Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

rox94ana

este foarte frumoasa cea alba! sa-ti traiasca!

gabriela jalba

Bai Geta!!! asta e roz pal!!!! Eu am vazut anul trecut,alb-alb!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Si  ale mele se pregatesc sa infloreasca . Unele aveau deja bobocei cand le-am adus in casa

Ella

Quote from: vernil on October 11, 2008, 06:48:50 PM
Ella, am pus la prins cate un butas din fiecare schlumbergera ce o am. Pana vei ajunge tu, cu siguranta se vor prinde.

Vernil, te rog, sa-mi pastrezi butasii pana in vara, atunci vin sigur, mi-am si facut o imagine cum ar arata un ghiveci cu toate culorile, te rog :-* :-* :-*

mamaruta

vernil, sa vezi surpriza: butasul care mi l-ai dat, are boboci! Sunt tare mandra!!!! abia astept sa vad si florile!

georgette

Quote from: gabriela jalba on October 23, 2008, 09:21:05 PM
Bai Geta!!! asta e roz pal!!!! Eu am vazut anul trecut,alb-alb!!!!!
Iubita, nu eu am postat..avem avataar asemanator..era FRANCESCA!!
Voi schimba eu avatarul ca sa nu ne incurcam...

gabriela jalba

Quote from: georgette on October 24, 2008, 10:44:14 AM
Quote from: gabriela jalba on October 23, 2008, 09:21:05 PM
Bai Geta!!! asta e roz pal!!!! Eu am vazut anul trecut,alb-alb!!!!!
Iubita, nu eu am postat..avem avataar asemanator..era FRANCESCA!!
Voi schimba eu avatarul ca sa nu ne incurcam...
Dreptate ai!!! scuza-ma!!!!Iti propun avatarul: o balanta cu flori !!!( Sanatoasaaaa!!!!!!)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

Waau................chiar mi ar placea...dar mi e teama ca sant off-forum ..rau di tat...ma dau afara "sefii" ca cica fac top-less pe avaatar..  :D :D :D :D :D :D :D

Francesca

Georgette, deoarece eu am venit ultima se cuvine sa schimb eu avatarul si nu tu.Asa ca o sa caut altul.Oricum multumesc frumos pentru ingaduinta ta.Pupici. :-*

Francesca

L-am schimbat, gata.Sper ca nu mai e si alta cu trandafiri din acestia.... ::)
Iar pentru Gabriela Jalba.......avatarul ala se potrivea la mine ca sunt o balanta veritabila,ca sa zic asa........ :-*

Francesca

Fetelorrrr, cine ma ajuta si pe mine????????? Mi-a stat inima de cand am vazut rhipsalidopsis..........are cineva butasi sa imi dea si mie?Daca e cazul , platesc , nu se pune problema, numai sa primesc si eu ca deja m-am imbolnavit de atatta uitat la floarea aia mandra. :-* :-*

georgette

Quote from: Francesca on October 24, 2008, 12:49:24 PM
L-am schimbat, gata.Sper ca nu mai e si alta cu trandafiri din acestia.... ::)
Iar pentru Gabriela Jalba.......avatarul ala se potrivea la mine ca sunt o balanta veritabila,ca sa zic asa........ :-*
:D si eu... ;) tot veritabila,doar ca ceva mai veche..cum-necum l am schimbat amandoaua..schimbarea face bine impotriva plictiselii ;)..nu ti face probleme... iti trimit si lastari de ripsi..asa ca-ntre balante veritabile ;) da mi detalii pe mp..

daveco

d-na gabi jalba este rugata sa se prezinte la biroul de informatii,va rog.!!!
draga doamna,plantele cu care m-am pricopsit  au boboci,ceea ce va doresc si dvs.

vernil

Quote from: daveco on October 24, 2008, 07:33:04 PM
d-na gabi jalba este rugata sa se prezinte la biroul de informatii,va rog.!!!
draga doamna,plantele cu care m-am pricopsit  au boboci,ceea ce va doresc si dvs.

Daveco, ce planta iti place ? Iti fac cadou una, fiindca esti atat de tonica ! Dar nu ca siropul de tuse ...  ;D  Apari ca o raza de soare intr-o dimineata ploioasa  :-*

gabriela jalba

Daveco,ma bucur mult!!! Te-am avertizat ca s-ar putea sa fie crem,nu portocalie cum vroiai....Se pare ca am pierdut-o pe cea portocalie. Nu stiu precis. Am si eu citeva cu boboci si le astept sa le vad. Poate ma trezesc cu toate...crem!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on October 24, 2008, 08:09:20 PM
Am si eu citeva cu boboci si le astept sa le vad.
Va rog uitati-va in fundal . E singura ce-o mai am. Si e alba (ma rog, cu un pic de roz... dar cand am luat-o avea florile albe-albe)  ;)

gabriela jalba

I-ai hispida din fata!!!! E o minunatie!!!!! Sa nu schimbi pozitia plantei.Chiar de o duci in alta parte,lumina sa pice tot asa,pe aceeasi fata a plantei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Ii facusem si ei poza separat, dar nu a vrut sa iasa...
Am inteles Gabi, nu o mai mut. (am adus-o de la tara acu' doua saptamani. bobocii erau minusculi)

daveco

Quote from: vernil on October 24, 2008, 07:53:41 PM
Quote from: daveco on October 24, 2008, 07:33:04 PM
d-na gabi jalba este rugata sa se prezinte la biroul de informatii,va rog.!!!
draga doamna,plantele cu care m-am pricopsit  au boboci,ceea ce va doresc si dvs.

Daveco, ce planta iti place ? Iti fac cadou una, fiindca esti atat de tonica ! Dar nu ca siropul de tuse ...  ;D  Apari ca o raza de soare intr-o dimineata ploioasa  :-*
aaa....aa...m-am blocat.ma gandesc.sar'na.

daveco

vernil,de ce-ai plecaaaaat?vino inaapoooooi!ai zis ca-mi dai o plantaaaaaa!
mi-am dat seama ca defapt imi place mult ....baobaaaabuuuul!ma auzi?hai draga ,vino odata !
la naiba!ce vina am eu sa ma lasi cu ochii in soare din motiv de cornelia .nu stiu cine e .eu pe tine te cunosc. :-*
dai baobabul?hai zi,il dai?

vernil

Baobab  ;D. Eu ma gandisem la o Schlumbergera sau Ripsalidosis (insa asta chiar are nevoie de lumina). Am retinut ca nu ai prea multa lumina, asa ca trebui sa ma orientez sa si infloreasca planta  :D.
Baobab ... poate la primavara cand merg in Dubai, sper sa gasesc unul pentru tine. Si lui Cara trebuie sa-i gasesc o planta care sa o reprezinte.
Va trimit niste fotografii din Singapore, tocmai ce-a venit o prietena de acolo si mi-a zis ca zona este printre cele mai civilizate din lume ... Si prietena mea chiar a vazut toata lumea, mai putin Australia si Antarctica  :D

daveco

hai ca-ti dau un pont!ei iar placea un "se coia".n-as spune ca o reprezinta ,dar nu m-am putut abtine... :P

cara

deja am postat linkul cu pricina la orhidee.... ::)

vernil

 :-* Iti plac ? Ce zici, facem o intalnire acolo ?

cara

clar, io ma interesez deja de transport.
cum n-avem bani de bilete clasa I ma gandeam sa ne ascundem in cala avionului, printre bagaje. cu Vio e mai simplu, el face pe statuia si cineva il transporta ca sa impodobeasca gradina botanica din Singapore!  :D :D :D