Fuchsia

Started by gabriela jalba, August 11, 2006, 09:42:12 AM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

are cineva fucsie alba complect sau roza paal , sau alb cu roz?caut si eu de ceva timp.. degeaba

vernil

Si eu iubesc fucsiile, mai ales ca florile lor sunt atat de rezistente . Sa va spun ca am avut una alb batut si au mancat-o paianjenii ... Exact ca voi, m-am luptat cat am putut, dar au castigat ei ... Era splendida, inalta )cam 70 cm, o ajustasem ca pe un copacel, a reusit sa faca flori, insa in octombrie am ramas fara ea.

ionut

cercelusii se inmultesc f usor prin butasire in turba cu perlit,pt a-si pastra un aspect frumos se ciupesc mereu varfurile lastarilor din care puteti obtine plante noi dupa cum vedeti in poza alaturata,cei din poza acum sunt deja plantati in ghivece si ciupiti..

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Vaiiii!!! ,Vernil...mare necaz!! Eu cred ca boceam o saptamina!!! Astea albe,sint asa rare..,si mai aveai si batuta....ooof,ooof!!1
  Ionut,ale tale ce culori sint? Le-ai obtinut din seminte,sau numai din butasei?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ionut

numai din butasi si sunt rosii,azi am mai pus la butasit surfinia,asta e mai mofturoasa sa vedem ce va iesi ca nu am avut nimic pt stimularea inradacinarii decat baliga de vaca..ca tot se vorbea pe undeva de rasaduri ecologice...

gabriela jalba

Rosii complet???si aripioarele si fustita?? Nu am stiut ca asa le cheama pe petunitele alea mici...tare-s dulcele!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Singura mea fuchsie are musculite albe :(
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

Quote from: Erwin on February 22, 2008, 03:23:57 PM
Singura mea fuchsie are musculite albe :(

incruciseaza-le cu alea negre si fa musca gri! o sa fii unic!

Erwin

Cu o singura conditie. Jumate din productie ti-o trimit tie. :D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Foloseste mospilan sau cofidor conform instructiunilor de pe plic.

gabriela jalba

Eu am cumparat un spray"Super Plant" -TRATEMENT  TOTAL - actiune tripla(insecticid,fungicid,acaricid). Este cam scump,aproape 30lei, dar isi merita banii. Folosit exact cum scrie,isi face treaba nemaipomenit de bine.  Pot sa va atrag atentia ca e TOXIC  si eu iau planta,o dau in baie tinindu-mi respiratia,sau evitind inhalarea. Las planta,inchid usa, si gata!!!
dupa un timp,cind cred ca s-a aerisit aduc plantuta in casa.E primul an cind am tinut in friu nebunele albe si afurisitii de acarieni.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Bine ca mi-ai amintit, mi-am luat si eu in toamna de la Selgros; parca a fost 19 lei.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc

         eu tin sub control musculitele albe cu mospilan, dar eu dizolv plicul de 1,5 g la 2,5l de apa, nu la zece, cum scrie pe plic;m-a invatat o doamna care avea niste fucsii superbe;dupa o stropire dispar, dar e indicat sa mai stropesti la 7 zile sa moara si alea nou iesite din oua.
       e f eficient, inainte de a sti tratamentul asta concentrat eram disperata ca oricat le stropeam tot ciorchine erau pe fucsii, pe achimenesi, pe sanchezia si pe petunii;chiar am renuntat o vreme sa mai cresc  petunii si asta numai din cauza lor

gabriela jalba

Opia,cred ca asta e secretul,ca mare lucru cu mospilan,nu prea faceam!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

  opia, merci de reteta de mospilan  :-*. poate salvez de la ciopartire una din fuchsii pe care n-am tuns-o in toamna ca era prea frumoasa si zilele trecute cand am dat-o jos de la locul si am vazu-o cate musculite avea imi venea mie sa-mi dau palme si pe ea sa o arunc.

gabriela jalba

Opia,aia nu au mers....si acum am intr-un paharel cu "borcan" 3mm de plantuta,de ma uit cu lupa si sta asa de mi bine de o luna. Nici nu decedeaza,dar nici nu vrea sa creasca.... :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Opia, e ok reteta cu mospilan.Eu l-am folosit,dar nu m-am gandit ca ar trebui sa-l fac mai concentrat!

Fleurf

  E bun si 1 plic la 4 l apa. Am folosit eu si este eficient.

lyana

Da, e adevarat ca da randament la tratamentul fucsiilor si eu l-am folosit tot in aceasta concentratie...am fucsia de culoare mov cu roz cu floare mare si tocmai l-am tuns ...mi-au ramas  3 lastari si-i dau cu draga inima daca exista doritori  ;D,dar as dori si eu un lastar de culoare alba daca are cineva si vrea sa-mi dea :-*[-o< :-*

Fleurf

  Vreau si eu un lastar lyana. Alb nu am. Caut si eu.

lyana

ok Fleur am sa-ti trimit chiar maine cu placere :-* dar sa stii ca doar i-am rupt si nu au radacini :-* :-* :-* lasa-mi adresa in PM plizz ;)

adrianam

Daca are fustita batuta, as vrea si eu!
In Real au avut albe, cu fustita simpla insa floarea era micuta, nu mare.
Am vrut sa iau dar pana la urma am renuntat. Poate mai gasesc cand voi ajunge saptamana asta.
Mai am o fuchsie alba cu fustita mov, batuta, dar peste iarna au murit toti lastarii iar ce a rasarit acum din pamant este inca crud si firav, nu am deocamdata de unde sa tai. Dar te am in vedere!
Daca vrei, am cativa bulbi de begonie semicurgatoare care au incoltit si nu le-am gasit inca locul.

lyana

draga mea Adriana fuchsia mea nu e batuta ,e simpla dar are floarea mare ,e o frumusete ...sigur ca iti dau cu placere din pacate ultimul lastar -ii trimit lui Fleurf, Myrelei si tie ,spune-mi in PM cum sa ne intalnim ca sa ti-l dau :-*(sigur ca as vrea bulbi de begonia ,stii cat o iubesccc ;D) :-*

adrianam

Iti dau pe mp detalii! Multumesc!  :-*

Codruta

Mi-am luat si eu prima mea fucsie si acum trebuie sa va intreb daca fucsiile se inmultesc si prin butasi si daca asta e valabil si la fucsiile anuale?
http://codruta.sunphoto.ro/fucsia