Ficus Benjamina

Started by ati, November 16, 2010, 11:41:57 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

E ciudat sa se planga cineva de ficus benjamin
Sunt vreo cateva zeci de varietatati
eau am 3 benjamini obisnuiti ,verzi,prinsi de mine din crenguta,cel singur are cam 70-80 cm ,ceilalti 2 sunt impletiti(unul din 3 fire si altul din 2fire)]
Vara stau pe o ferastra la etaj,spre sud si la umbra unui tei;sunt udati cam de 2 ori pe saptamana,iarna stau in apropierea caloriferului si le merge super
Mai am un variegatecu putin galbui si un benjamin natasa:de asemenea prinsi de mine un benjamin wambi si unul cu fructe rosii
La ficuri mai exista unul obisnuit,unul LYrata si unul elastica bicolor
Nu mi se par greu de crescut si ingrijit
Benjaminii obisnuiti,prinsi de mine au cam 10-11 ani si poate ca ar fi crescut masi mult daca nu erau de vreo 2 ori sa dea coltul
De obicei dupa ii "tunzi"cresc mai cu spor
Nu le place sa stea soarele direct pe ei,le place caldura si ceva apa si umbra
Eu le schimb cam anual pamantul
Pamantul e de obicei destul de nisipos
Sunt relativ sensibili daca le ciufulesti radacinile,altfel suporta destul de multe
Ati poate ca-i schimbi ghiveciul la "pitic"
Pene vine mosul cu "albiciosul"? ;)

vikcelmic

Eeei, da nu ne-am plans, atata doar ca eu sunt invidioasa ca nu am si eu copaci mari  ;D
Elastica am si eu doi, variegati, acum hiberneaza. Asta primavara, pe la sfarsitul lui martie cand ma pregateam de Paste, am scos toate florile din casa si pe cei doi elastici i-am tinut cateva zile afara in curte. Dar i-a batut vantul si nu le-a priit ca s-au ales cu niste pete negre, parca ar fi arsi, care au evoluat pana cand s-a stabilizat vremea, iar eu i-am bagat mai la adapost. Frunzele afectate au cazut o parte din ele, altele sunt si acum asa, probabil vor cadea si ele.
De crescut, cresc cam 6 frunze pe an. Au dat si radacini aeriene, unul a dat si ramificatie. Daca stau bine si ma gandesc, daca ar fi mai prolifici, nu as mai avea unde sa-i gazduiesc.  :P
Genti, tu schimbi tot pamantul ficusilor, sau doar la suprafata?

gentiana

Cam tot ce pot sa scutur fara sa le deranjez radacinile
Cand ii mut in alt ghiveci  completez cu cat mai mult pamant nou
Dupa vreo 7 ani,ficusul lyrata,a crescut cu vreo 40-50 cm si are si vreo 2 crengi(asta nu-l scot din casa ca n-am lift sa-l plimb si imi menajez carca)

Carina

Ca sa nu mai zica Shnuppe ca doar ne laudam cu exemplare mai rasarite, iata o poza cu ficusul benjamin primit cadou de la soacra-mea.


Nu stiu cati ani are, eu l-am primit acum 3 ani pe cand avea cam 1,50 m iar acum bate spre 2 metri, cel putin unul din ei pentru ca sunt 2 plantati unul langa altul in acelasi ghiveci. Cred ca e variegata, desi nu are frunzele asa de albicioase ca la Pene, ci doar putin pe margini. Se prinde foarte usor, asta vara l-am tuns ca prea se latise si 2 crengute le-am pus mai mult de curiozitate in apa, unde au dat repede radacini. Sta la fereastra intr-un loc foarte luminos dar nu-l bate soarele direct.
Mie nu mi-a facut niciodata probleme, nu cheleste, sta neudat si cate doua saptamani pana imi aduc eu aminte, si nici macar ghiveciul nu i l-am schimbat vreodata (sper la primavara sa ma apuce vrednicia). Cred ca ma iubeste soacra, de-i merge asa de bine  :)    

penelopa

E superb ficusul tău, Carina! Tot variegat e şi al tău numai că, precis se numeşte altfel decât al meu  ;D

