Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

gabriela iuliana

 :)Superbe toate si eu am 2 puisori cumparati si astept sa-si deschida bobocii,Nicol scuza-ma  :-[ca indraznesc ai putea sa-mi dai si mie un varf,daca se poate daca nu ,nu-i bai,mersi oricum. :) :-*

AngelEyes

Ma bucur mult cand pot ajuta Codruta,cu placere oricand  :-* Am uitat sa scriu ceva...butasii nu trebuie sa fie foarte cruzi,nici lemnificati.Sper si eu sa reusesti,spor la prins muscatele ! :)

opiadc

         Gabi, eu am luat negruta aceea frantuzeasca pt tine special, gandindu-ma ca o sa-ti plca si mie nu mi-am luat; si intr-o zi , SURPRIZA! pe cand m-am intors acasa era o frumusete de muscata care ma astepta in hol:mama, care mereu ma intreaba cate flori vreau sa am , cumparase una exat la fel ca nu s-a putut abtine de frumoasa ce e! :D; chiar daca mai comenteaza , i plac si ei foarte mult florile;
     Din pacate-sau din fericire pt cei care vor primi puii ;D- de 2 zile mi-a suflat-o vantul de pe balcon si i s-au rupt 4 ramurele :'( :'( :'( :'(; daca se prind le donez! ;D

AngelEyes

Opia imi pare rau pentru frantuzoaica ta  :( Daca se prind as vrea si eu un puisor (daca e diferita de negruta mea,bineinteles.a mea nu e frantuzoaica din cate stiu eu ...  ;D)

opiadc

         a ta nu e frantuzeasca, teoretic am si eu ca si a ta, dar eu le-am nenorocit cu niste ingrasaminte pe ale mele si acum de-abia au ceva frunze; ti-am mutat ieri si puii promisi in paharele de plastic si astept sa se stabilizeze putin ca sa-i trimit( cei de violete)  ;); te trec pe llista

AngelEyes

Multam frumos Opia,esti o dulce !  :-*

penelopa

Quote from: Nicol Caloian on June 04, 2008, 02:26:27 PM
Gabi, "negrutele" noastre sunt surori.
Pene, daca vrei am de unde sa-ti dau. In poza nu e decat floarea.

Atunci, Nicol,  dă-mi, căci........... dar din dar se face  ;)
(Am o mulţime de solicitări la serviciu ).

ozimandias

Quote from: Codruta on June 04, 2008, 10:41:45 AM
Eu nu am noroc nici cum cu inmultirea celor curgatoare...  Tare as vrea sa aflu si eu secretul lor.
Cred ca secretul e perioada cand le pui la inmultit.
Asta toamna am taiat din muscatele mele 4 saci de lastari. I-am dat pe toti. Mi-am oprit si eu cam 30 de lastari. Nici unul, dar vreau sa spun nici unul, nu s-a prins. Si au fost impartiti la 5-6 persoane diferite. In conditii diferite, in amestecuri diferite...
In schimb in februarie am rupt cativa lastari si i-am pus efectiv in pamant. Si s-au prins. Acum o luna-doua, am rupt iar cativa lastari si, pentru ca n-am avut timp si ca sa nu-i arunc, i-am pus intr-un pahar cu apa (prima data cand fac asa...) si in scurt timp aveau radacini...
Eu m-am hotarat (la sugestia lui Fleurf) sa-mi pun lastari la prins prin august-septembrie (insa va fi extrem de greu, pentru ca vor avea boboci si mi-e mila rau sa rup lastarii cu boboci...)

cara

mai fetelor, nu mai inteleg nik.
eu anul trecut in noiembrie am luat doi saci de lastari de la vara-mea. am pus la inradacinat in turba cu nisip vreo 80 cred...

s-au print vreo 79  :D

in primavara am dat la vecini si mi-am oprit si mie jumate. toata iarna i-am tinut inghesuiti in jardinierele in care i-am pus la inceput si nu le-a convenit deloc mutatul si raritul, ca aveau radacinile impletite intre ele, de numa'!

abia acum incep sa dea lastari noi si pe ici pe colo cate unul e inflorit...

deci?  ::)

adrianam

Da, Ozi, si eu am pus in august si septembrie, cat era cald afara, si s-au prins aproape toti butasii.
Ce am pus in octombrie-noiembrie a avut rata foarte mare de putrezire, de 6-7 ani de cand inmultesc muscate.

Codruta

Quote from: ozimandias on June 05, 2008, 09:21:24 AM
Eu m-am hotarat (la sugestia lui Fleurf) sa-mi pun lastari la prins prin august-septembrie (insa va fi extrem de greu, pentru ca vor avea boboci si mi-e mila rau sa rup lastarii cu boboci...)
Si mie mi-a fost greu sa rup lastari cu flori dar apoi nu am regretat pentru ca unele dintre ele si-au pastrat florile si in acelasi timp au facut radacini. Ma refer la cele clasice. Stiu ca ar fi trebuit sa indepartez florile dar nu am facut-o si totusi s-au prins.

Cara, daca bine imi amintesc tu ai avut lastari de la muscatele clasice. Se pare ca acestea sunt mai rezistente. Problema e cu cele curgatoare. Asta cel putin la mine.

penelopa

Eu îmi amintesc ca erau lastari de muşcate curgătoare, nu-i aşa Cara?

