Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

rox94ana

Poti sa incerci in piata sau la supermarketuri. ;)

vernil

Nu este vremea lor acum, incerci degeaba.

gabriela jalba

Geta,dar eu nu am ripsi alb!!!!  Am o gramada de bucatele de minuni puse. Vedea-voi cind or inflori ce sint si ce culori...daca am,precis capeti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

La Bricostore am gasit azi schlumbergera, pret rezonabil -10 ron - inflorita, diferite culori: alb, rosu, ciclam, portocalie. Incep sa-mi placa din ce in ce mai mult plantutele astea, nu sunt deloc pretentioase, vara suporta excelent canicula, iarna infloresc si nu trebuie sa le asiguri decat o minima de 10 grade, apoi infloresc si de Paste.

doina

Nu vreau sa ma mai idragostesc de nici o planta  ;D , dar daca mai citesc mult si vad poze cu schlumbergera s-ar putea sa cad in ispita.........dar n'as vrea :P

vernil

De o planta care infloreste si nu este mofturoasa musai sa te indragostesti ! Face flori cand altele "dorm", iarna nu vrea caldura, ci o minima de 10 grade, si infloreste de 2 ori pe an, iar florile rezista si 2 saptamani.

vernil

Au inceput sa se desfaca boboceii de la schlumbergera cumparata sambata
 

rox94ana

si la mine a inflorit o data a mea, dar nu a facut asemenea minunatii!  :o sa-ti traiasca!

doina

Este foarte frumusica  ;D . Ea mica si verde si florile multe si albe , este superba  :o

lyana

Este o adevarata printesa Vernil , sa ai parte de multe flori de la ea!!!!! :-*

Codruta

Frumoasa si harnica. Sa-ti traiasca si sa infloreasca!

georgette

Quote from: vernil on July 31, 2008, 10:18:14 PM
Nu este vremea lor acum, incerci degeaba.
Tocmai de asta am si venit cu " cersitul" ,ca nu e timpul lor...dar oi gasi si eu pina la urma ;)

vernil

Multumesc! Nu este meritul meu ca este inflorita acum, asa am cumparat-o. Insa mie imi infloresc toate schlumbergerele ce le am (7  ;D), 4 le-am cumparat cand erau la reducere la Hornbach, cred ca era 3 ron un ghiveci. Imi plac foarte mult ca la mine infloresc si nu-s pretentioase. Stiu ca aveam si una galbena, dar chiar nu a inflorit de multicel. Ar fi timpul.  ;D

gabriela jalba

Vernil,e super!!!!!Ai avut noroc...,la pretulasta...E teribila!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


valentyna

 ;)azi am mai facut rost de niste cracuti rosii si roz si o sa-i pun langa cei de la vernil(multumesc).sper sa se prinda si sa am si eu de unde da la doritori :P

lyana

Quote from: gabi_gabriella on September 24, 2008, 09:25:57 PM
Pana la ce temperatura minima rezista afara ?
Eu am in balcon inchis(nu termopan) schlumbergera roz si iarna tot acolo sta , e o frumusete cand infloreste la Craciun si sunt in jur de 4-5 grade , afara insa nush... :-*
         

gabi_gabriella

Quote from: lyana on September 25, 2008, 05:31:46 PM
Quote from: gabi_gabriella on September 24, 2008, 09:25:57 PM
Pana la ce temperatura minima rezista afara ?
Eu am in balcon inchis(nu termopan) schlumbergera roz si iarna tot acolo sta , e o frumusete cand infloreste la Craciun si sunt in jur de 4-5 grade , afara insa nush... :-*
         

In acest caz ..risc :) . Chiar zero nu au anuntat noptile astea . Problema e ca plec de acasa si ma gandeam daca le pot lasa sau nu afara .

vernil

Sunt foarte rezistente, Gabi. Anul trecut am lasat ghivecele cu schlumbergera in holul blocului, au fost si 3 grade, iar ele s-au simtit OK. Cred ca nu trebuie lasate mult timp, adica o saptamana ... Daca poti, infasoara ghiveciul in pungi, macar vor avea suficienta caldura radacinile.

gabriela jalba

nu-i nici o problema cu ele.temperaturile nu coboara asa mult.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Asa ma gandeam si eu, ca nu va fi chiar asa de frig . Mersi de sfaturi

vernil

In Bricostore au schlumbergera toate culorile, cam micuta, la 10 ron/bucata (rosu, ciclam, portocaliu, alba, galbena)

gabriela jalba

Davecoooo!!!! Acum am descoperit: craciunita ce ti-am adus e crem.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lyana

Ce minunatie Gabi craciunita crem ? :o eu am numai roz nu stiam ca exista si crem , daca mai ai as vrea si eu o crenguta , si-ti trimit si eu frunza de gloxi ca aceasta :-* :-* :-*

[attachment deleted by admin]

daveco

Quote from: gabriela jalba on October 08, 2008, 06:32:27 PM
Davecoooo!!!! Acum am descoperit: craciunita ce ti-am adus e crem.
ce, tuseste langa una alba?multam frumos,draga.data aviatoare mi-aduci si potrocalie.pune macar o poza s-o vaz.