Calendar - Mai

Started by Codruta, May 07, 2007, 11:00:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Doresc sa multumesc tuturor celor care ma ajuta. Si pentru ca momentan nu pot face sau spune prea multe, fiind doar o incepatoare, am sa incerc sa va ajut si eu cum pot; am sa incerc sa completez jurnalul gradinii cu ceea ce am eu in insemnarile mele. Daca sunt greseli va rog sa nu ma injurati prea tare. Ceea ce scriu nu e din experienta proprie ci din ceea ce am gasit pe ici pe colo. Si cu siguranta nu e complet dar am sa incerc, in timp, sa aduc imbunatatiri.
Codruta

Calendar - Mai

-   timpul ideal pentru plantarea plantelor anuale si a condimentelor
-   se pun in pamant bulbii de la florile de vara (dalia, gladiola, begonia, ixia, frezia, etc)
-   o mare parte a bulbilor se pot planta si in ghivece dar la distanta mai mica pentru un mai bun efect
-   se pot insamanta direct in gradina plantele anuale sau cele perene (violeta, campanula, lobelia, garoafa, etc)
-   se schimba pamantul sau se replanteaza in ghivece mai mari (atunci cand e necesar) plantele de interior
-   se pot scoate afara plantele de interior (preferabil dupa 15 mai); pentru a nu risca arderea frunzelor este indicat ca plantele sa fie scoase afara in zile innorate
-   se uda regulat plantele noi si cele sensibile, iubitoare de apa
-   se trateaza plantele impotriva insectelor (pureci, paduchi) si a melcilor
-   se adauga turba la bordurile cu flori
-   se indeparteaza crengile uscate de la Hortensii
-   se indeparteaza regulat buruienile
-   daca s-au taiat trandafirii pana acum e cazul sa se faca cat mai repede posibil
-   se pot taia toate tipurile de gard viu
-   se face prima taiere la buxus dandui-se forma dorita
-   se ancoreaza plantele perene inalte
-   pentru un bun rezultat gazonul se fertilizeaza lunar si se tunde regulat
-   plantele de interior necesita din aceasta luna mai multa apa
-   se incepe fertilizarea suplimentara a plantelor, atat de interior cat si de exterior

penelopa

Multumim, Codruta.
Ai facut o treaba buna! Chiar ma intrebam cand e momentul sa-i dau si eu o forma la buxus-ul cel mare gasit aici cand m-am mutat.

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Asa cum am zis eu am combinat ce am gasit pe ici pe colo asa ca daca sunt greseli va rog frumos sa le corectati voi. In plus eu traduc multe din olandeza si nici nu cunosc (in romaneste)prea multi termeni de specialitate, acest domeniu al plantelor fiind nou pentru mine. Accept, fara suparare, orice sugestii sau corectii.
Iar in ce priveste vremea nimeni nu poate spune nimic ca oricum isi face de cap. Sa speram doar ca plantele noastre se vor acomoda cu ea.

Codruta

Codruta

Penelopa, vad ca esti online si vreau sa te rog daca ai chef sa raspunzi si la e-mail-ul meu ca sa nu le mai plictisesc pe fete si cu acele intrebari.
Codruta

penelopa

Iti raspund Codruta. Dar mai intai vreau s-o linistesc pe Gabi si s-o rog sa-mi trimita si-un model cu ceva mai... sexi!... ceva,  in genul prajiturilor acelea din Olanda de pe o strada anume...!


mihail

anul asta luna aprilie nu mai este ?

Codruta

Nu a fost nici anii trecuti asa ca de ce ar fi acum? :D :D
Oricum e cea mai aiurita luna... nu degeaba incepe cu 1 aprilie ;D Acum doi ani dupa 2 saptamani de vara cu temperaturi de 25-27 grade a venit inghetul. Nu am dormit noaptea de grija plantelor de afara.

gabriela jalba

O fi fost la tine la Veldhhoven , ca in nord a fost vreme faina!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Hai mai Gabi...iar imi pui la incercare memoria. Poate a fost anul trecut sau acum 3 ani :D dar stiu precis ca era trecut de jumatatea lui aprilie si a inghetat.

penelopa

Nici eu nu-mi mai aduc aminte de luna aprilie dar, în ultimii 2-3 ani, martie a fost ........... în ianuarie  :(

Codruta

Si asta e adevarat. Cat soare a fost pe aici in ianuarie cred ca nu o sa vad toata vara :(