Pregatirea pentru iarna

Started by einsteinitza, November 21, 2010, 07:01:48 PM

Previous topic - Next topic

trandafira

Quote from: Carina on November 07, 2012, 09:10:13 AM
Nici eu n-am musuroit inca nimic, cred ca abia prin decembrie o sa am timp sa ma ocup de asta. Trebuie sa-mi aduc mranita si sa-mi cumpar o tona de saci cu pamant, pentru ca mi-e imposibil sa musuroiesc cu pamantul din jur la ce inghesuiala de perene si bulboase am pe langa trandafiri.
Oricum gerurile mari vin de obicei prin ianuarie, februarie, pana atunci abia apuca si ei sa se caleasca un pic  ;D
Iar ca experiment, anul asta nu mai musuroiesc trandafirii gallica si nici pe Martin Frobisher ... si cred ca nici pe cei de zona 5 care iarna trecuta s-au comportat bine

De unde cumperi mranita?

Carina

Ei, nu cumpar mranita, am un vecin care are vaca si eu ii dau iarba rezultata din tuns iar el imi da ce rezulta de la vaca cum ar veni  ;D  Din pacate mranita de la el nu e foarte multa, cam 2-3 roabe, si nici foarte veche, dar decat deloc, ma multumesc si cu aia. Cum nu-mi ajunge pentru toti trandafirii, o amestec cu pamant cand musuroiesc si sper la un moment dat sa gasesc o ferma pe aici ca sa iau niste cantitati mai mari. Eventual mranita de oaie, ca cica face minuni  ::)

Dalia

Si eu am noroc cu nenea care-mi ia iarba: el coseste tot terenul, si drept rasplata imi aduce mranita. M-a fericit cu doua mormane, de toata fumusetea.  :)  Mai am ramasa si din tura trecuta, si aceea s-a facut ca faina, atat de bine arata. Am sa musoroiesc cu ea, ca m-am saturat sa aduc pamant.

einsteinitza

 Cea mai buna treaba, mranita la musuroire, impaci doua treburi cu ea. Cand ma gandesc .....de vineri incep. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Nu-i prea repede? Am inteles ca de duminica se incalzeste peste limitele normale.

einsteinitza

Cam devreme, dar la mine dureaza si, daca ingheata noaptea va fi si mai greu.. Incet incet, sa termin pana la sfarsitul lunii...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

eu am terminat ieri musuroirea...nu li se-ntampla nimic trandafirilor ca au musuroiul acela la baza, ei oricum si-au incetat cresterea acum...doar incearca sa mai deschida bobocii pe care ii au...eu am niste rude care au o cabana unde stau doar vara, ei intotdeauna musuroiesc inainte de a inchide cabana pentru iarna si asta se intampla la sfarsitul lui octombrie...si de ani de zile fac asta iar trandafirii n-au nici o treaba
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ce noroc am ca nu trebuie sa fac chestia asta! ;D

pronet

Quote from: einsteinitza on November 08, 2012, 07:48:35 AM
Cea mai buna treaba, mranita la musuroire, impaci doua treburi cu ea. Cand ma gandesc .....de vineri incep. +hypno

dar pamantul pentru trandafiri de la agro nu e bun de folosit in loc de mranita ?
eu am plantat un trandafir si l-am folosit integral, pamantul scos cand am sapat groapa l-am folosit pt musuroire ...
pt ce am comandat in comanda de toamna tot la solutia asta ma gandeam in lipsa de mranita ... gresesc ?

claude

Sigur ca e bun daca nu ai mranita...mranita e perfecta pentru ca e 2 in 1...plapuma de peste iarna se transforma primavara in ingrasamant, acesta e avantajul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

PRIMULA

Quote from: Carina on November 07, 2012, 06:01:11 PM
Ei, nu cumpar mranita, am un vecin care are vaca si eu ii dau iarba rezultata din tuns iar el imi da ce rezulta de la vaca cum ar veni  ;D  Din pacate mranita de la el nu e foarte multa, cam 2-3 roabe, si nici foarte veche, dar decat deloc, ma multumesc si cu aia. Cum nu-mi ajunge pentru toti trandafirii, o amestec cu pamant cand musuroiesc si sper la un moment dat sa gasesc o ferma pe aici ca sa iau niste cantitati mai mari. Eventual mranita de oaie, ca cica face minuni  ::)
Inseamna, Carina draga, ca pamantul tau este foarte bogat in nutrienti, daca la cate plante ai tu ajung trei roabe de gunoi de grajd. La mine aduc cu sacii, dar tot imi arata dupa ce consuma ca vor "papica"! Pur si simplu nu mai vor sa infloreasca! Cat am fost in concediu au stat si cateva zile fara apa, asa ca in august, septembrie, m-am tot uitat dupa vreun nou val de flori, dar nimic! Foarte rar, pe ici pe colo cate una razleata! Acum le-am dat ingrasamant cam tarziu, se spune ca nu mai trebuie pus nimic care sa le stimuleze cresterea incepand de la sfarsitul lui august, ca altfel intra cu butasi nelemnificati in iarna si nu e bine.

claude

Quote from: PRIMULA on October 20, 2013, 08:04:41 PM
se spune ca nu mai trebuie pus nimic care sa le stimuleze cresterea incepand de la sfarsitul lui august, ca altfel intra cu butasi nelemnificati in iarna si nu e bine.

