Fuchsia

Started by gabriela jalba, August 11, 2006, 09:42:12 AM

Previous topic - Next topic

myosotis

Din ultima comanda de la Gommer


penelopa

....... biata floare , deabia isi mai tine fustele!!! :o

vernil

E bestial de frumoasa floarea, Myo!

Fucsii ca cele de la Gommer au fost si la Baumax. Inconvenientul major era ca nu stiai culorile, apoi trebuia sa cumperi la set (12) si nu aveam cu cine sa le impart. Dar toate erau duble. Daca as reusi sa le trec iarna pe cele de acum, poate la anul imi fac curaj cu fucsiile. Imi plac foarte mult si infloresc ca nebunele. Cel putin maidanezele mele.

geodezia

Sica eu nu ii inmultesc cu turba eu ii pun direct in pamint poate si de aici e problema ca s-au dus .cele prinse ma bucur ca le merge bine muta-le oricund in vase mari poti sa le muti acum da cu pamintul original cu tot sa nu scuturi pamintul si sa le pui la umbra fuchsiile nu trebuie sa stea la soare pitite la umbra sa aiba lumina si apa ( apa nu foarte multa ca le murezi ) am spus si repet eu ud plantele cind lasa capetele in jos sa cerseasca apa nu sa le murez eu .

sicamin

Geo ,cele 3 fucsii de la tine sant bine si cresc. Nu au inca flori si stau in acelasi ghiveci.Mii frica sa le mut sa nu se duca si astea. :'( Stau afara sub un mar ,au lumina destula, iar apa le pun cu zgarcenie .

getama

frumosi ,clopotei,Myo ...deja au inflorit ::)

Codruta

Am luat anul acesta doua fucsii care cica rezista iarna afara. Voi lasa plantele afara dar voi lua lastari pentru orice eventualitate :) Una din ele a inflorit deja. http://codruta.sunphoto.ro/fucsia/17869477
Nu mi-am imaginat ca exista fucsii cu flori asa marunte. In poza se vede floarea mare dar in realitate are cam 2-3cm
http://codruta.sunphoto.ro/fucsia/17869482
Georgette, o recunosti ?  http://codruta.sunphoto.ro/fucsia/17869468  Dar asa?  http://codruta.sunphoto.ro/fucsia/17869471

geodezia

mare curaj ai sa le lasi afara peste iarna

Fleurf


Codruta

Imi este si mie frica mai ales ca sunt plante foarte tinere (lastari din acest an) dar de aceea am zis ca iau lastari de la ele. Sper sa reziste plantele dar sper si sa se prinda lastarii. Toamna trecuta nu prea am avut succes cu ei.
Fleur, e tare simaptica.

geodezia

fleur roza roza da e frumoasa foc asa cu fustita aia si cu picatelele

doina

Quote from: geodezia on July 13, 2010, 03:00:13 PM
mare curaj ai sa le lasi afara peste iarna
Acum cativa ani am avut fucsie tigara ( ??? ) primita de la cineva care a adus-o de nu stiu unde , intr-o iarna am lasat-o pe balcon ( neizolat termic ) si primavara cand am inceput sa-i pun cate putina apa a inviat .
Poate a fost o iarna blanda , nu mai stiu  :P

gabriela jalba

Codruta,n-o sa ai probleme;eu am mvazut la tina foarte multe afara,in gradina,erau niste tufe mari de credea-i ca-s alte cele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

si ca sa nu mai aveti indoiala cit poate creste o fucxie de mare vi-o prezentez cu mine in picioare
http://geodezia.sunphoto.ro/Fuchsii/17908078

einsteinitza

Hai ca pe mine m-ai terminat, nu pot sa cred ca e asa de mare, si toata plina de flori. :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai de aia am vrut sa vi-o arat ca sa vedeti de ce sunt aceste frumoase flori in stare daca le ridici cum v-am povestit (adica am impletit ramurele si sa-u leminificat  si acum sunt  copacei )si am 2 una este in spatele meu da eu fiind o gigantea hominis nu se vede si cealalta frumusete
Ca doar v-am spus da nu m-ati crezut . acum incerc experimentul si cu cea cu fustita laba si clopotelul roz .astea din urma le-am tuns asa sub forma de bonsai cu crecile imbirligate . da le am mai la scuteala si mie lene sa le scot la pozat ca au si alea vasele de 5-7 kg
si acu sunt dereglata de sale  ca am cazut in sant cind am adunat corcodusele ( nu rau da ma doare asa surd )