Schnuppe, eşti tu cam nerăbdător cu planta asta!
E simplu de îngrijit! Eu, aproape că o neglijez. Pământ nou nu i-am pus decât atunci când i-am schimbat ghiveciul.
Are nevoie de lumină dar fără soare direct, udare când pământul se usucă, stropit pe frunze vara când e foarte cald, fertilizat vara cu îngăşământ pentru plante cu frunze.
Peste iarnă mai cheleşte dar nu trebuie să te îngijorezi fiindcă recuperează vara, după ce-i face şi-o tunsoare.
Ficusul benjamina variegat nu-l tund fiindcă are o creştere mai lentă şi are o formă "plângătoare". Doar primăvara îl curăţ de crenguţele uscate.
Ficusul benjamina verde ( ca al lui Ati) creşte cel mai tare, dar eu îl ţin din scurt  fiindcă îl tund în fiecare primăvară când îl scot afară, sub pomii din grădină.
Ceva probleme am avut cu ficus elastica variegat. :(  Frumoasele frunze marmorate se pătau (pete mari, maronii) şi, deşi îndepărtam frunzele cu pricina, după un timp se pătau şi cele sănătoase. Am tratat planta cu tot felul de substanţe dar boala n-a dispărut. În final, am renunţa la acest ficus, păstrând doar un butaş care l-am înrădăcinat. Din păcate, se pare că a moştenit boala de la maică-sa. :(

Cu ficusul elastica verde m-am tot chinuit să-l fac să se ramifice. Când tăiam o ramură, din loc apărea ... tot o ramură. :(  Aşa că, l-am dat la prieteni. :)

vikcelmic

Pene, la mine tot asa face elastica variegat, dupa ce am prelevat butasi, a dat doar o singura ramura, de doua ori am patit asa.
Dar a dat doua ramificatii in baza, fara sa-i fi facut nimic special.
Petele mele sunt asa
se poate vedea si faptul ca s-a continuat cresterea fara ramificatie.

vernil

Carina, ficusul de la soacra arata foarte bine! Iar pe mosul tau, Pene, sigur nu-l cheama Benjamin, in imagine se observa ca are frunzele aproape albe, iar tu zici  ca e plangator, ca o salcie.  Sigur e o alta varietate. Tot frumos e ...
Peste 2-3 ani o sa am si eu ficusi asa frumosi ca ai vostri. Ce ma ienervati!

gentiana

Pene ,Carina in cataloagele olandeze,la ficus benjamin variegata sunt cateva pagini(vreo 30 de modele cu nume diferite)
Al lui Pene e foarte albicios si de aia poftesc la el,eu am un model ceva cu mai mult verde,destul de apropiat de al Carinei
Ficusul Elastica variegat de care zice Pene mai pateste rusini de astea,de obicei e o lipsa de substante ce determina patarea*((uneori e arsura  de la soare sau de la curent),am avut unul mic care n-a vrut sa creasca vreo 8 ani(parca era in piatra) si care a decedat cu gratie
Acu am unu caruia insa ii merge bine
Am avut si unul cu verde si galbui(prins de mine din butas ,care a stat nemiscat vreo 2 ani dupa ce l-am plantat) si dupa aia si-a luat avant si a crescut multisor in cei vreo 5-6 ani cat l-am avut ( a decedat in primavara si nu stiu de ce)

penelopa

Vik, exact la fel sunt petele şi pe ficusul meu. :( 
Chiar nu reuşesc să înţeleg ce are  ???

ati

vikcelmic

Vezi a ta nui benjamina
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

gentiana

Ati ,s-a vorbit si de elastica la acest topic,ca nu se pot totusi separa

Schnuppe

Carina , ficusul din fotografie nu are 2 metri , poti sa pui ce doresti dar nici cu ghiveci nu ajunge la 2 metri . Pe jos ai placi de gresie de cca 40 cm , ghiveciul ala are cam tot atat iar dupa dimensiunea lui planta are in jur de 1,5 metri inaltime . Daca mai tragi de ramura aceea din varf poate mai adaugi ceva dar nu este un ficus de 2 metri . 

  Pene , benjamina tau mi se pare cel mai frumos , este foarte stufos . Dar e mic .

Eu vorbeam de exemplare mari , peste 2 metri , nu am vazut inca pe cineva care sa prezinte un astfel de ficus ajuns la dimensiuni mari , citiva metri , crescut in case si nu luat asa din magazine . Am vazut in institutii F. elastica enormi , pe aceeia ii stiu , dar benjamina nu am vazut .

