Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

myky

Quote from: georgette on April 07, 2009, 01:25:41 PM
Quote from: myky on April 07, 2009, 01:19:23 PM
da, facem schimb!
sapatmana asta sint imobilizata la pat pe scandura de lemn(asa zic dr astia..)..dar ma fac eu ''mare" si merg la servici si ti aduc..poate chiar dau directiva sa mi aduca pe joi iar in weewkwnd daca pot sa"zburd'' pina la mama, iti arunc una peste gard! ;) :-*

asa as face o gluma, stii tu care, dar sunt convinsa ca nu ala e motivul.
sanatate multaaaa!

Francesca

Georgette draga, imi pare rau sa aud ca nu esti bine.Iti doresc multa, multa sanatate.Sa te faci bine repede.Te pup. :-*

georgette

Quote from: myky on April 07, 2009, 02:29:58 PM

asa as face o gluma, stii tu care, dar sunt convinsa ca nu ala e motivul.
sanatate multaaaa!
Daca te gandesti la Batman..sint NEVINOVATA! Am o criza de lumbago garnisita si cu altele ca de..nu mi sta bine dacat "garnisita''...daca rezist pina joi la echo aflu mai multe amanunte..si ca sa nu fim offf; cred ca muscatele vor avea ceva de asteptat! :( :'(
Io mizez pe zicala romaneasc:drak mort si ratza inecata...n-am vazut! poate se respecta si la mine,cine stie care a fost rata in neamul meu(io nu,ca habar n am sa inot!!)

myky

lasa naibi muscatele, tu sa fii sanatoasa!

Nicol Caloian

Georgette, nu ignora scandura, face bine, cu adevarat. Sa te faci bine cat mai repede!

georgette

Quote from: Nicol Caloian on April 07, 2009, 11:11:26 PM
Georgette, nu ignora scandura, face bine, cu adevarat. Sa te faci bine cat mai repede!
Asa am sa fac Nicol,nu am incotro..

larisa

Geta ,si eu am probleme cu spatele ,asa ca te cred si sunt cu inima alaturi de tine ,sarcinile (4) au lasat urme ,si acum trag toate ponoasele dar ma bucur ca am copiii,sunt sufletul meu ,.ai grija de tine ,si umple inima cu dragoste ,credinta ,si astea  lucreaza .Si ca sa nu fiu of,daca te incurca vre-un lastar de muscata ,indiferent,de soi sau culoare,primesc la schimb cu gladiole  grena ,vorbisem anul trecut ,acum am vazut ,lipoveanca .citi bulbi sa-ti iau?

georgette

Larisa as fi putut sa jur ca ti am raspuns la topicul asta..(sper ca n am scris prin alte parti..cu toate ca nu m-as mira..)deci iti trimit muscate si te rog sa mi iei 10 bulbi grena!mai vb pe mp :-*

lyana

Multa sanatate cat mai repede posibil Georgette sa ai , iti doresc din suflet  :-* :-*
         
          Au inceput sa-mi infloreasca si mie muscatele curgatoare , ca niste vrenicute ce sunt ;)

Francesca

Liana :o :o :o e tare , tare frumoasa.Sa te bucuri de ea. :-*

lyana

Multumesc mult Francesca , am sa-ti trimit un lastar din ea daca vrei  dupa Paste, lasa-mi adresa la MP :-*

Francesca

Da?? Iti multumesc mult de tot.Eu ce sa iti trimit? Uita-te in albumul meu si spune ce vrei sa iti trimit.Te pup  :-* :-* :-*

Codruta

Quote from: lyana on April 08, 2009, 01:51:30 PM
    
Au inceput sa-mi infloreasca si mie muscatele curgatoare , ca niste vrenicute ce sunt ;)

Frumusica harnicuta :)

doina

Lyana , si mie-mi place frumusica ta .
Pana acum am incercat sa cresc muscate curgatoare pe balconul inchis dar nu le place de loc , m-am hotarat sa pun si eu un ghiveci la serviciu in ael liber  :D Am luat un lastar de la mama de la tara . Sper doar ca muscata mea sa nu fie jumulita de toata lumea care intra la noi  :P

Codruta

Pune niste tepi printre ramuri poate asa le trece pofta de jumulit :D

doina

E o idee foarte buna , multumesc  :-* , acum trebuie sa caut o planta cu tepi care se intelege cu muscatele  :D , dar la lumea noastra de aici s-ar putea sa nu am rezultate  >:( nici cu tepi , se gasesc metode sa 'ocoleasca' tepii.

Codruta

Pune atunci niste fire cu curent :D Macar sa-i fortezi sa se doteze cu scule speciale ;D :D

mihail

IatA ce muscate sint de doua zile la Praktiker:
pelargonien hanged:- Ville de Paris,lila
                                  -Geranien,lila
                                  -Geranien,weib
                                  -Ville de Paris,rot

pelargonien stehend, Geranien rot

georgette

Fetelor n ati mai zis nimik de muscatele ale alea la 3-5 ron..oare mai exista?eu astept cu sufletul la gura, cum se zice ...dati-mi un indiciu cu ce mijloc  de transp in comun ajung acolo ca mi fac eu drum,oricum va trebui sa ajung in bucuresti!

vernil

Georgette, eu ajung la Hornbach luni sau marti. Oricum, iti ofer cu drag doi lastari de la mine.

vernil

Quote from: georgette on April 11, 2009, 02:42:01 PM
dati-mi un indiciu cu ce mijloc  de transp in comun ajung acolo ca mi fac eu drum,oricum va trebui sa ajung in bucuresti!

E departe Hornbach, in partea sudica a orasului. Apoi, risti sa nu gasesti nimic. Mai asteapta putin, abia au inceput sa apara.

mihail

Muscate ieftine si binisor dezvoltate gasesti la Praktiker.Daca sint la cele doua magazine din Iasi,nu vad de ce nu ar fi si la Bucuresti.Sint patru tipuri de muscate curgatoare.Am postat lista lor pe forum.

myky

Quote from: georgette on April 11, 2009, 02:42:01 PM
Fetelor n ati mai zis nimik de muscatele ale alea la 3-5 ron..oare mai exista?eu astept cu sufletul la gura, cum se zice ...dati-mi un indiciu cu ce mijloc  de transp in comun ajung acolo ca mi fac eu drum,oricum va trebui sa ajung in bucuresti!
azi e posibil sa ajung pe la hornbach si obi. daca e ceva te sun, cu conditia sa nu ma obligi sa le trimit prin microbuz. am avut niste emotii.

mihail

eu am mai cumparat,astazi de al Praktiker vreo 20 bucati.Acu,pina miine ca plec la Vaslui trebuie sa le bag in jardiniere.N-ar fi mare problema dar bate vintul serios afara,ploua si-i tare frig.

ionut

cam asa arata muscatele mele,butasite in luna noiembrie...