Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Deci, pana la urma, pentru a fi siguri ca e una sau alta, ar trebui vazuta si floarea, nu?
Adica nu sta mereu in picioare teoria cu zimtatul frunzei...

Stiu ca s-a mai discutat pe tema asta. Iar eu, ca m-a interesat, am tinut minte.



GetaV

Pe mine nu ma intereseaza denumirea si nici forma florii eu imi cumpar ce culoare nu am si-mi place.

stefana

Asta este puiul de rhipsalidopsis (care, conform Ninei, ar cam trebui sa se gandeasca la bobocei, dar el nu si nu)

GetaV

Poate sa infloreasca si-n aprilie

vernil

Quote from: stefana on February 24, 2010, 05:46:02 PM
Asta este puiul de rhipsalidopsis (care, conform Ninei, ar cam trebui sa se gandeasca la bobocei, dar el nu si nu)


Stefana, de obicei rhipsi infloreste de paste, cam atunci este vremea lui. Ca sa-i sitmulezi inflorirea, poti aplica metoda d ela hoya. Lasa-l neudat 3-4 saptamani, la racoare, apoi vei vedea ce harnic va deveni!

Marmoset

Deci Schlumbergera e Craciunita, iar Rhipsalidopsis e Pashtelitza, nu?  :D :D

vernil

Cam asa, Marmo! Eu am vazut prima data un rhipsi inflorit la DanaT, in preajma Pastelui. Nu am cuvinte sa descriu impresia ce mi-a lasat-o, fiindca rhipsi al ei are o particularitate, la fiecare imbinare a frunzelor face o multime de perisori fini, aurii, de aprox. 1 cm ... Rhipsi era inflorit, nu mai stiu culoarea florilor  :D, memoria mea vizuala a pastrat vie imaginea perisorilor aurii in bataia soarelui ...
Sa stii ca si schlumbergera infloreste de Paste, insa daca "vrea muschii ei" ... La mine a vrut, insa nu stiu de ce  :D

gabi_gabriella

Schlumbi mea , e la a doua inflorire .Acum incep sa se deschida bobocii


Codruta

Ale mele au inflorit in octombrie si noiembrie. Nu au avut rabdare sa astepte Craciunul :D Tot atunci au inflorit si 3 din 4 lastari prinsi anul trecut. Acum are boboc al patrulea lastar.

Marmoset

Multam de lamurire, Vernil!  :D :D Nu vibrez eu la plantele astea, dar imi place sa le vad inflorite la altii!  ;) :-*

stefana

Quote from: ozimandias on February 23, 2010, 04:53:31 PM
... ce soi sunt?

Ce mai perdaf mi-am tras de la Nina "mea"  >:( ca n-am observat cum ca ambele frunze erau de schlumbergera  ;D.

vernil

Azi, in Baumax, ma uitam dupa rhipsi ... da-mi ziceam in sinea mea ca si daca gasesc, nu mai zic nimic pe forum ... ca aveau si primule ...  ;D

vernil

au inceput sa se desfaca unii boboci, altii sunt in stand by


Ionela

Ce frumos vor arata cand vor fi deplin inflorite!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Am vrut sa arat ca infloresc de doua ori pe an, in cazul meu la sfarsit de toamna prima data, apoi dupa alte 6 luni. Le tin la rece un timp si fara apa.

Ionela

Pentru mine chiar e o noutate, Vernil.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

kerkyra

Voi cum udati ripsi si schlumbi, in aceasta perioada, sa zicem? Ale mele au frunzele sunt cam stafidite. Incerc sa nu le ud prea des, sa nu putrezeasca, cam o data pe saptamana, desi cineva spunea ca lastarii pusi la prins merg udati mai des, si sunt pusi in pamant de cactusi.

vernil

Eu ud cand pamantul e foarte uscat. Iar atunci, ud abundent.

kerkyra

Si eu las pamantul sa se usuce, dar nu udam din belsug. Voi incerca si asa.

Codruta

Schlumbergerele (oare asa e pluralul?) mele au stat pana ieri afara. Se pare ca le-a placut pentru ca majoritatea se pregatesc de specatcol. Una din ele, cea mai "impodobita"  http://codruta.sunphoto.ro/schlumbergera_si_rhipsi/22720957  Sper sa nu le fi deranjat faptul ca le-am mutat acum.

doina

ce de bobocei are  :o
Am vazut si eu boboci la schlumbergera mea alba  +dns dar o mai las pe balcon .

Pufa

Si ale mele sunt afara.Cele tinere sunt pline de boboci, cealalta nu +dns

lyana

Eu tin iarna schlumbergera pe balconul inchis fara termopan si se simte foarte bine ,o ud cate putin cand substratul se usuca si atat ,nu am avut probleme cu ea nici cand a fost perioada cu ger  ;)

vernil

Ce fericite trebuie sa fiti, aveti deja boboci! Eu nu zaresc nimic la cele 7 exemplare ale mele  +ham Dar stiu ca vor inflori in iarna asta.

sicamin

Ale mele au fost afara si lea plouat cam mult.Au putrezit radacinile si acum am recuperat ce sa putut si nu cred ca voi avea flori anul asta.