Si al meu are 10 ani . In astia 10 ani i-am schimbat si ghiveciul de cateva ori , i-am schimbat si pozitia de nu stiu cate ori . Cu siguranta gresesc eu pe undeva . Dar nici voi nu aveti exemplare mari , nu va suparati dar toti aveti ficusi benjamina mici , la dimensiunile acelea se gasesc peste tot . Parintii mei au unul prins dintr-o ramurica de la mine , a ajuns la cca 1 metru , este stufos , dar a cam inceput sa incetineasca , probabil isi va stopa cresterea curand . Ceva nu este in regula cu ficusii astia , sant pe piata de peste 10 ani , teoretic ar trebui sa ajunga la dimensiuni enorme dar nu cresc . Sau cel putin eu nu am vazut exemplare care sa se dezvolte rapid . 

gentiana

Schnuppe daca te referi strict la ficus benjamin  ca exemplare mari,sa stii ca exista unele cam la peste 2 m in holul Autoritatii aeronautice  romane,langa aeroportul Baneasa si in holul Scolii Civile de Aviatie
Acum cativa ani aveau si in holul de intrare al Ministerului Mediului si CNCAN,vis a vis de parlament(acu cu mutarile nu stiu daca mai exista si unde)
Nu-mi vin acu in minte alte locatii unde am vazut benjamini mari
Oricum Benjamini au fost introdusi pe piata noastra cam acum 16-17 ani si nu erau foarte mari la vanzare
Putine firme isi pot permite sa aduca exemplare mari si sa aiba cumparatori
Ficusul lui Pene e superb si e cam pe la 1m inaltime(poate ceva mai mult)  si cam tot atata in diametru(asta avea in primavara),acu in toamna parca l-a mai taiat(ma pronunt pt ca l-am vazut live)
Exemplarele mari(cam 2-2,5m) pe care le-am vazut erau benjamin verde,variegatele nu stiu de ce erau mai mici(sunt oricum mai sensibile si mi s-a parut mie ca au tendinta sa cresca pe latime nu pe inaltime;pot fi insa caracteristicile soiului)

Carina

Shnuppe, ai dreptate nu ajunge la 2 metri. Eu am vazut ca e mai inalt ca mine, eu avand 1,80, si am aproximat. Acum l-am masurat cu ruleta si are 1,90 m cu ghiveci cu tot şi 1,65 m de la pamant pana la varful cel mai inalt. Asta ca sa fim precisi ca nemtii  >:D

Si sa stii ca nu trebuia sa te chinui cu placile de gresie ca unitate de masura, am eu ruleta si o pun la bataie ca sa nu mai existe confuzii (eu fiind cam confuzata de felul meu, am uitat cu totul de nenorocitul ala de ghiveci). Nu trebuia decat sa-ti exprimi indoielile  :)

Schnuppe

Nu a fost niciun chin , ti s-a parut ca fac eforturi ? Este cel mai sigur mod de a aproxima o dimensiune , sa iei ca reper ceva relativ cunoscut . Nici tu nu ai dat niste dimensiuni reale , daca puneai ghiveciul acela pe o masa spuneai ca ai un ficus de 3 metri ? 

Tot astept sa vad o confirmare de la cineva care a crescut un benjamina de la dimensiuni mici si l-a dus la peste 2 metri . Repet , este un arbore , nu o plantuta , un arbore de dimensiuni foarte mari , talia lui este comparabila cu a unui stejar sau a unui tei . Sigur , nu are conditii ca in Tailanda , dar nici Ficus elastica nu creste pe dealurile nostre si totusi acesta atinge dimensiuni foarte mari , mai ales in institutii dar si in case .

Chiar ar fi foarte util sa prezinte cineva un benjamina care creste cum trebuie , nu vorbesc de cei mici , aia se pare ca se dezvolta acceptabil la toata lumea . Mie imi plac foarte mult , si cei verzi si cei variegati , si ma enerveaza ca nu reusesc sa-mi dau seama de ce nu continua cresterea cum trebuie .

stefana

Eu cred ca benjaminul nu creste inalt din cauza lipsei luminii de sus. Si eu am la servici unul (cu ghiveci cu tot depaseste putin 2 m) care sigur are mai mult de 15 ani, dar pentru ca este in interior si nu are lumina decat de la fereastra, creste mai mult in latime (il rasucesc mereu ca sa se "lateasca" uniform). Dar pe holul unei banci (incaperea avand mai mult de 3 m inaltime) am vazut unul mai inalt. O sa-l fotografiez cand mai trec pe acolo.

