Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

ELA

Anna, de ce nu arati si muscatele tale, sunt superbe, le-am admirat in album :)

AngelEyes


simona72


ELA


AngelEyes

Multumesc...m-am gandit ca le puteti admira in album,toate florile mele...nu prea am timp sa le pun pe fiecare in parte aici.Nici nu le-am pozat pe toate.... :)

Heidi



Nicol Caloian

Cata tristete, Heidi! Evalueaza pierderile si spune cu ce te putem ajuta.

gabriela jalba

Subscriu!!!! Spune ce ai dori.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Heidi

Va multumesc, nu cred ca este cazul. Pierderile (ca valoare) nu sunt mari. Muscatele si 2-3 Fuchsii.  Oricum nu le arunc, eu sper sa revina.
:-*

gabriela jalba


    Ionut ,iti mai amintesti ce micuta mi-ai trimis-o???? Iti multumesc mult,ca multe momente de bucurie mi-a adus!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

AngelEyes

Un bulgare de flori absolut superb !!!

opiadc

       Myky, a inflorit muscatica alba cu mijloc roz ce mi-ai trimis-o :D :D; e tare dragalasa! mersi! :-*
     S-a prins si cea cu frunza cu alb, dar n-a inflorit inca; eu mai am una asa roz cred ca infloreste, mai deschis;am luat-o in primavara de la o batranica si acum e imbobocita;
    Mai am 2 muscate englezesti grena prinse, pe langa cea promisa lui Angel Eyes, vrei una?

myky


gabriela jalba

Opia,muscata englezeasca,ca aia grena,care mi-ai trimis-o mie?
   Ce mi-a mai inflorit:
    E mult mai ov,decit roscatul din poza)           - frunzele miros puternic,placut.O am de la Diana. E altfel decit obisnuitele muscate mirositoare care se mai gasesc pe la tara). Floarea e mica tare,si interesanta;e mai mica decit la muscata englezeasca pitica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

AngelEyes

Foarte frumoase muscatele,din cea mov curgatoare am si eu...patesc exact la fel,in poza nu-i iese niciodata culoarea reala  ;D

Ce pot face cu niste muscate curgatoare care cresc drepte ?!?  ???  Se lungesc pe diagonala,in sus,si cand devin prea lungi se rup  :(

gabriela jalba

Aia mov este zonala,nu curgatoare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: AngelEyes on June 29, 2008, 04:54:25 PM
Foarte frumoase muscatele,din cea mov curgatoare am si eu...patesc exact la fel,in poza nu-i iese niciodata culoarea reala  ;D

Ce pot face cu niste muscate curgatoare care cresc drepte ?!?  ???  Se lungesc pe diagonala,in sus,si cand devin prea lungi se rup  :(

Angel,  şi eu păţesc la fel cu unele din ele  :D
Dar nu se rup decât dacă le ating sau le forţez să privească în jos  ;D
Altfel, în timp, îşi dau seama că nu e cazul să rămână, aşa, băţoase  ;D

AngelEyes

Am patit deja cu una sa se rupa  >:( Sunt culmea...muscate curgatoare care nu curg  :D

ozimandias

Au crescut la adapost si de aceea cresc luuungi si in sus. Daca cresteau afara, in bataia vantului, le aranja acesta, cum stia el mai bine. Si probabil ca sunt si puiuti de au crescut asa.
Nu va necajiti daca s-au rupt. Vor da lastari care probabil ca nu o vor mai lua in sus.
Insa nu stiu daca este cuvantul potrivit "rupt". La mine, unele se frang. Si eu nu le bag in seama si ele cresc in continuare. Frantura aceea se ingroasa si, daca buba nu e foarte adanca, se vindeca.

Si apropos de muscate: pana saptamana trecuta, la mine nu se vedeau frunzele de cate flori aveau. Nu aveam aparatul foto ca era plecat cu copilul in vacanta. Apoi a venit acea caldura insuportabila, florile s-au cam trecut si nu prea mai vad boboci puzderie, asa cum eram obisnuita. Insa am sa le fac de luni niste ingrasamant intravenos si poate...

penelopa

Măi, Ozi, nu le mai injecta atata drog, că or să-şi dea duhul  ;D

opiadc

       scuze intarzierea, Gabi: da, de aceea vorbeam!

     Mie mi-au inflorit 3 muscate din seminte;sunt frumusele foc! :D :D :D; am luat un plic, erau vreo 10-12 seminte si am 8 plantute; de fapt plantoaie, ca s-au dezvoltat foarte bine si vad ca infloresc ;mai tarziu, dar eu sunt foarte multumita, le astept si pe celelalte 5! :D
     Una e rosu caramiziu, una rosu-visiniu si una e foarte interesanta, nu am mai vazut nicaieri pana acum, e alba cu marginea petalelor roz! :D; astea sunt zonale, nu curgatoare!

    In primavara am hotarat sa reinnoiesc colectia de muscate zonale si am taiat la toate butasi de varf pe care i-am tinut pe balcon in ghivece si radacinile de care nu m-am indurat sa le arunc le-am dus la tara cu tulpina cu cate 2,3 noduri si le-am plantat intr-un colt al gradinitei; vreau sa va spun ca sunt SUPERBE! cele de pe balcon nu aduc nici pe departe cu ele, cu toate ingrasamintele pe care le-am folosit! :D Frunzele sunt de un verde intens , sunt maaaaari si au o multime de boboci;e adevarat ca in locul acela a tinut cativa ani la rand bunica mea puii de gaina pana se faceau mari;deci locul e 'asezonat' bine!

AngelEyes

Sa-ti traiasca,ai mana buna la muscate inseamna  ;) Si eu am taiat varfurile si le-am pus la Pasti in pamant sa faca radacini,insa au cresc 1-2 cm atat  :( Tu in ce conditii le-ai tinut si pamant de care ai folosit ?

opiadc

          Le-am pus in pamant universal de flori, la lumina,pur si simplu;de obicei folosesc Florimo, dar anul asta am luat si Rosasol, ca nu am gasit de celalalt, dar parerea mea este ca nici nu se compara! Nu am respectat ceva conditii anume, ca stiam ca nu sunt pretentioase;anii trecuti am folosit si pamant de padure sau pamant adus de la bunica dintr-un loc unde stiam ca a stat balegar de vaci peste iarna si a intrat in el ingrasamintea!
      Nu as putea sa-ti spun care e secretul pt ca nu cred ca exista unul; totusi, eu le-am taiat si plantat mult mai devreme de sfarsitul lui aprilie si o vreme au stagnat si la mine, deci eu zic sa ai rabdare, ca vor creste si ale tale;doar sa aiba parte de lumina;la apa nu sunt pretentioase; sa sa nu folosesti ingrasamant granular Vilmorin pt muscate;eu mi-am nenorocit 3 jardiniere de semi-curgatoare in primavara cu el! :'( :'(

AngelEyes

Multumesc pentru sfaturi.Ale mele au pamant Florasol cu putin nisip  si lumina nu foarte multa ca am nuc in fata balcoanelor.Mai astept...in alti ani cresteau mai repede parca.Ingrasamant solid nu folosesc.