Craite

Started by simona2, May 07, 2007, 05:17:18 PM

Previous topic - Next topic

cristinaf

Quote from: Codruta on July 26, 2010, 01:20:34 PM
In schimb, celelalte continua sa ma vrajeasca. As umple gradina cu ele daca ar mai fi si alte culori (roz, mov, albastru)
Si mie imi plac foarte mult, mai ales ca anul acesta am dintr-acelea pitice si am constatat ca se vede frumos atunci cand exista si pufuleti pe acolo.
Cred ca la anul am sa plantez multe craite micute si pufuleti. Florile sunt de durata si usor de ingrijit si tare bine mai arata printre trandafiri.

Codruta

Care plante sunt pufuleti? Eu stiu doar pufuletii in punga  :) si tare mai regret ca nu se gasesc pe aici.

cristinaf

Quote from: Codruta on August 05, 2010, 10:24:22 AM
Care plante sunt pufuleti? Eu stiu doar pufuletii in punga  :) si tare mai regret ca nu se gasesc pe aici.
Pacat ca am doar poza separata, dar poate le voi face si una impreuna. Pozele mele sunt facute cu telefonul si nu imi ies prea bune cele de ansamblu.

Codruta

 :-* multumesc. Cu ajutorul tau si cel al lui nenea Google m-am lamurit. Imi plac aceste flori asa ca voi incerca si eu la anul combinatia.

penelopa

Am avut până anul acesta şi crăiţe cu flori mari, ca nişte globuleţe, dar iarăşi, nu ştiu ce am făcut cu seminţele  ??? Erau plante înalte cărora la mine  li se zice "crai".
Pentru alin, am luat 3 răsaduri de astfel de crăiţe dar au rămas pitice. :(
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/19267817

Mihai


Multe craite,par banale dar mie imi plac tare mult,mai ales mirosul.

Codruta

Mie nu mi se par deloc banale. Am mai spus ca daca ar fi mai multe culori as umple gradina doar cu ele.
Pene, la tine au ramas pitice iar la mine s-au prea inaltat, mai ales in gradina din spate. Asta e ciudat. Din aceleasi seminte am pus si in fata casei si in spate. In fata au ramas pitice iar in spate au crescut de m-am speriat. Semintele au fost adunate de mine de la creitele pe care le-am avut anul trecut asa ca nu pot sa spun ca au incurcat altii borcanele.

einsteinitza

Sunt frumoase si practice in gradina, se pare ca alunga din daunatori. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

kerkyra

Si eu am prins gustul craitelor, desi anul acesta nu am avut in gradina, dar mi-au placut cele de la serviciu, asa ca am furat seminte. Si o sa caut mai multe culori, vreau sa fac ca o fasie de demarcatie a zonei cu bulbi.

flordel

Eu am avut craite albe acum un an din seminte. Anul trecut am reusit sa strang seminte de la ele, si vad c-au fost viabile. Mi se par mai fitoase, multe dintre ele mi s-au uscat asa dintr-o data, nu imi par prea robuste.Semintele mi-au fost greu sa le culeg, multe se scofalceau si nu se uscau ca lumea.

cristinaf

Daca te referi la Vanilla, e normal sa fie asa pentru ca sunt F1

Codruta

Nici la mine si nici la altii la care am dat seminte de la Vanilla nu a rasarit nimic. Sa nu mai spun ca doar cateva seminte am reusit sa adun...majoritatea mucegaiau inainte ca semintele sa fie bune de adunat.

gabi_gabriella

Nu sunt deloc banale craitele :) Mie imi plac mult si am avut mereu in gradina .Pe unde merg, mereu culeg seminte  ;D

gabriela jalba

Anul asta am bordat citeva carari cu craite pitice. Au fost,si inca sint de mare efect
     
  Acum,cind a dat racoarea au reinviat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: Mihai on September 27, 2010, 05:08:38 PM

Multe craite,par banale dar mie imi plac tare mult,mai ales mirosul.
... gandim la fel  ;) deci, tu cu cine faci banking  =))

gabriela jalba

Inca-s mindre !!! Pe astea le-am plantat tirziu tare,la inceput de iulie; erau niste resturi de rasaduri uitate,si n-am crezut ca va iesi ceva din ele
  Doar astea plantate tirziu rezista,celelalte s-au topit de batrinete.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=