Schnuppe

Sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate . Poate lumina este cea care ii face sa stagneze , probabil cand cresc mai mari cer si mai multa lumina , chestia cu lumina indirecta e valabila cand sant pui , in fond e arbore .

gentiana

Eu i-am crescut de la faza de butasi recoltat din benjaminul unei prietene,pus in apa ,facut radacini si apoi in ghiveci(miscarea asta am facut-o cam acum 10-11 ani,cam 1999)
Acum  cel mai mare dintre benjamini are cam 80cm(o sa-l masor pt precizie)
Cat sunt vara pe fereastra afara cresc semnificativ,daca am timp sa-i si rotesc se impodobesc de frunze f. frumos
Toamna cand ii bag in casa au un moment in care isi pierd masiv frunzele,stau golasi csam 2 saptamani si dupa aia o iau din loc
Nu stiu daca au musai nevoie de lumina de sus,am vazut ca cei mai inalti si frumosi sunt cei care stau in ho;luri inalte,cu multa lumina si cu temperatura destul de mica,dar constanta
In locuinte am vazut unul destul de mare si voluminos intr-un fel de "sunroom"(din pacate nici traducerea de sera si nici cea de veranda nu echivaleaza termenul)
In sunroom lumina e  din toate partile,dar cati ne putem permite asa ceva
Probabil un bovindou ar ajuta ca ficusi sa se dezvolte si in perioadele reci mai repede,dar ar fi o solutie doar pt exemplare pana in 1,50-1,65m(parerea mea)

flordel

Ia uite, un bow window mi-am dorit si eu intotdeauna, dar nu ca sa pun ficus-ul ci ca sa pun o bancuta pe care sa sed si sa privesc afara cum ploua sau cum ninge...

myosotis

Ia uite ce discutat e benjaminul. Noroc ca i-a facut Ati topic. Ma duc sa caut ruleta sa-l masor.

Edit - are 1,85m fara ghiveci. Il am de vreo 15 ani, dar nu am poze de cand l-am cumparat. L-am chinuit rau anul trecut. In primavara i-am inlocuit o parte din pamant si i-am taiat din radacini ca sa intre in acelasi ghiveci. A stagnat. Nici acum nu arata prea vesel.

stefana

Eu n-am schimbat pamantul niciodata la cel de la servici. Doar am scos un strat subtire de la suprafata si am adaugat.
Daca isi doreste cineva din Bucuresti un pui de benjamin de vreo 25 cm, am disponibil :)

gentiana

Quote from: flordel on December 02, 2010, 10:41:21 PM
Ia uite, un bow window mi-am dorit si eu intotdeauna, dar nu ca sa pun ficus-ul ci ca sa pun o bancuta pe care sa sed si sa privesc afara cum ploua sau cum ninge...
Flordel bag de seama ca si tu ai nostalgia casutelor englezesti
Varianta care o mentionam e un tip de bovindou(o scriu in varianta romanizata si acceptata deja de arhitecti)care se poarta in zona Campina -Comarnic si exista si mesteri care sa se priceapa
Varianta pur englezeasca,e mai greu de realizat
Eu,una n-am reusit sa conving mesterii,nici macar aratandu-le poze(degeaba le-am desenat sectiuni si detalii ca mi-au spus ca nu stiu sa faca)
Cel mai reusit e sa ai un colt de casa,nu numai fereastra,atunci ai loc si de bancuta(de fapt lada-bancuta) si de flori

penelopa

... ce zici, Elfo, la mine merge bovinodoul ăla   ;D, în "acvariu" cu vedere spre grădiniţa  dinspre vecinu' Gheotghe, la umbra ficusului benjamina verde .... de vreo 1,5 m şi 10 ani? >:D

stefana

Eu imi rod unghiile de invidie   :D pentru bovindoul tau, de frumos ce este... la umbra atator frumuseti din vitrina (nu numa' benjamina )   +apl .

vikcelmic

Noi cand am inceput constructia la casa, in 2005  +hypno, nici nu stiam ca iesitura aia se numeste bovindou. Iar acum, noroc cu Gentiana si Flordel.
Sotul meu isi dorea geamuri, multe geamuri, sa vina lumina ca ne-am saturat de cutiile de chibrituri de la bloc unde inca mai sedem. Ca sa putem realiza acest vis am asteptat cativa ani, intre timp am mai modificat si proiectul interior facut de un arhitect care s-a dus dincolo intre timp. Nu a iesit chiar ce-am vrut, e un fel de strutocamila in zona scarilor, asta e, asta am cu asta defilez. Si inca mai am de asteptat macar doi ani ca sa ne mutam acolo si sa-mi las si eu ficusii si cymbii sa cresca in voie...