Fuchsia

Started by gabriela jalba, August 11, 2006, 09:42:12 AM

Previous topic - Next topic

opiadc

           Si mie mi-e groaza ca plec o saptamana de acasa si zau nu stiu ce voi gasi pe cand voi veni inapoi!Ca sigur nu o sa primeasca apa zilnic, ca nu-i de la cine!

vernil

Nu puteti incerca varianta cu sticla cu apa pusa invers ? Puneti si voi sticlute mai micute, de 1/4 litru, asa aveti o sansa de reusita.

myky

varianta cu" sticla-n jos" functioneaza la ghivecele medii si mari, la streptosi, violete si alte "natii" mai sensibile, nu cred

opiadc

             Ramane cineva acasa, dar avand in vedere ca pleaca de acasa diminneata la 6,15 si se intoarce dupa 20 nu prea este cine le uda zilnic; daca ar trebui sa plec o saptamana intreaga as gasi pe cineva sa le ude , nu le-as lasa chiar de izbeliste! ;D

blueheart_d

am pus si eu butasi de fuchsia la prins de ceva vreme, dar pana acum stagneaza. ramane de vazut cum stau cu norocul.

gabriela jalba

Ar trebuii sa ai mare noroc!!!,in perioada asta nu se prea prind. Eu tot incerc de o luna,dar....nici nu ma astept,ca stiu ca nu-i vremea de inmultit acum.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Am pus si eu 4 butasi din cea alba dar nici unul nu a facut radacini(in apa),iar ce a ramas face mereu musculite albe de nu mai pot scapa de ele. ???

vickylucia

Trebuie stropiti cu montspilan si incearca sa-i prinzi in pamant sub pet.Succes!

liana

Am cumparat un puiut de fuchsia care trebuia sa fie roz....desi nu s-a deschis de tot floarea, s-ar parea ca nu e deloc roz
Si celelalte fuchsii ale mele merg bine, nu au facut daunatori si au multi bobocei

valentyna

foarte frumoase LIANA,imi plac tare mult.sa-ti traiasca si spor la ingrijit. :P :'(

gabriela jalba

Liana,prima!!! vrei sa zici ca e alb pur???!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

liana

Pana acum nu vad nicio alta nuanta. Poate pana maine se deschide floarea de tot sa ii mai fac o poza.

Codruta

Liana, sa-ti traiasca frumusetile si sa fie ocolite de musafirii nedoriti!

georgette

Quote from: myky on July 18, 2008, 01:55:56 PM
varianta cu" sticla-n jos" functioneaza la ghivecele medii si mari, la streptosi, violete si alte "natii" mai sensibile, nu cred
Incercati fetelor cu furtunel de plastic (din cele de la perfuzii) ..amorsate ,desigur cu apa inainte!!cred ca ar merge!!pamintul absoarbe singur si s ar rezolva problema

vernil

Quote from: sicamin on July 20, 2008, 11:07:07 PM
Am pus si eu 4 butasi din cea alba dar nici unul nu a facut radacini(in apa),iar ce a ramas face mereu musculite albe de nu mai pot scapa de ele. ???

Mi-a zis o cunostinta ca sprayul pentru gandacii rosii de gradina omoara musculitele albe. Voi incerca si eu, macar pe o fucsie.

valentyna

mi-am achizitionat si eu mai multe culori si am si simpli si batuti.mi-s tare dragi.o sa ma necajesc cu ei un piculet la iarna dar asta e!sper sa ma descurc. :'( :) ;)

gabriela jalba

Desi am avut o adevarata expozitie de fuchsii,pline ochi de floare,in ultimile doua saptamini,tre s-u mi topit...La multe am ramas cu bete goale si speranta ca or da nou....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

gabi, eu le-am tuns pe cele care au inflorit primele si acum au iar boboci

valentyna

si la mine la cea alb cu rosu i-au cazut frunzele dar e plina de boboci. ???am pierdut si eu vreo 3 care nu si-au mai revenit pana acu,eu inca mai astept. :-\ ;)


rox94ana

sunt superbe! Si eu am avut, dar mi-a murit.

AngelEyes

E pe duca si a mea...si doar imi jurasem ca nu mai cumpar.Asa patesc in fiecare an cu fuchsiile si imapantiensii,oricata atentie le-as acorda  >:(

doina

Am si eu o fuchsie cumparata de ceva timp , am scapat-o de paianjenii rosii pe care-i avea cand am cumparat-o  >:(, nocul meu este ca am dus-o direct la serviciu , afara ,langa 2 hibiscusi mari si un pachystachis care se pare ca nu sunt asa sensibili ) acum este plina de flori si boboci. Promit poze cat de curand  :) Mai am fucsii primite de la o prietena ( multumesc Liana  :-*), inca sunt in paharele pentru ca sunt mici. Un pahar l-am lasat fara acoperis deoarece s-au prins lastarii , unul  inca nu.

gabriela jalba

Azi,frumoasa Annabell a mers la coafor !!!   Tot ce a rezultat la tundere e in apa la facut radacini.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

atunci succes la incercarea de inradacinare. ;) sper sa iasa ce-ti doresti.