Fito-Farmacia

Started by cara, May 08, 2007, 09:08:23 PM

Previous topic - Next topic

Fleurf

  Nu stiu daca e mucegai sau altceva dar la mine nu se face decat unde am pus pamant de la punga. Cele care au pamant de padure nu fac nimic desi le ud pe toate doar cu apa de ploaie. Fiindca ati deschis discutia am analizat mai toate ghivecele si asta am constatat. Nu cred totusi ca sunt saruri.

opiadc

      nici eu nu cred ca sunt saruri pt ca mie mi se intampla doar la ghivecele cu turba; la celelalte, unde am pus pamant universal, nu apar;
     si sarurile cristalizate apar si la mine , dar pe marginea ghiveciului se acumuleaza si asta in timp;ghivecele despre care vorbeam au pamantul schimbat de 2,3 saptamani  si ceea ce apare deasupra e unifrm pe toata suprafata ghiveciului

gabriela iuliana

Si mie im  apare la fel dar numai la cele care au pamint cumparat si nu i-am pus un pic de nisip in compozitie,in graba am uitat,iar celelalte care au nisip nu au facut sau care  nu sunt cu pamint de cel cumparat.Cineva mi-a spus ca e de la apa ,cu toate ca eu le ud cu apa de fintina si statuta ???cine stie ?

Fleurf

  In afara aspectului neplacut mie nu mi se pare ca dauneaza plantelor asa ca ori curat suprafata pamantului ori il sap putin sa-l ascund cumva si le dau pace. Cred ca totusi turba e de vina ca tine prea multa umezeala.

opiadc

       da, e cea mai plauzibila explicatie!

lala

Apa,apa are cea mai mare "vina" cand e vorba de depuneri.Chiar si cea de ploaie nu mai  e ca altadata!

gabriela jalba

Pot sa va zic,ca apa de izvor,de fintina,poate si mai dura decit apa de la chiuveta!!! Eu am tot luat apa de izvor...am pus-o la fiert si dupa aia a  doua zi sa ud. Nu pot sa va spun ce depunere!!! de speriat. Am trecut apa prin strecuratoare cu vata in ea.Mult mai mult reziduu ca la apa de la chiuveta(si pe aia tot asa o fierb,cind imi permite timpul...) Eu nu zic ca-i universal valabil,dar in zona mea(si muntii Neamtului),apa "din pamint",e foarte dura!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Depinde mult apa de fantana,nu e deloc la fel.Apa de campie poate sa contina cantitati enorme de calcar,sau sa aiba un PH crescut.Nici pe vremuri nu stateau lucrurile altfel,azi insa crestem si plante mai pretentioase,nu numai muscate. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Ma refeream la faptul ca ploile sunt sunt tot mai acide!

cara

dragii mei, poate cineva sa-mi spuna numele unui  produs pe baza de fier?
am cautat pe la toate magazinele de profil si nici unii n-au stiut sa-mi recomande decat ingrasaminte uzuale, care au concentratii de fier intre 4-6%.

acalipha mea sufera, are frunzele ingalbenite si nervurile verzi.

gabi a confirmat ca e lipsa de fier....

costieanuconstantin

incearca cu niste pamant unde cresc urzici multe , se zice ca acel pamant contine foarte multi chelati de fier sau poti incerca sa ingropi la radacina :urzici, spanac stevie ,tocate marunt sau mixate

einsteinitza

Eu iti recomand cu mare incredere Fer-sol.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

 Poti incerca si maceratul de urzici.

Codruta

Miercuri am stropit plantele cu Decis. La unii din trandafiri bobocii erau plini de paduchi verzi iar la unul singur roiau o multime de musculite negre. Am spalat cateva zile bobocii cu apa calduta dar nu am scapat de vietuitoare asa ca miercuri le-am dat otrava. Ieri, cand am lucrat in gradina m-am umplut de puiuti de paduchi verzi iar azi am vazut ca iar se aduna gramezi pe bobocii de la trandafiri. Ce sa mai incerc?

Fleurf

 Codruta, planteaza niste usturoi pe langa trandafiri. Se spune ca indeparteaza puricii. Eu am pe langa toti si nu fac purici desi nu-i stropesc decat rareori iar anul trecut am avut langa unul un lupin care avea milioane de purici dar n-au trecut la trandafir.

Codruta

Anul trecut am pus si eu usturoi dar anul acesta nu :( E drept ca nu au avut paduchi verzi cu toate ca o violeta a avut. Am scapt de ei cu apa+sapun+spirt si nu au ajuns la alte plante. Problema e ca unul din trandafiri are cam1,2 m inaltime, ramuri, frunze si boboci multi. Asa ca nu stiu cat l-ar ajuta usturoiul dar voi pune oricum. Oare ajuta acum sa stropesc cu apa cu usturoi? Si azi am curatat bobocii cat am putut dar asta nu e o solutie.

ionut

afidele la trandafiri sun f usor de combatut,ma surprinde sa aflu ca decisul nu a avut efect,exista doua explicatii,nu ai respectat concentratia sau produsul era expirat,incearca cu un alt insecticid,adunatul cu mana nu i o solutie

lala

Eu am stropit trandafirii cu captadin+mospilan(mai concentrat -adica un plic la 5 litri apa)in urma cu 2 saptamani si nu a mai aparut nici o lighioana.

cara

multumesc Costi, ES, Fleurf.

scuze de intarzierea cu care raspund, azi m-am intors :)

Erwin

Quote from: lala on May 17, 2008, 11:48:06 PM
Eu am stropit trandafirii cu captadin+mospilan(mai concentrat -adica un plic la 5 litri apa)in urma cu 2 saptamani si nu a mai aparut nici o lighioana.

Ar trebui sa repeti stropirea.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

einsteinitza

Dar cu alta combinatie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

turturica

Cara, daca vrei fier, de ce nu ingropi un fier (care rugineste !) direct in ghiveci ? poti pune cuie, suruburi, piulite - ruginite  ::)

uda planta un timp cu apa fiarta si racita, sau ceai , racit, desigur; se pare ca apa contine calcar, si nu da voie plantei sa absoarba fierul din pamant !

Asa am revigorat eu lamaiul sefului, mai intreaba lumea : ce planta este, ficus? are frunzele verzi inchis, mari si  lucioase...

einsteinitza

Ca sa absoarba fierul trebuie sa aiba un acid,ca sa formeze cheati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

daca bag cuie, zic si-un descantec voodoo!
poate infloreste subit!
;D

miha

Eu am incercat la o gardenie cu...cuie... Din pacate... :(