Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

lyana

Felicitari fetelor pentru asa frumoase muscate , ...ce culori superbe !!, sa va traiasca si sa infloreasca des si bogat :-* :-*

ozimandias

Codruta, intr-adevar, culoarea acelei muscate e minunata... Daca asa e in realitate....  :P

Codruta

In realitate e putin mai rozulie decat in poza dar tot arata minunat ;)

gabriela iuliana

 :)Foarte frumoase muscate,sa va traiasca si la cat mai multe flori.Astept sa infloreasca cele curgatoare,iar de cele simple am doar 2 pui,le-am pierdut anul trecut. :'(

ozimandias

Muscatele mele incep spectacolul:

:D

AngelEyes

Ce bogate sunt...pacat ca nu au soare mai mult si ale mele  :'(


AngelEyes

Cele din prima poza sunt absolut adorabile !  :o ::)

ozimandias

Uitati culorile mele preferate de muscate (in ordinea preferintelor, prima este pur si simplu rosie, dar rosie, iar a doua este un rosu extrem de inchis, spre negru chiar)


[attachment deleted by admin]

ozimandias

 :-[
Scuze, am incurcat ordinea... :-[

AngelEyes

Superba prima ,cea inchisa la culoare...este exact ca a mea cred  ::)

penelopa

Ozi, un vârfulţ din "negresa" aia să-mi păstrezi şi mie. Iar , tu, d-nă Consilier, un vârf  din a 2-a muşcată (cea  portocalie - cel puţin aşa o văd eu  :D)

Nicol Caloian

Pene, am si eu o "negresa". Iti place?

[attachment deleted by admin]

AngelEyes

Si eu am "negresa"...iat-o :



ozimandias

Quote from: penelopa on June 03, 2008, 05:04:41 PM
Ozi, un vârfulţ din "negresa" aia să-mi păstrezi şi mie. Iar , tu, d-nă Consilier, un vârf  din a 2-a muşcată (cea  portocalie - cel puţin aşa o văd eu  :D)
Pene, am inteles! Maine pun la prins. Ne vedem la must?  :D

Eu credeam ca cea rosie, preferata mea va va taia rasuflarea. E atat de frumoasa...
Am cumparat-o acum 5 ani, din Carrefour. Erau doua bete lungi cam de 25 cm, fara nici o frunza, cu o floare ofilita in varf. Nu mi-am dat seama atunci de culoare, am luat-o fiind singura muscata curgatoare gasita in oras la mine. Era cred ca noiembrie. Am uitat sa spun ca "betele" erau de-o parte si de alta a ghiveciului. Ajunsesem la magazinul acela cu o colega si cu un coleg cu masina. Care coleg ne-a tras clapa si a plecat si ne-a lasat pe jos... Si sa ma fi vazut pe mine cu cele doua bete, certandu-ma cu lumea din autobuz ca mi le rupe.... Asta pana am ajuns la birou, unde le-am taiat eu, ca doar pentru a o inmulti o luasem... Colega mea a zis ca nu sunt intreaga la minte, dupa ce m-am certat cu jumatate din Bucuresti s-o tai...Poate si de asta o iubesc atat.

AngelEyes

Este foarte dragalasa muscata rosie Ozi  :)

penelopa

Merci, Ozi dragă! dar, până la must te aştept la mine la moşie  ;)
Şi negresa ta e frumoasă, Nicol, dar e prea micuţă ca s-o pui la produs  :D
Iar  a "Scoiculinei" e  o frumoasă metisă  ;D

gabriela jalba

Am si eu negruta!!!! In pag.17;cadou de la OPIA!!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Frumoase negresele voastre. Sa va traiasca.
Ozi, cred ca nimeni nu a zis nimic de cea rosie, cu toate ca e tare frumusica, deoarece muscate rosii gasesti mai usorsi noi vrem "specialitati" ;D Felicitari pentru curajul de a cumpara bete si pentru succesul de a face asa o planta frumoasa din ele.
Eu nu am noroc nici cum cu inmultirea celor curgatoare :'( Cu cele simple ma descurc dar la cele curgatoare li se innegreste mereu tulpinita. Am incercat si in apa si in pamant dar inca nu am reusit sa obtin nici o planta noua. Tare as vrea sa aflu si eu secretul lor.

gabriela jalba

Pene,aia a doua a lui Mada e ROZ!!!!! Saptamina trecuta ti-am trimis un PM.Raspunde-mi!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

AngelEyes

Multumesc Pene !  ;D
Codruta hai sa iti spun cum le inmultesc eu pe curgatoare...si se prind majoritatea.Primavara si vara,pun un lastar intr-un amestec de pamant pentru flori si nisip,proportia fiind 1:1.Ideea e sa fie un pamant usor si permeabil.Butasul se taie imediat sub un nod si trebuie sa aiba minim 3-4 noduri.In pamant se infinge doar ultimul nod,cam 2 cm asa.Se uda mai des daca e cald,daca nu o data pe saptamana,cu putina apa.Daca exagerezi cu udatul se vor inegri si vor putrezi.Nu sunt deloc sensibile la lipsa apei,rezista cu stoicism si fara ea un timp.Deci udat moderat si la prins,si cand face radacini....dar mai ales iarna,cand eu nu le ud aproape deloc(cam o data pe luna cu foarte putina apa si atat).

Shalymar

Angel , sa-ti traiasca neamu, ca mama chiar nu stie cum sa le inmulteasca isi tot cumpara in fiecare primavara si se chinuie sa le faca pe alea de anul precedent sa treaca peste iarna,  dar de inmultit ioc! Mersi, fug sa-i dau un telefon! ;D pana deseara le cheleste !!! 8)

AngelEyes

Shalymar cu placere si sper sa aiba "mana verde" mami tau si sa se prinda butasii! ;)

Codruta

Multumesc Angel :-*.
Primea mea greseala e ca nu am pus lastari cu 3-4 noduri, ci doar cu 2-3. Muscatele sunt inca mici si eu m-am grabit ;D Banuiesc ca si apa le dadeam mai mult decat spui tu. Voi incerca sa fac asa cum ai zis si sper sa reusesc.

Nicol Caloian

Gabi, "negrutele" noastre sunt surori.
Pene, daca vrei am de unde sa-ti dau. In poza nu e decat floarea.