Kiwi

Started by Dan Hibiscus, July 06, 2008, 12:15:49 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

si ai avut incredere? aia de la sere sint ok, da aia de la poarta mi-au parut cam miserupisti.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Cel de la sere a zis ca cei de la intrare su foarte buni, sunt mari ca varsta si soi foarte bun.Intr-adevar, erau mari si vigurosi, frunze frumoase, pareau ca au ceva vechime. Eu nu am cumparat de la poarta, fiindca la mine e frig si zona de deal, dar daca astia merg pana in primavara, cumpar sigur 4 si de acolo, din cei normali.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

as fi si eu interesat in primavara de 1 poate 2 dar vb atunci

hapylica

Einst.(ce nume ,se incurca limba :D)sigur o sa cumpar la primavara o pereche mascul si femela(ca la porumbei)semintele sunt pentru amorul propiu,curiozitate.Eu stiu ca un kiwi mascul merge la 5 kiwi femela,asa este? ???

Dan Hibiscus

daca e "viril" da  +ham +ham +dns

einsteinitza

Cu numele va trebui sa te obisnuiesti. ;DAsta e. Mi e mai spune Es.
Cu proportia, masculii trebuie sa se pronunte, in functie de mandrie personala ;D :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: hapylica on December 11, 2010, 10:27:42 PM
.............Eu stiu ca un kiwi mascul merge la 5 kiwi femela,asa este? ???
Am citit pe un site italienesc despre cultura Kiwi in urma cu cativa ani. Acolo era data o proportie de 1 la 7. Din pacate nu mai stiu link-ul. Am avut vreo 5 (cred) , cumparati din Brico prin 2006. Unul l-am primit de la Stefana. Doi din ei aveau eticheta "Jenny" care zice-se sunt autofertili. Mai am unul singur din toti si nici astuia nu-i merge prea bine, caci, se pare, a fost cam racit cand era mic  :D :D :D Dar nici nu i-am cocolosit in nici un fel.

claude

Da' ai apucat sa mananci vreun kiwi?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Es, si daca nu's infloriti, cum imi dau seama care-i mascul si care-ib femela?
(Bine, ca n-as sti  care-i diferenta nici daca ar fi infloriti   ;D)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Eu am un kiwi de 7 ani si nu mi-a facut barem o floare pana acum;de aceea nu stiu ce este mascul sau femela;nu stiu nici soiul l-am primit de la Violeta  florareasa din Bucuresti.Intre timp am luat si un Jenii-autofertil care are la primavara 3 ierni trecute;eu zic ca cel putin acesta ar trebui sa infloreasca;daca nu vad flori in aceasta primavara ,ii tai pe amandoi;langa ei am corzi de vita selectionate pentrtu consum si cel putin le las pe ele sa se desfasoare

myosotis

Quote from: claude on December 18, 2010, 08:37:55 PM
Da' ai apucat sa mananci vreun kiwi?

Da' de unde  ;D Nici macar o floare n-am vazut. E posibil sa fi fost soiuri sensibile aduse cu hei-rup numai ca sa faca aia bani. In afara de cei cu eticheta Jenny, ceilalti nu  au avut eticheta. Dar cat timp i-am avut in ghiveci (vreun an) au crescut foarte frumos. Dupa ce i-am pus in gradina, le-a mers rau.
Domnule paraschivvv, eu zic sa-i mai pasuiti un an, ca e pacat, daca tot ii ingrijiti de atata timp.

paraschivvvv

Daca cel de 7 ani nu infloreste nici primavara asta il tai ;'pe celalalt il mai las ca este mai tanar si sper.

Dan Hibiscus

ai aplicat metoda de tundere la kiwi ptr lastari de grad 4 ?

paraschivvvv

Eu pe cel de 7 ani l-am scurtat ca pe vie.Este vreo tehnica anume la aceasta varsta Daniel Daniero?;daca da te rog sa mi-o spui.Multumesc.

Dan Hibiscus


Dan Hibiscus

prima fructificare va avea loc in al 3-lea an
planta kiwi aduce fruct din primii 6 muguri de pe lastarii principali si secundari si de aceea se recomanda scurtarea lor deasupra celui de-al 6-lea mugur
din anul 5 trebuie tunsi doar lastarii care au peste 3 ani pt. ca fructifica mai mult pe cei de 2 ani

paraschivvvv

Multumesc mult pentru informatii Daniel.

paraschivvvv

Daniel ce inseamna  lastari de apa si  ce trebuie facut cu ei?am intalnit deci o necunoscuta.Multumesc pentru raspuns

Dan Hibiscus

lastarii de apa pe plante sunt cei care au viteza de crestere de cel putin 2x viteza normala de crestere a plantei

hapylica

Si trebuie rupti exact ca la vita de vie pt. ca ei consuma din energia plantei de a rodi!Am zis bine Daniel? :)

Dan Hibiscus


paraschivvvv

Un sincer multumesc pentru ajutor.Sarbatori fericite!

hapylica

Quote from: Daniel Danero2005 on December 30, 2010, 10:46:17 PM
yep nenea  +rsp +dns
Sa traiesti bine ...fiule +apl.2011 sa-ti aduca pomi exotici cu gramada +dns.Sunt pe cale sa dau de o sursa de pomi din Spania,prin februarie +hypno