorata toata iarna !  :-\

claude

Eu mocirlesc trandafirii inainte de plantare, am mai si udat la plantare cu mocirla aceea, dar nu cu asa o cantitate mare. Dar eu ma gandesc ca daca mocirlirea le face bine, faptul ca le-ai pus mai multa in groapa de plantare nu are ce sa le faca rau... :-\ Singura chestie ar fi ca gunoiul proaspat arde, dar daca ai facut mocirla in proportiile corecte nu cred ca se poate intampla asta  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

marirogo

Claude  +hug  merci fain pt raspuns ! Mocirla am facut-o ochiometric. Care ar fi raportul potrivit balager/pamant?

claude

jumate-jumate, plus apa pana devine ca o smantana nu foarte groasa, dar suficient cat sa adere la radacini, eu asa o fac
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

marirogo

Gata, am gasit, raportul trebuie sa fie 1/1. Cred ca eu am pus mai putin balegar, asa ca sper sa nu le arda radacinile.

claude

DA, corect, eu m-am exprimat un pic aiurea  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

marirogo

Claude, e corect cum mi-ai explicat, doar ca eu nu am apucat sa vad postarea ta decat dupa ce am postat eu....
Multumesc muuult pentru sfaturi ! Chiar am nevoie de ele, deoarece sunt novice intr-ale rozelor.

claude

Cu mult drag  :) Nici eu nu sunt experta, cred ca si peste cativa ani tot incepatoare o sa ma consider, sunt   multe de-nvatat iar eu sunt fericita ori de cate ori cineva mai imi da un sfat, iar aici, pe forum, am gasit foarte multe sfaturi bune, de bun simt, referitoare la trandafiri  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cum mutam un rugosa,...adica cu tarnacopul =)) =)) =)) S-a facut asta cat casa! A prins si furtunul de irigatie in el :-bd

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :o Ioi, ce bine te distrezi  =))   Da' era musai sa-l tai tot, pana jos?  ???  L-ai taiat pentru a-ti usura mutarea?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

L-am taiat sa se prinda, nu las ramuri lungi la mutare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu nu i-am taiat deloc aia de la Petrovici pe care i-am mutat, oare o sa fie probleme?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot