Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Uuuffffff! Nu am scapat inca de paduchii verzi dar cred ca mi-am "ranit"muscatele. Au frunzele cu pete multe, mai mici si arata ca si cum frunzele ar fi arse sau "topite". Credeti ca e din cauza tratamentelor sau e o lata cauza? Ciudat e ca arata asa doar muscatele curgatoare celelalte arata bine. Am incercat sa fac poze dar nu am reusit nici cum sa prind in poza foarte clar. Poate totusi edeti voi ceva.
http://codruta.sunphoto.ro/muscate_cu_prob

Nicol Caloian

Nu sunt sigura dar sper din tot sufletul sa nu fie viroza pentru ca in acest caz sunt compromise si va trebui sa reninti la ele. Incearca sa inlaturi frunzele afectate, chiar daca le "chelesti" sau tunde-le drastic. Daca-si revin prin regenerare ai noroc, inseamna ca a fost din cauza substantelor folosite. Oricum, e indicat sa le izolezi (pentru orice eventualitate) de celelalte flori.
Bafta multa!

Codruta

Dar viroza apare asa, adica in 1-2 zile pateaza toate frunzele? Si cum evolueaza?

Codruta


einsteinitza

Codruta,dupa umila mea parere muscatele tale sunt arse chimic.Ai stropit cu ceva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Nu e viroza. Cred ca are dreptate Corina, par a fi arsuri chimice.

Codruta

Da, am stropit acum o saptamana cu Dithane+Decis+Nissorun si de aceea spuneam ca nu am scapat de paduchii verzi (la trandafiri in general) dar mi-am nenorocit muscatele. Ce fac acum? Le las asa cum sunt, indepartez frunzele? Banuiesc ca saptamana viitoare cand repet stropirea nu o fac si la muscate.

einsteinitza

Nu repeti stropirea deca la doua saptamani.Chiar nu obtii decat toxine daca stropesti mai des.
Combinatia ta e buna dar vezi ca,pe fiecare plic,iti spune concentratia si care este suparafata pe care o stropesti cu ce prepari.Deci daca le imbaiezi obtii solutii mai concentrate.S-ar putea ca muscatelor sa nu le placa Decisul,stiu ca hibiscusii nu suporta substanta din Decis,deci,poate nici muscatele,sau ai avut solutie prea concentrata.Nu schimba NICIODATA proportia din instructiuni.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vickylucia

eu am stropit cu fastac e bine?

Codruta

Nu am schimbat proportia din instructiuni si cand nu sunt sigura care din ele e cea mai buna aleg una medie. Problema la mine e ca nu stiu cat de mult trebuie sa stropesc. Pe plicuri scrie de metrii patrati dar asta nu ma ajuta. Cand am cate o planta ca si trandafirul cu frunze multe si dese cred ca stropesc mai mult ca sa fiu sigura ca ajunge peste tot. Cu asta gresesc eu mai mult ca sigur.
Si chiar si asa uite ca tot nu am scapat de paduchii verzi. Ori rezista cate unul doi mai naravasi ori vin de la vecini. Ieri vecina spunea ca si la ea in gradina e plin. Asa ca nu stiu ce sa mai fac. In ultimele zile am tot aduna paduchii cu mana sau am mai spalat bobocii si frunzele din varf cu apa calduta. Stiu ca asa nu scap de ei dar macar imputinez cat pot.
Nici de furnci nu scap cu toate ca am pus praf impotriva lor de doua ori. Cand le vedeam ieri cum se plimba pe trandafir imi venea sa mor de ciuda. Oare ajuta daca arunc niste zahar prin gradina?

einsteinitza

Paduchii nu sunt chiar asa de problema.Doi trei paduchi nu omora planta,lasa doua saptamani si stropeste din nou.Cand stropesti fa un nor de jos in sus si gata,nu mai mult. Incearca sa dai pe flori cu un insecticid sistemic,acel intra in planta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Codruta,prezenta harnicutelor  furnici te atentioneaza ca sunt paduchi,purici!!Si la copaci cand e dute-vino de furnici,e clar ca sunt atacati de paduchi,harnicutele insecte se hranesc cu ceva de pe acolo.

ozimandias

Un pic de culoare, de la muscatele mele iubite:


Cam peste o saptamana, doua, vor inflori toate. Sunt ingrozitor de pline de boboci grasuti, care stau sa crape. (Doamne... cat le iubesc....)

AngelEyes

Superbe...se vede ca au conditii prielnice  :) Ale mele cam plang dupa soare  :'(

ozimandias

Ale mele nu stiu ce e ala soare... Tot apartamentul meu e spre N. Soarele vine doar la apus, un pic, dar doar pe unele... Poate le prieste ca stau la inaltime (etajul 4)  :D.
Nu, acum serois, am mai spus-o: le prieste o tunsoare drastica primavara si scos afara cat mai devreme posibil (eu le-am scos in jur de 15 martie).

AngelEyes

Scos de unde ?? Ca ale mele ierneaza afara  ;D Am balconul inchis (nu cu termopan) si iarna inchid si geamul care acum sta deschis.Ierneaza f bine acolo,nu isi pierd decat cateva frunze...Insa nu infloresc decat de 2-3 ori pe an  :( Le schimb pamantul primavara,le pun si ingrasamant....nu stiu care  problema infara de lipsa soarelui (eu am soare doar 2 ore dimineata....rar mai mult.Dupa orele 13-14 soarele trece dincolo de bloc.)De tuns nu le tund...ci iau varfurile o data la 2 ani si le infing in pamant,primavara.Se prind aproape toate.Asa am facut si anul asta...asa ca inafara de 2 muscate...restul sunt pui  ;D

ozimandias

Draga mea, ale mele stau afara, adica in afara geamurilor casei:

Anul trecut erau absolut minunate. Insa, stand la 4, nu am cum sa le pozez din afara casei, ori puzderia de flori era in jos:

(cu toate ca infloresc mai abundent, anul acesta am renuntat la cele simple. L-am pastrat doar pe cele batute, ca oricum, si ele se umplu de flori)

AngelEyes

Au mai multa lumina decat ale mele...eu am si un nuc in fata balcoanelor...la primavara am sa-i tai crengile pana la etajul 2 cred.M-am saturat de umbra lui.Nici florile in gradina nu cresc  >:(

PS Mi-am modificat nickul,sa fie identic cu cel de pe celalalt forum...nu as vrea sa se creeze confuzii.
Deci DarKarma = AngelEyes  ;D

einsteinitza

Ozi,tu totdeauna ai avut muscate minunate,de cand te stiu,cu muscatele te-am remarcat.Asa ca,simple sau nu,stiu ca vei avea geamurile pline.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Nicol Caloian

Turturico, muscata 1 mi-a mers la suflet! Asta nu inseamna ca celelate sunt mai prejos. Sa-ti faca multe flori ca sa te bucure.

mamaruta


Codruta

Fetelor sunt minunate muscatele voastre iar balconul tau Mada arata ca un colt de paradis.
Si eu mi-am anul acesta colectia de musate dar nu am facut inca poze. Sunt tare curioasa cum ma voi descurca cu ele la iarna. Nu as vrea sa ajung ca si olandezii sa le consider plante anuale :(

Codruta

Una din muscatele mele care arata cel mai bine
http://codruta.sunphoto.ro/muscate/FROHKWEKSCRMRVTNZNB

Cu celelalte mai trebuie sa astept cu pozele pana au mai multe flori.

Nicol Caloian

Arata superb, Codruta si are o culoareeeee, super!