Sfarsitul lui august e chiar tarziu pentru administrat ingrasamant. Sigur, mai depinde si de zona. Faptul ca ai tai au reinflorit slab nu se datoreaza doar pamantului sarac, zic eu, mai sunt si temperaturile foarte ridicate din ultimii ani, vara, cand e prea cald unii trandafiri intra cumva in hibernare, nu mai cresc, nu mai infloresc. Un fenomen observat de mine in ultimii ani e acela ca vara nu mai lastaresc, nu mai cresc, fac asta doar primavara si pe urma ii apuca lastaritul toamna, la sfarsitul lunii august.

Fii atenta ca si supraingrasarea produce aceleasi simptome ca si lipsa nutrientilor, adica blocaj! Eu inras trandafirii in general o data pe an, daca pot le dau inca o data dupa prima inflorire, daca nu, nu si nu se plang! 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

am niste bete lungi de 3m inaltime nu vreau sa ii tai in toamna asta  daca ii las asa imi e frica sa nu ii rupa vintu la iarna ..oare sa ma apuc sa ii scurtez? sa ii las asa de 1 m .. ?

claude

Geo, la fel ma uitam si eu la ai mei si ma intrebam ce sa fac cu ei si mi s-a infipt in creier ideea sa nu tai nimic  ::)   Asa ca o sa ma servesc cu aracii de la rosii si pe aia mai inalti si care se balangane o sa-i leg  :D  Si nu ma intereseaza ca Es o sa spuna ca se duce naibii aspectul frumos al gradinii iarna  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 :D
Pune  si o funda rosie in varf si zici ca ai decorat de iarna. Araci de rosii cu dublu scop, ti-ai scos banii!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :-bd  Geniala idee  :D :D  Oricum nu impodobesc brad asa ca o sa umplu aracii cu fundite!  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

PRIMULA

Quote from: claude on October 20, 2013, 09:18:32 PM
Quote from: PRIMULA on October 20, 2013, 08:04:41 PM
se spune ca nu mai trebuie pus nimic care sa le stimuleze cresterea incepand de la sfarsitul lui august, ca altfel intra cu butasi nelemnificati in iarna si nu e bine.

Sfarsitul lui august e chiar tarziu pentru administrat ingrasamant. Sigur, mai depinde si de zona. Faptul ca ai tai au reinflorit slab nu se datoreaza doar pamantului sarac, zic eu, mai sunt si temperaturile foarte ridicate din ultimii ani, vara, cand e prea cald unii trandafiri intra cumva in hibernare, nu mai cresc, nu mai infloresc. Un fenomen observat de mine in ultimii ani e acela ca vara nu mai lastaresc, nu mai cresc, fac asta doar primavara si pe urma ii apuca lastaritul toamna, la sfarsitul lunii august.

Fii atenta ca si supraingrasarea produce aceleasi simptome ca si lipsa nutrientilor, adica blocaj! Eu inras trandafirii in general o data pe an, daca pot le dau inca o data dupa prima inflorire, daca nu, nu si nu se plang! 
Acum deja le-am pus ingrasamantul, nu mai am ce face, ma rog sa vina cat mai tarziu inghetul pentru ca unora au inceput sa le apara lastari noi. Pe aceia nu trebuie sa-i prinda inghetul, ca nu-s lemnificati. Anul trecut am administrat ingrasamant tot asa tarziu si in primavara au avut o inflorire buna. Anul asta nu-i mai musuroiesc decat pe cei foarte mici. Si ma rog sa fie o iarna bogata in zapada, ca sa-i protejeze. Anul trecut, multi din englezesti si-au pastrat frunzele peste iarna. Cand temperaturile erau foarte scazute, frunzele se inchideau tare la culoare, de ziceai ca-s inghetate. Cum dadea iar soarele isi reveneau. S-au pastrat pe ramuri pana primavera, cand au crescut noii lastari si vremea s-a stabilizat. Chestia asta ar putea fi un indiciu ca acei trandafiri care isi pastreaza frunzele si peste iarna sunt mai rezistenti la ger? Eu acum am un trandafir care e plin de flori, Monica, dar l-au parasit frunzele. Florile au iesit din cauza asta total aiurea, mai putin involte. Am sa fac azi o poza cu el, poate imi spune cineva care se pricepe daca e vorba de o boala.

geodezia

si la mine au chelit niste th ..da  acu nu mai imi fac probleme si asa trebuie sa ii tai in primavara

PRIMULA


geodezia

asa este si la mine si nu numai monika ..  =)) =)) =)) parca sunt niste vulturi din aia cu gitu golas

PRIMULA

Quote from: geodezia on October 23, 2013, 02:59:04 PM
asa este si la mine si nu numai monika ..  =)) =)) =)) parca sunt niste vulturi din aia cu gitu golas
Stii cumva si din ce cauza le-au cazut frunzele? Stiu ca anul trecut le-au pastrat si peste iarna, abia in primavara s-au ingalbenit,. Am vrut sa le curat, ca aratau rau, dar erau destul de indaratnice , asa ca le-am lasat pana la urma sa cada singure cand le-o veni vremea. Abia dupa ce au plesnit mugurii s-au desprins de ramuri si frunzele.

einsteinitza

La mine in gradina toate frunzele-si fructele-au cazut dupa perioada aceea de vreme rece cu brume de acum doua trei saptamani. Inclusiv poncirusul si-a aruncat toate portocalele, si a ramas chel. >:(
Majoritatea trandafirilor mari, cum ar fi Kazanlik,au mai ramas cu niste ciufuri de ffrunze verzi in varful ramurilor, absolut caraghioase!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

na habar nu am .. acum git golas am taiat aseara din ei si am pus in apa cum ai zis ..  :yrk :yrk :yrk