Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

Fleurf

Habar n-am cum e cu jardinierele astea dar eu le ud cand s-a uscat bine pamantul si niciodata apa nu ramane in tava. Cantitatea de apa depinde si de nr plantelor din jardiniera si de vremea de afara. Oricum regula e ca pamantul trebuie sa se usuce bine intre 2 udari (uite ca nici aici nu scapi de reguli  ;  :D).

mihail

Staiiii,ce-i cu apa din tavita ?
Am citeva jardiniere clasice.Trebuie aruncata apa din tavite ?Nu-si iau muscatele din apa excedentara.

In general nu am nimic impotriva regulilor.Singur lucru care ma deranjeaza este schimbarea lor ,in timpul "jocului" sau si mai rau,schimbarea si aplicarea lor retroactiv.

myosotis

Fleur, pastrezi muscatele de la an la an ? Sau reinnoiesti stocul in fiecare primavara ?

Fleurf

Da Myo, le pastrez an de an, dar cam la 3-4 ani le intineresc. Nu pe toate odata, asa pe rand in fiecare an cateva jardiniere.
Mihail, eu nu las apa in tavita muscatelor. Daca nu au absorbit apa in 1/2 ora se goleste tavita. De fapt eu stiu cam cata apa sa pun la fiecare si nu e nevoie s mai umblu la tavita, dar eu am mscate curgatoare de vreo 10 ani.

Codruta

Mihail, un alt sfat este ca trebuie sa indepartezi mereu florile care se ofilesc. Cu cat le indepartezi mai repede (nu astepti pana floare e complet uscata) cu atat infloresc mai cu spor. Trebuie ciupite varfurile din cand in cand pentru ca sa se ramifice cat mai mult.
Cu fertilizarea trebuie sa ai iar grija. Prea mult fertilizant va duce la dezvoltarea frunzelor in detrimentul florilor.

mihail

Bun,Codruta multumesc,dar si lui Fleur (cind fumam pipa pacii ? ),astea-s informatiile care trebuiesc.De ciupit le-am ciupit,m-a invatat Ozi la Vaslui dar si Gabriela Jalba la Iasi,acasa la mine.
Cit timp le ciupesc,cind ma opresc ?
Sigur ca florile uscate le indepartez,ca la trandafiri,numai ca nu prea am ce.Deoarece am cumparat cam 60-70% din materialul saditor,de al Praktiker,fiind micutze.Am ceva cumparat si de la Floraline,astea sint inflorite,dar deabia au inceput.
Ingrasamintul pe care-l utilizez este lichid,scrie pe el odata la 14 ziile,asa fac.E prea des ?
O doamna draguta,mi-a spus anul trecut ca ea foloseste doua tipuri de ingrasamint la muscate,unul de asta uzual si altul pt. stimularea inflorirei.
Stiti vi ceva mai mult,intelegeti ceva ?
Se pate ca eu eram atent la altceva,atunci. ;D
De ce nu trebuie lasata apa in tavita ?

doina

In ghivecele obisnuite nu se lasa apa in tavita pentru ca pot putrezi radacinile ,
Tu ai spus ca ai jardiniere deosebite deci nu ma pot pronunta  ???

Codruta

Muscatele iubesc pamantul mai uscat (ceea ce eu sigur nu le pot oferi prea des :( ) ...fiind apa in tavita le va distruge, asa cum a zis si Doina.

Se lasa cam 3 noduri pe o tulpina si ce e in plus se ciupeste. Deci poti ciupi varfurile ori de cate ori sunt ramuri noi crescute si care au 3 noduri. Am mai gasit pe undeva o recomandare dar pe multi nu-i lasa sufletul sa o urmeze ;D Se indeparteaza primele flori care apar ca sa ajuti plantele sa se dezvolte mai bine. Am facut asa cu o begonie si acum sunt surprinsa de cate ramuri are dintr-un singur bulb. Si la unele muscate micute am indepartat primele flori dar inca plantele sunt prea mici ca sa pot spune daca le-a ajutat sa se dezvolte mai mult sau nu.