Nu ştiu ce să zic despre metodele voastre dar eu  înfig  butaşi de muşcate drepte (rustice) direct în ghiveci cu pamânt universal sau,  dacă am, special pentru muşcate, în orice perioadă a anului şi, în general,  se prind  aproape toţi.
Pentru siguranţă, când e vorba de o muşcată mai deosebită,  înainte de a pune butaşul în pământ, fac o gaură cu un beţişor  în pământ, pun la bază 2-3 boabe grâu, după care pun şi butaşul.
Întotdeauna s-au prins prin metoda asta. E drept că după ce rasare grâul,  îmi tot fac de lucru rupându-i frunzele  (grâului).

cara

da, Pene, curgatoare is si-ale mele.
o fi fost norocul prostului, ce sa zic?  ;D

AngelEyes

Cel mai bine se prin primavara si vara muscatele,fie drepte fie curgatoare.Eu am experimentat si toamna,chiar si iarna...cu rezultate dezastruoase insa.

Oana

Eu am reusit numai primavara si vara. Am mai incercat o data, toamna tarziu, dar au putrezit toate.

ozimandias

Quote from: cara on June 05, 2008, 01:54:11 PM
da, Pene, curgatoare is si-ale mele.
o fi fost norocul prostului, ce sa zic?  ;D

  :D Nu Cara.. al incepatorului.
Si eu, acum 4-5 ani am avut 5 ghivece (lastari cersiti de mine, plus betele rupte din cea rosie, de care va ziceam...). Iar in primavara urmatoare am iesit cam cu 40 de ghivece.
Tin minte ca tu le-ai tinut undeva in casa, parca. Eu, in primul an le-am tinut pe balcon. Insa tind sa cred ca tu nu ai pus lastarii in a doua jumatate a lunii noiembrie, cum am facut eu anul trecut. De fapt si eu, in primul an cand le-am inmultit cred ca era septembrie-octombrie, ca eram mai grijulie si le bagam mai devreme la adapost.
(Vreau sa va spun ca de cumparat cred ca am cumparat 6-7 ghivece cu muscate. Restul sunt prinse de mine.)
Acu'... vad ca an de an, le scot afara mai devreme si le bag la iernat mai tarziu...


AngelEyes

Ierneaza foarte bine pe balconul inchis muscatele ( cu sau fara termopan la balcon).Sau in pivnite,etc...important e sa nu scada sub 0 grade iarna.Eu daca le bag in casa mor pe capete.

myky

Quote from: penelopa on June 05, 2008, 12:59:40 PM

Pentru siguranţă, când e vorba de o muşcată mai deosebită,  înainte de a pune butaşul în pământ, fac o gaură cu un beţişor  în pământ, pun la bază 2-3 boabe grâu, după care pun şi butaşul.
asa ca asta? :-* :-* :-*



Fleurf

 Am si eu asa doar ca e cu floare rosie

[attachment deleted by admin]

blueheart_d

azi am vazut o muscata mai speciala. avea frunzele rosii cu marginile verzi

AngelEyes

Superba muscata bicolora la frunze  :)


gabriela jalba

Ozi,uite ca si eu am o muscata rosu de-ti ia ochii:
- abia incepe inflorirea.
OPIA,in fiecare dimineata muscata bruneta e partenera mea de cafea,si prin ea te salut si zic: Hi Opia!!!!a have nice day!!!  Sa stii ca acum doua zile si mie mi-a spulberat-o furtuna de pe geam- et.3.A avut noroc ca a cazut pe un smoc mai viguros de iarba si numai s-a ciufulit putin (nu acelas lucru s-a intimplat cu begonia galbena.....S-a facut cam praf,ca a cazut in carare)
Fleurf,facem un schimb ? am si eu asa cum are Myky(de la Pene!!),dar vreau si rosie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: ozimandias on June 05, 2008, 04:39:11 PM
  :D Nu Cara.. al incepatorului.
Si eu, acum 4-5 ani am avut 5 ghivece (lastari cersiti de mine, plus betele rupte din cea rosie, de care va ziceam...). Iar in primavara urmatoare am iesit cam cu 40 de ghivece.
Tin minte ca tu le-ai tinut undeva in casa, parca.

eu le-am plantat pe 5 noiembrie si le-am tinut in casa pana acum o luna.  ;D

penelopa

Fiindca la Slanic am fost pe faza cand a venit Flori, mi-am tras si eu un butas din bicolora ei  :D

Flori, sa stii ca s-a prins deja si chiar are o floare rosie.
Bicolorele noastre ,insa, difera putin si la frunze: cele de la mine  au frunzele mai dantelate si cu mai mult alb.
As vrea sa le atentionez (desi am mai facut-o) pe Myky si pe Gabi ca   mama progeniturilor  lor suferea de o viroza pe care,  posibil, sa fi transmis-o si puilor ei. Mai precis, la un moment dat , frunzele incep sa se usuce pe margini pana cand se usuca  de tot.  In iarna asta am pierdut  planta mama (mai bine zis, am aruncat-o fiindca arata jalnic).
Noroc ca n-am  expediat inca puii prinsi pentru Daveco si Floare mica si mi-am prins , din nou, de la ele.
Am remarcat ca si  descendentele  ei sunt incercate de viroza asta. Dar, cum vad o frunza bolnava, cum o rup.