Zephirantes

Started by Aricica, May 07, 2007, 02:29:44 PM

Previous topic - Next topic

cara

Sica, tu cand scoti bulbii la cei din gradina? adica nu cred ca rezista afara peste iarna, nu?  ::)

sicamin

 Cara ,daca tot am primit "o galeata" de bulbi  :-* ,am sa fac o experienta si voi lasa si in gradina cativa. Cei din ghiveci sant tot afara ,dar cand ii "culc" ii duc in pivnita.

Nicol Caloian

Myky draga, zefi pe care mi l-ai dat ultima data cand ne-am intalnit, infloreste. Cand am ajuns acasa in seara aceasta mi-a facut bucuria!
:-*  :-*  :-*  :-*

ioana_ralu

Ai mei abia acum au inceput sa infloreasca.Nu stiu de ce au fost asa puturosi

gabi_gabriella

Nu cred ca rezista afara iarna . Eu am primit acum cativa ani, niste bulbi si nu stiam ce sunt , am crezut ca sunt branduse si le-am pus afara .In primavara nici urma de "brandusele " mele :D .Apoi am aflat ca de fapt nu sunt branduse .

georgette

Si ai mei cei albi au inflorit abia acum..cei roz sant la a doua repriza!Chiar ma gandeam si eu daca rezista afara peste iarna...dar nu cred!

myky

Quote from: Nicol Caloian on September 22, 2008, 10:32:21 PM
Myky draga, zefi pe care mi l-ai dat ultima data cand ne-am intalnit, infloreste. Cand am ajuns acasa in seara aceasta mi-a facut bucuria!
:-*  :-*  :-*  :-*
ce bine, si cei ramasi in ghiveci au inflorit!

Codruta

Quote from: gabriela jalba on September 22, 2008, 08:29:28 PM
Cara ,da' u'n-is zefi aia pe care ni-i tot vinturai pe sub nas anul trecut? La mine anul asta....nik-nik !!!!!Fetele! , vad ca nici voi nu v-ati laudat cu flori de zefi....

Eu m-am laudat o data cu florile de la zephi si am zis ca desi cei de la tine Gabi au fost mai mici decat cei de la Cara toti s-au dezvoltat la fel si au inflorit. Uite aici o poza facuta ieri la cei pe care i-am scos afara:
http://codruta.sunphoto.ro/diverse_plante/IQUEJLZSBIBUDQWIYRN

Din pacate zephi roz de la Fleurf si cei galbeni de la DanaM nu s-au prea dezvoltat si nici flori nu au facut. Cei galbeni sunt cei mai anemici si sunt in acelasi ghiveci cu cel roz. Nu stiu ce nu le-a placut.

gabriela jalba

Corutelule esti o norocoasa!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc

          Si la mine cei galbeni sunt anemici tare si nici nu cred ca s-au gandit sa infloreasca;cei roz au inflorit in primavara, dar in rest nu au facut nimic!
          Cei albi sunt campioni:au si inflorit si s-au si inmultit de au umplut ghiveciul! :D Multumesc, Cara! :-*

DanaM

Nici mie nu mi-au inflorit cei galbeni. Si sunt tare amariti. I-am plantat tarziu si probabil or fi fost dopati anul trecut cu ingrasamant. Eu le-am dat doar Rosasol. Or avea alte preferinte...

martipan

Eu nu stiu ca sa fac cu zephy roz de la Monica,ii merge asa de bine,incat nu-mi vine sa-l duc la nanii iarna asts...a facut o multime de frunze noi si radacinile au inceput deja sa iasa prin gaurile de scurgere,deeeeeci,se pare ca-i place la mine mult  ;D !

cara

asa arata ai mei azi:



[attachment deleted by admin]

opiadc

Quote from: martipan on September 24, 2008, 03:18:30 PM
Eu nu stiu ca sa fac cu zephy roz de la Monica,ii merge asa de bine,incat nu-mi vine sa-l duc la nanii iarna asts...a facut o multime de frunze noi si radacinile au inceput deja sa iasa prin gaurile de scurgere,deeeeeci,se pare ca-i place la mine mult  ;D !


         Nici eu nu i-am culcat iarna, si au inflorit;atat doar ca nu se inmultesc!

martipan

Merci,deci il las in pace ;D !
Pai deocamdata ii place la mine,s-o facut un frumusel,asa ca am mari sperante :D !


larisa

ce frumosi sunt ,Myki ! ai mei s-au dus asta iarna odata cu toate gesneriadele ce dormeau in balcon,am primit bulbi in primavara dar inca nu stiu in ce stadiu sunt:si cind stiu ce frumos mi-au inflorit vara trecuta , ma ustura si mai rau la inima ,dar ma bucur ca ai vostri sunt bine ,e drept ca au cam suferit de caldura ,vara asta ,dar acum ,ca s-a racorit s-au pus pe treaba

myky

sa-mi spui cand ajungi acasa daca mai ai!

larisa

Multumesc Myki ,daca ma crezi de cite ori vorbesc cu copiii,pe Skype (,e gratis ,nu costa nimic)de atitea ori le aduc aminte sa nu uite sa-mi ude florile ,sa nu le puna multa apa ,si cite si mai cite ,imi aduc aminte de cite o floare si-i intreb daca o mai am sau ce face ,si ei rid de mine si zic: nu era aia care am dus-o la gunoi?,numai ca sa rida de mine ,ce sa fac ?am pierdut si eu ca mai stiam cite ceva ,d-apoi ei care nici nu stiu ,nici nu-i intereseaza .Sotul le iubeste dar le mai inneaca ,citeodata ,da bine ca-mi are grija de copii :D :D ;) ;) ;)

myky

sa le spui copiilor tai sa nu mai fie rautaciosi ca pentru ei stai printre straini.
cred ca te intelegem cu toate cat de greu iti este
oricare dintre noi a plecat cateva zile de acasa si a intrat in panica din cauza florilor, dar tu, care lipsesti cu lunile.


larisa

Multumesc MYki ,pentru sustinerea morala ,dar stii si tu cum sunt copiii,oricum ieri mi.a zis sotul ca am inflorite begonii ,o gloxi lila ,de la Nicol,mersi  inca odata Nicol .bouga cyclam ,aia mov nu a inflorit ,cercelusul de la Simona e plin de floare ,si muscatele sunt la putere ,dar stii si tu de cite ori il intrebam de ceva trebuia sa se duca in balcon sa vada ,noroc cu skype ca nu trebuie sa platim ,ca altfel as uita si eu ca mai am flori acasa

martipan

 :o Miky,sunt superbi zephy ai tai,arata bestial asa de multi infloriti !

myky

chiar arata, le-a priit "tunsoarea' facuta de melci in vara

martipan

 :D :D :D Cand altii ii detesta,zephi ii adora ;D !