einsteinitza

Ai cazut in sant :o :o :o :D :D :D :D
Nu ma pot abtine sa nu rad, dar imi pare rau ca te doare,pune-ti ceva crema pe spate,sa iti treaca mai repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai am la poarta niste corcodusi care se scutura in santul de apa de la poarta stiu eu are santul cam 75 cm adincime . bine santul e gol de apa da a crescut niste pir  acu eu am scuturat corcodusii da nu mi-am dat sema ca sub pir e umezeala si ditamai butoiu a incercat sa topaie si sa coboare prin saritura in sant ca de nu imi ajunsese saritu gardului la porcii (am impresia citeodata ca inventez sporturi noi pentru tarani) si hop cu rotile in sus si un picior sub mine . noroc ca m-am sprijinit in miini ca imi rupeam sira spinarii .ete asa fac eu pocinoage

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Lasă, mă Geodezia, Natura cere sacrificii!!! ;D
Să-ţi spun că eu îmi rup  un genunchi, regulat,  cel puţin o dată pe săptămână, când ud plantele din grădiniţa mică în care am un gărduleţ mic, prins la margine de o bucată de ţeavă metalică tăiată neregulat ?!! ;D
Pentru aşa fuchsii ca ale tale, aş ţopăi şi eu prin şanţ (al meu e mereu plin cu apă când plouă că şanţul se termină la mine ...... vecinu' Gheorghe n-arepodişcă, deci şantul este astupat  :()

Revenind la subiectul topicului, te-aş întreba cum faci cu fuchsiile alea aşa mari peste iarnă??? Le scurtezi drastic sau  păstrezi un "schelet" cât mai mare???

geodezia

eu le las asa ca pina prin  februarie sunt tot frumoase .pe urma se scutura si ramin uscate ( vezi poza din primavara ) si dau lastarii noi . dupa care prin mai iunie incepe impodobirea de peste vara . MA frumusetea ca frumusetea da sa vedeti cit se scutura florile .da nu-i asa ca sunt superbe . mor de dragul lor .am zis ca le pun in fata casii da e prea mult soare .asa pe scara au dimineata suficient soare care nu este nici prea puternic si dupa amiaza au umbra .apa le pun dimineata la 5.30-6 si seara pe la 8-9 aste puse in vasele mari s-au si rizgiit . acu nu mai stiu da cred ca au deja 2-3 ani de cind le am in vasele astea si am inceput experimentul .in 2008 .da fac 3 ani .e vazusem eu pe internet o chestie si mai si era toata tulpina goala de frunzis si in virf era facuta ca o umbrela waw sa vedeti ce super era .o frumusete .da nu m-a lasat haina de inima sa le tund asa . cind am vazut eu anul trecut cum se imbraca de flori nu am mai avut curaj sa le tund drastic asa ca le-am lasat imbracate asa .bine nici nu am corijat cresterea tulpini sa fie perfect dreapta . tulpina la ele este foarte fragila ca am incercat la cea dea 2 a sa ii indrept o cocoasa si s-a rupt usor de imi venea sa ma zgirii pe ochi .am legat-o cu o sfoara si acum s-a indreptat .ma bate gindul sa tund din ele da nu stiu daca ma lasa cateaua de inima

Codruta

Geodezia, sa-ti traiasca frumoasele fucsii!
La firma de unde am comandat fucsiile anul acesta am gasit si fucsii care cica ajung la 1,2m inaltime dar nu am luat asa ceva pentru ca nu vreau ca o fucsie sa-mi ocupe un sfert din gradina :) Si cele pe care le-am luat vor fi cam marisoare daca ajung la dimensiunile spuse de ei dar ma gandesc ca le voi tine sub control cu ajutorul doamnei foarfeca ;)

sicamin

Geodezia ,sincer te admir ca esti perseverenta cu fucsiile astea ,si arata atat de frumos  +apl .
Eu am ramas tot la numarul trei cu fucsiile (cele de la tine  :-* ) si abia astept sa inforeasca. Le-am tras o stropitura ,ca bineinteles musculitele au tras la ele  ;D .

geodezia

Cind vin simbata te invat cum sa le muti si iti mai aduc citeva .