Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

georgette


cara

intrebare intrebatoare:

anul trecut a fost primul an cand am avut muscate din lastarii de la muscatele verisoarei, care le arunca in fiecare toamna.

anul asta, pot sa las radacinile in jardiniere si sa le pun la rece pentru la anul? sau procedez la fel, iau doar lastari si-i pun la prins iar radacinile le arunc?  ::)

Nicol Caloian

Taie lastarii, ii pui la inradacinat si pastrezi si radacinile. o sa ai o multime de muscate minunate iar noi o sa cersim de la tine!  :D  ;D  :D

cara

multumire multumitoare, Nicol!


deci o sa am muscate muuuulte, de dat la tot cartieru'  ;D

Nicol Caloian

Pai musuroiul, ce faci cu el il scoti din ecuatie? Dai numai la cei din cartier?  :o

cara

tu! ma omori!  >:(

musuroiu'-i mare! e ca un oras!
deci el e impartit in cartiere, daaaaa?



:D


Nicol Caloian

Da "cartierul" Bucuresti il ai in vedere? Sau e prea departe?

cara

 >:(

deci  gata, m-ai ucis!
am zis io cum se cheama cartieru"? sau daca dau la aia de aproape sau de departe?
deci dau la toate cartierele!
na, am zis!

>:(

Nicol Caloian


vickylucia

Felicitari pt muscatele voastre!Ale mele le -am pierdut,mai am 3din cate am avut[2 roz si una rosu cu alb],in rest :rosii.albe,negre, mov,etc ...........s-au dus.Am crezut ca de la o ploaie acida,dar nu am inteles de ce si cele din balcon?Le-am stropit si cu dithane si am reusit sa salvez..... doar 3 muscate.Asa ca, va rog ,sa ma treceti si pe mine pe o lista[bineinteles contra schimb] :'( :'( :'(

georgette

Quote from: opiadc on September 16, 2008, 10:06:33 PM
Quote from: georgette on September 16, 2008, 09:05:12 AM
Fetelor,care aveti pelergonium grandiflorum? Cum va descurcati cu ele?? (din cele bicolore,cu mijlocul grena inchis pina la negru)...
Daca te referi la cele carora li se mai  spune si frantuzesti, donez cu placere butasi-putin mai incolo, nu vreau sa le tai inca-am o jardiniera cu ditamai copacioii! ;D nu glumesc, anul acesta au crescut ca-n poveste si au avut f multe flori;anii trecuti nu am prea avut succes la ele;anul acesta le-am tinut la soare si pamantul in care le-am pus in primavara a fost pamant universal Florimo amestecat cu cocopeat;am mai spus pe undeva, mi se pare f utila incorporarea lui in pamant, pt ca inmagazineaza apa si o elibereaza treptat.
      Si iti mai dau bonus si un butas-mai mic-grena inchis spre negru! ;)

Ce pot sa zic?? mai bine tac si fac... :-* :-* :-* :-* :-* :-* .... ;)

vickylucia

Multumesc frumos pt gestul vostru frumos!Monica,ce sa mai pretind si asa nu am cuvinte sa-ti multumesc[la tine sunt datoare vanduta]! :-* :-* :-*

opiadc

               Eu nu stiu ce tot vorbesti, Vicky! :D :D
       La mine nu exista un caiet al datornicilor, doar al datoriilor personale! ;)

gabriela jalba

Geta,de muscate de astea spuneai?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

foarte dragute! la mine nu au inflorit asa de frumos vara asta!

valentyna

Quote from: gabriela jalba on September 19, 2008, 06:19:08 PM
Geta,de muscate de astea spuneai?

minunata!o splendoare,ce mai!sa ne dai si noua lastari cand o sa o tunzi,caci pe mine m-a fermecat ;)

Nicol Caloian

Ce le faceti voi la muscatele astea englezesti de infloresc asa de frumos. Ale mele n-au facut nici macar o floare. nici nu mai stiu care cum arata.

gabriela jalba

Culoarea e mai buna aici:  ; mai mult un portocaliu-roze...si numai doua petale superioare is patate cu inchis.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: ozimandias on August 31, 2008, 10:22:07 PM
Pene, a facut radacini lastarul de muscata-trandafir de la tine. Multumesc pentru el.

Dar de asta, ce zici? Ţi-am pus 2 butaşi într-un ghivecel :

[attachment deleted by admin]

penelopa

Măi, n-am văzut la niciuna dintre voi muşcată cu inflorescenţa din mici trandafiraşi ...  roşu-grena (cea de care vorbeşte Ozi).
Dacă vreţi, am  de dat lăstari din tufa pusă direct în pământ şi pe care nu mai vreau s-o transfer in ghiveci (că am şi 2 ghivece).

Nici la mine n-au fost prea spectaculoase anul ăsta muşcatele. Abia dacă au făcut 3-4 flori în toată vara.
Să-mi păstraţi şi mie lăstari din muşcatele alea ...multiflore.......că vă dau şi io din ale mele puţinoflore  ;D

opiadc

               Batem palma, Pene!
       Vin in Bucuresti!

penelopa


Johana

Opiadc as vrea si eu butasi de muscate daca ai de dat. :-*

gabriela jalba

Pene ,ada-mi te rog si mie muscata de aia de care zici tu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Quote from: opiadc on September 21, 2008, 09:16:56 PM
              
    Era cat pe-aci sa am si una alba, mi-a cumparat-o o prietena de ziua mea in iunie si a tot uitat sa mi-o dea si pana ala urma biata floare a cam crapat, ca prietena mea a fost prea darnica cu apa! :'( :'( :'(]
Asa de mult te-a iubit ,MOnica ,dar se mai intimpla