Despre fertilizare nu pot spune prea multe din practica doar din ce am citit si asta pentru ca eu le-am ferilizat ocazional cu ce am avut in casa. Anul trecut am cumparat ceva granule cu efect prelungit, special pentru muscate dar nu am fost deloc multumita de rezultat. Nu stiu daca granulele au fost de vina, daca am pus eu prea multe sau au fost altele care nu le-a palcut muscatelor mele. Am citit doar ca prea mult fertilizant nu e indicat dar daca ma uit pe sticla cu fertilizantul pentru muscate cumparat anul acesta nu mai stiu ce sa inteleg. E un ferilizant 10+9+7 (NPK) si spune ca se foloseste de 2 ori pe saptamana ??? Sigur eu nu voi putea face asta pentru ca nu ajung sa ud muscatele asa de des (le uda mama natura destul). Peste tot am vazut ca plantele se fertilizeaza o data pe saptaman sau o data la doua saptamani asa ca nu stiu de ce la acest fertilizant scrie ca se foloseste atat de des.
La fel, nu inteleg de ce in multe locuri se spune sa folosesti fertilizant doar jumatate din ce e indicat pe amabalaj. Inteleg asta cand folosesti unul general, la mai multe feluri de plante dar cand e unul special facut pentru o anumita planta de ce sfatul sa pui jumatate? ???
Anul acesta am pus la muscate si nu numai balegar de vaca sub forma de granule (asa am gasit in comert) si voi incerca sa le ofer din cand in cand si fertilizant lichid. Am avut si cateva tablete de Osmocote pe care le-am pus la cateva muscate. Greseala mea e ca nu am ales ghivece cu muscate din aceesi serie, cu aceleasi dimensiuni. As fi putut compara mai bine.

mihail

Multumesc pt. raspunsuri.
Eu ma refeream la jardinierele clasice ,nu la cele cu "fund dublu".

ozimandias

Codruta:
1.  :o :o :o balegar sub forma de granule? Doamne... nu m-as fi gandit ca as putea sa cumpar asa ceva. Dar sa si produc, sa vand... Ei, dar de-aia unii sunt bogati, iar eu nu  :D :D :D
2. pe toate sticlele de fertilizant scrie ca se folosesc intr-o veselie. Pai daca s-ar folosi mai rar, am mai cumpara asa des? Si fertilizandu-le des (pe plante) au profit si vanzatorii de flori (mor unele, cumparam altele...  :D)
3. eu acum ud muscatele cam de 5 ori pe saptamana. Dar au fost si zile mai reci. Iar vara, cand e cald-cald le ud si de doua ori pe zi  :o :o :o. Anul trecut am avut o perioada cand le-am udat mai rar (nu ajungeam la ele decat in urma unui efort deosebit, ca aveam mobila stransa  ;D) si nu au mai inflorit asa abundent si li s-au uscat si multe frunze.


mihail

Balegarul tablete ,este de vreo doi ani pe piata,sau de atunci il stiu eu.Nu arata a balegar,ci mai curind aduce cu piramidele alea de Osmocote.

Codruta

Balegarul meu seamana mai mult cu granulele care se pun la pisici in loc de nisip. Si eu am fost surprinsa cand am desfacut galeata si am vazut cum arata. Sigur mi-a placut faptul ca nu au miros.
Da Ozi, poti face avere cu oameni ca si mine care trebuie sa cumpere balegar :D :D Nu a exagerat Ella cand a zis ca prin tarile acestea "avansate" cumperi tot, inclusiv pietre, lemne, balegar ;D

ozimandias

 :D :D :D
Nu Codruta... nu pot face bani! Si eu is la fel. Cumpar. :D  (Ma simt mai confortabil cand stiu ca am dat bani decat ca mi-am facut o obligatie). Dar ziceam asa... de idee.... nu m-as fi gandit.  :D De aia unii... :D

mihail

adica balegar cubic ?
Fataaaa!...nu vrei sa-mi trimiti numarul din exil,ca sa fac o convorbire ?

Codruta

Ozi, rau ca si tu dai banii, ca si mine, pe rahat :D :D :D
Mihail, nu e cubic...e cilindric granulat ;D :D Uite asa arata.
Numarul din exil inseamna numarul de telefon?


mihail

Eiii,era vorba de numarul de telefon al Madalinei....dar ori am fost eu prea confuz,ori e la secret. ;D

CLAUDIA

muscatele mele singuratice       (cred ca e rosie)   
Fleur  :-*
si un nou teritoriu ocupat de suport
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

Fleurf

Da, e un rosu catifelat foarte frumos. Este preferata mea!.

mihail

bre,daca-ti arat gemurile mele (termopan-meranti)...care jardiniera  vrei tu,pai dai foc la fotografii in piata Obor.

turturica

muscata mea rosu cu alb, ca a ta,Claudia,a degenerat !acum e rosie

CLAUDIA

Quote from: mihail on May 22, 2009, 11:25:14 PM
bre,daca-ti arat gemurile mele (termopan-meranti)...care jardiniera  vrei tu,pai dai foc la fotografii in piata Obor.

Cu mine vorbesti? ??? daca da, arata-mi-le si daca merita...alerg pana in Bucuresti unde ai zis tu si le dau foc . La fotografi(i). ;D
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

mihail

Evident ca cu ....tine. ;D
Saru'mina !

CLAUDIA

Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

dyadin

Una dintre infloricioasele mele.

georgette