Fuchsia

Started by gabriela jalba, August 11, 2006, 09:42:12 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Si eu am paguba la fuchsii.Nu stiu ce le-o palit,dar se topesxc vazind cu ochii.  Annabela dupa ce am tuns-o, i s-au uscat frunzele,au cazut si au ramas niste bete goale. Sper ca o da ceva nou,ca mult mi-am mai dorit-o!!! Lastarii nu prea dau semne ca ar da radacinute. Ii tin la racoare,dar....nu-i timpul lor!!! Grasutul meu,s-a ramolit. Ramine si el cu ramurile goale;paote acum la racoare sa-si revina. Cele mai rezistente si mai faine,sint cela de la Opia: si acum sint pline de floare. Nu s-au odihnit din primavara.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

GetaV

Flori sa nu uiti sa-mi pui si mie fucsii la prins .

valentyna

am constatat ca din cauza caldurii,in primul rand,multe fucsii s-au topit.ma doare sufletul cand le vad plostite.

Codruta

Fetelor trimite-ti fucsiile la mine in vacanta. Aici toamna a inceput acum 2 luni si daca la cele mai multe plante nu le place fucsiile si impatiensii sunt fericiti. Vad eu cum ma descurc cu ele la iarna cand nu o sa le pot oferi racoare.

Fleurf

 A fost prea cald si le-ati pus apa prea multa. Am gasit si eu unele asa cand am venit din concediu, ca le-a inundat fiu-meu, dar au inceput sa-si revina. Cel mai mult au suferit puii >:(

Heidi

Din pacate si la mine citeva fuchsii nu prea seamana cu ce a fost. Cea alba s-a facut "bat", unele deja au frunze noi, altele inca nu. Ce am mai facut cu ele, le-am pus intr-un ghiveci mai mare culorile care erau identice.

gabriela jalba

De-acum,ce-a fost mai greu a trecut!!! Calduri toride nu vor mai fi. Mai e putin si incepe cosmarul frigului,inghesuitul in casa,lipsa de spatiu,see sufoca,fac paraziti.....Eu sint multumita ,ca am avut o luna 13 fucsii grele de floare. Ce-o mai fi....o fi!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

gabi, a venit toamna brrrrrrrrrrrrrrr  si iar incepe greul cu florile......

gabriela jalba

Asa-i ,Iubita!!!!! Dar tu ai acum o casa maaare si ai un' le pune. Eu....,mai am de muncit pina or avea si ale mele un spatiu bun peste iarna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

13 fucsii ai,moamaaaaa? :o :o

lala

13 fucsii ai gabi :o :o ??? ???wow

gabriela jalba

10, modele diferite si 3 in "repetir". Acum.....slab,tare!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Nici nu stiu cum sa ma exprim,tocmai am gasit pe undeva citez:"purtam discutii plate si pline de dulcegarii".Discutam de flori si plante trebuie sa folosim un  limbaj savant ??? >:(

opiadc

                         Cine a zis asta din partea mea poate sa-si muste limba data viitoare cand va mai avea de facut astfel de comentarii! daca nu a fost o gluma, cumva! ;D Si pe mine chiar nu ma intereseaza, ca daca voiam discutii savante ma inscriam pe un forum stiintific, in care sa citesc denumiri in latina! Si atitudinea asta de superioritate ii aduce persoanei respective mai multe satisfactii decat niste discutii relaxate intre prieteni? Crede ca e mai buna cu ceva? Nici unul de aici nu suntem pierde-vara si faptul ca putem pastra atat de multi oameni o atitudine atat de cordiala e mare lucru;nu e doar pierdere de vreme, e nevoie de mult mai mult, ca pe alte forumuri se cearta si se fac troaca de porci intre ei!
                           Poate ca e prea seaca pe dinauntru persoana asta si atunci poate sa plece linistita spre un forum mai ' stiintific'!

gabriela jalba

Lala,uita ca ai citit asa ceva!!!Exprima-te cum iti vine;simte-te bine!!! Se gaseste oricin careva dintre noi care sa inteleaga,sau daca nu sa ceara explicatii. Vorba lui Lala: sint atitea site-uri savanteeeee!!!!,incit: Distractie placuta!!!
Fuchsiile sa ne traiasca!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

D-na Gabi ,cind le faci freza la fucsii ,pui deoparte si Larisei niste lastarei?


larisa

Gabi-gabriela ,si tu ma bagi in boale  minunate ,fuchsiile tale ,eu sunt bolnava dupa ele ,dar nu stiu de ce nu prea am noroc,asta dupa ce am avut un copacel si am taiat si dat lastari din el .Mama mea a zis ca am dat la o mina rea .nici nu stiu ce sa zic ,eu nu prea cred in de astea ,cu toate ca ,uneori am cunoscut si eu ,ca daca dau la cineva negru la suflet ,nu prea am parte de flori in urma ,Consider ca sunt superstitii si eu ,inca nu stiu sa le ingrijesc desi le iubesc enorm

lyana

Da , asa am auzit si eu Larisuk , ca daca dai la cineva cu mana rea iti moare si tie planta ... din pacate  :( :-*
            Foarte frumoase fuchsii ai Gabi_Gabriela , seamana cu niste copacei in miniatura , super frumase, sa-ti traiasca!!!!! :-*


vickylucia

Ai fucsii de nota 10,sa-ti traiasca!

gabriela jalba

Frumoasa fuchsie "alba" batut,a sucombat. A binevoit totusi sa-mi lase urmas....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

TREBUIE sa facem cumva sa salvam fucsia alba Anabell..si la mine este al 3 an cand o cumpar..acum am un puiut de vreo25 cm ,,a facut 3 flori pe care le am pus in album,ma uit la ea ca la ochii in cap..cred ca o mut la serviciu ..poate ii place acolo!nu vreau s o pierd iar!cand am sa mai gasesc cumpar vreo 3-4 sa am acolo rezerva!!macar sa mi fac alee cu fucsii albe!! :D

gabriela jalba

Cind stiu ca vine iarna,si la mine toate florile stau inghesuite ,calari,una peste alta....si da acarienii in ele,....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

Da' si noi dam in ei!!! ;) pai intra puful in actiune...dusul la baie....si de e nevoie schimb perdelele(pentru ca le pufai prin perdele sa nu cada stropii direct pe frunzele  violetelor din vecinatate...