Fuchsia

Started by gabriela jalba, August 11, 2006, 09:42:12 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: lala on July 12, 2008, 11:23:17 PM
Ptiu,ptiu!!Gabi,da frumoase mai sunt!!!Cand le vedem pe toate? :o :o  Sa-ti traiasca si sa dai si la altii(mie) :D :D

..... şi mie   :D

penelopa

Quote from: gabriela jalba on September 17, 2008, 12:17:29 PM
Cind stiu ca vine iarna,si la mine toate florile stau inghesuite ,calari,una peste alta....si da acarienii in ele,....

Adu lăstari (sau plante) la Slănic că  le găsesc  eu loc   ;D

Codruta

La ce temperaturi minime rezista fucsiile afara? Cand trebuie aduse in casa?

vernil

Rezista pana la 10 grade, sigur, ale mele sunt pline de flori  ;D,


Fleurf

 Daca tineti fuchsiile la rece 5-10*C n-aveti de-a face cu acarienii si le scoateti cu bine in primavara. Eu le tund si le dau si frunzele jos, le stropesc si nu mai am treaba nici cu musculitele cel putin pana se incalzeste vremea si incep sa intre in vegetatie.

penelopa

Condiţiile de iernare pentru fuchsii  recomandate de Flori sunt cele mai adevărate.
Ştiam de la o altă prietenă de plante că, peste iarnă, în camera în care asigură doar  5*C,  convieţuiesc foarte bine fuchsiile, passiflorele, leandrii, muşcatele  drepte.

myky


penelopa

Da, dar puţin. Eu le ud cam de 2 ori/lună când văd că pământul e cam prea uscat.

gabriela jalba

Daca mai jos de 10 grade nu rezista....inseamna ca eu salut fuchsii!!! Nu am fost la flori de  o saptamina.  Romel a facut toate "onorurile" acolo..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

 Rezista Gabi pana la limita de inghet. Si nu cred ca a fost sub 0* la tine.
Cu udatul si eu procedez ca Pene, cate putina apa in zilele mai caldute daca este pamantul complet uscat.

doina

Am avut de mult o fuchsie tigara , parca asa am citit pe aici ca se cheama. Intr-o iarna am lasat ghiveciul in care am avut-o ( pe ea am taiat-o de la nivelul pamantului ) pe balcon. Balconul meu este inchis dar cu cornier cum era pe vremuri si nu e deloc  izolat , cred ca a scazut temperatura sub 0 grade. Nu am udat-o de loc toata iarna si primavara mi-a facut surpriza sa rasara. Cred ca a fost totusi o iarna cu temperaturi nu foarte scazute , nu mai stiu. ;D Bineanteles ca nu o mai am , pe atunci spuneam ca face prea multa murdarie ca inflorea continuu.  >:(

gabriela jalba

Flori,inseamna ca totul e ok!!!!Poate pe simbata imi fac vint la ele.Eu sufar asa tare de frig,de nu va imaginati. martor mie ES care in primavara am omorit-o cu intrebarile daca nu o sa inghet  de vin la Slanic. Si NU SE INGHEATA !!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

 Daca pamantul e uscat pericolul de inghet este mult mai mic, fiindca apa continuta de radacini este f putina si n-are ce sa inghete si sa distruga tesuturile.
Si florile mele sunt la locurile lor in curte si vad ca se prezinta mai bine ca mine, care ca si tine umblu zgribulita si am dat si drumul la centrala ;D

gabi_gabriella

Fucsiile rezista bine la rece . Chiar e indicat sa fie tinute cat mai mult afara, sa le cada frunzele in mod natural si apoi  sa fie duse la somn . Eu de obicei le duc inauntru dupa prima bruma . ( Inauntru= beci )

myky

gabi, ma omorati cu depozitarea fuchsiilor peste iarna, eu daca nu le tin in vegetatie, nu reusesc.
am avut si eu anul trecut o fuchsie in beci, dar nu mi-a reusit experimentul, norocul meu ca am oprit lastari din ea.
beciul meu nu are deloc lumina naturala.
am avut puse in beci muscatele si catusii si bulboasele, dar fuchsia si passiflora nu au trecut iarna.

gabriela jalba

Myky,  eu nu le-am tinut niciodata pina acum la beci(nu am avut asa multe...) Anul asta o sa incerc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

ma refeream la gabi_gabriela :D
dar tu gabi jaba, unde le-ai iernat?
am citit si eu in 'gradina mea de vis' ca este recomandat sa le tinem afara cat mai mult posibil, pana le cad frunzele natural, eu o sa opresc lastari si o sa le cazez in mansarda ne-ncalzita.

gabriela jalba

in casa,si fac acarieni si ma chinuiam....sper sa le fie bine la beci.In casa,oricum nu am loc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on September 19, 2008, 07:00:28 PM
in casa,si fac acarieni si ma chinuiam....sper sa le fie bine la beci.In casa,oricum nu am loc.
sa-mi faci o lista cu ce sa-ti trimit la slanic, prin nicol sau pene, eu nu stiu daca ajung, asa ca mai bine le dau la cele care vin sigur.

gabi_gabriella

Beciul meu e de fapt un demisol, foare uscat si cu ceva lumina ( 2 gemulete ca la baile de la bloc )
LA mine problema e cu uscaciunea , la tot ce tin in beci, dar daca le ud din cand in cand , le merge bine .
La fucsii am observat ca daca sunt mai tinere , au sanse mai mari sa nu reziste in beci , sau daca sunt in ghivece mai mici  ( probabil tot din cauza uscaciunii )

doina

Astazi am transplantat fuchsiile mele , care erau in pahare de uf , aveau paharele destul de pline de radacini dar cred ca mai puteau sta . Le mai las afara pana da bruma si raman fara frunze apoi le voi depozita intr-o magazie cu fereastra dar fara incalzire. Temperatura nu scade foarte mult pentru ca e o camera interioara dar nu are calorifer si tevile retelei de incalzire sint izolate. Sa le tai sau le las cum sunt  ??? , in doua ghivece plantele sunt micute; daca le tai ce fac cu lastarii  :P ? Ii iau cu mine in pat ca s-ar putea sa nu mai am ferestre la care sa-i tin  :D .

lyana

Doina , eu tin fuchsiile in balcon iarna ,( practic nu le mut deloc ca si vara sunt tot acolo)si nu le tai , iarna la mine in balcon sunt 4-5 grade si rezista neudate pana in primavara cand le tai lastarii dezordonati, iar ele dragutele se umplu de frunze mai putin de flori fiindca intervine canicula si rezista foarte greu  ;) :-*

doina

Fuchsiile mele sunt la serviciu , afara la aer si umbra ,  balconul de acasa este foarte calduros ,vara ,pentru ele , este la est .La serviciu am acea magazie neancalzita in care vor sta fuchsiile si passiflora Alata. Acasa voi avea dormitorul fiicei mele pe post de sera , pentru plantele care doresc racoare si lumina.

gabriela jalba

Inteleg ca-s mici fuchsiile tale(daca au stat pina acum in pahare de uf!!!) I-a-le acasa ca risti sa ramii fara ele,si inghesui-le in camera fetii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=