Fuchsia

Started by gabriela jalba, August 11, 2006, 09:42:12 AM

Previous topic - Next topic

georgette

Quote from: larisa on April 03, 2009, 06:01:41 PM
Si eu iubesc fucsiile ,cred ca as fi facut la fel ca tine ,Georgete.Gindul ca nu stau pe-acasa ma mai opreste ,,ca altfel !!!!!!!!!!!!!!!
Mai ,rugati-va sa cresca frumos ca va dau toti ...acum ca mi am tras un pic sufletul, invatati-ma ce sa fac:sa i pun imediat in ghiveciuri mai mari si sa i dau afara? sau alte variante...
Lala te rog,  nu mi dai niste lectii cum sa nu le  mai pierd?de asta toamna astept momentul asta..cred ca ati observat ce cuminte am asteptat si n-am zis nimik pin acum..dar acum dau pe rascoale,imi vine sa topai si sa sar ca un copil! :D
Larisa lastarul tau de fucsie promis de anul trecut te asteapta! trimite mi adresa pe mp,pls! :-*

myky

ii transplantezi, dar sunt 'cruzi', socati, trambalati, nu-i scoate inca afara.

georgette

Quote from: myky on April 03, 2009, 07:47:31 PM
ii transplantezi, dar sunt 'cruzi', socati, trambalati, nu-i scoate inca afara.
Multam Myky! adevar ca sint  trambalati dar acum au ajuns la ei acasa..socata sint numa eu.... :D :D :D :-*

GetaV

Eu i-am transplantat a2a zi si se prezinta bine,dar nu ii scot inca afara.

opiadc


               Si eu le-am transplantat si le-am ciupit varfurile, sa se ramifice, dar nu le scot nici eu afara inca! Ma bucur sa vad ca le merge bine si cresc vazand cu ochii! :) :D :D :D


         Lala, sper ca a ajuns si la tine coletul!Am mari emotii ! Sa ma anunti, te rog frumos! :)

Fleurf

Eu i-am treanspalantat ieri si au stat toata ziua afara. Aseara i-am adus in casa iar acum sunt iar afara. Diseara ma bate gandul sa-i las afara.

opiadc


           Esti curajoasa, Fleur! :D :D
     Mie mi-e teama sa le las afara inca; mai astept putin, sa vad care mai sunt capriciile vremii!

Fleurf

Este asa frumos afara acum! Pt la noapte se anunta 7 grade asa ca nu e putin. Ale mele sunt afara de 1 saptamana si sunt ok. Vreau sa va spun ca anul trecut am avut una afara pana la Craciun si credeam ca s-a uscat iar acum o saptamana cand am vrut sa iau ghiveciul am vazut ca da din ea, desi toata iarna a fost fara un strop de apa.
Sa vedeti cat sunt de rezistente!

myky

ieri am scos si fuchsiile, cea din fotografie infloreste de o luna.

Codruta

Harnicuta foc.
Imi mai cresc frunze pe tulpini? Eu sunt doar la inceput de drum cu fucsiile. Am 3 lastari primiti in vara si pe care i-am tinut peste iarna in geam. Nu au pierdut frunze dar desi i-am ciupit nu vor sa se ramifice. Sa nu ami spun ca tulpinil sunt asa de elastice ca mi-e si frica sa le scot afara sa nu le rupa vantul. Cand incep sa se lemnifice? Plantele au cam 15-20cm inaltime.

Nicol Caloian

Quote from: myky on April 05, 2009, 08:40:13 AM
ieri am scos si fuchsiile, cea din fotografie infloreste de o luna.

Frumusica, frumusica! Tare te mai iubesc pe tine florile ca sa te faca sa uiti de durerile de spate.

Heidi

La mine toate cele 23 fuchsii se simt bine, mai putin una, care parea vineri lesinata si azi am gasit-o si mai lesinata: devonshire dumpling.
In schimb, eu am luat decizia de a le lasa afara. La noi in Tg.Mures a fost chiar placut. Maine am sa incerc sa pun poze ;)
La asemenea temperaturi, ar fi pacat sa stea in casa:

http://weather.yahoo.com/Targu-Mures-Romania/ROXX0043/forecast.html?unit=c

Francesca

La noi, azi au fost 26 de grade. ;D Am mers la mama si pe drum m-am minunat cite masini erau "parcate" la iarba verde.Deja lumea a iesit la aer, la soare , la un gratarel...sunteti niste norocosi cei cu case si gradini...macar aveti "iarba verde de acasa" :)

ps...ca sa nu fiu offtopic...mie mi-a ramas intreaga o singura fucsie.... >:( , restul sunt istorie :'(


lala

Quote from: opiadc on April 03, 2009, 10:47:45 PM

               Si eu le-am transplantat si le-am ciupit varfurile, sa se ramifice, dar nu le scot nici eu afara inca! Ma bucur sa vad ca le merge bine si cresc vazand cu ochii! :) :D :D :D


         Lala, sper ca a ajuns si la tine coletul!Am mari emotii ! Sa ma anunti, te rog frumos! :)
A ajuns,toate sunt in stare perfecta am mai spus ca am plantat tot ce am primit de la tine!Multumesc Monica,o sa fac si poze sa vezi fuchsiile!

gabi_gabriella

Si eu am scos fucsiile afara . Sper sa nu se mai fac frig .

Codruta

Mie imi este frica sa le scot afara.Pe aici noaptea sunt intre 6-9 grade si se pare ca va cobora la 5 peste o saptamana. Plantele au stat toate in camere la temperatura care nu a coborat sub17 si imi  frica ca diferenta de temperatura e prea mare.

gabi_gabriella

Fucsia rezista la temperatiri mici . Eu ma gandeam la inghet, cand am zis "sa nu scada temperatura"
Ale mele au iernat in beci la 10 grade

Marmoset

Offff...tare mi-as dori sa se stranga cateva persoane iarasi, s-o mai punem de-o comanda comuna pentru fuchsii... Mor cu zile cand vad cate soiuri sunt si ce minunatii de floricele fac!  :'(
Chiar nu mai exista doritori?

Codruta

Quote from: gabi_gabriella on April 06, 2009, 11:03:24 AM
Ale mele au iernat in beci la 10 grade

Pentru cele care au iernat in beci sau la racoare cu temeperaturile de peste noapte nu e asa mare diferenta. Ale mele au fost si sunt la 17-20grade. Ziua e aproape la fel si afara dar noaptea e rece. Peste zi e geamul larg deschis dar noaptea nu l-am lasat inca. Nu pot sa fac ca in camera mai sunt si plante la care poate nu le place racoarea asa de mult.

vivi23ro

eu sint doritoare de fucsii dar nu cred ca iau mai multe de 5, nu stiu daca asta te ajuta cu ceva

Marmoset

Quote from: vivi23ro on April 06, 2009, 12:28:06 PM
eu sint doritoare de fucsii dar nu cred ca iau mai multe de 5, nu stiu daca asta te ajuta cu ceva

Pai tu cu 5, iau si eu vreo 10...poate s-or mai gasi doritori macar de 50 de plantute sa strangem! Si evident, s-o imploram pe Opiadc sa se mai ocupe de-o comanda, ca tot ne-a bagat morbul si ne-a dat ideea...  :'( :-[

opiadc


          Nu este nevoie sa ma implorati, ca daca am zis ca ma ocup, asa o sa fie; va rog sa tineti insa seama de toate detaliile pe care le-am dat cand am initiat cealalta comanda; undeva dupa pag 49-ca acolo e adresa-sunt toate detaliile legate de gramaje si de costturi suplimentare care apar, aici e vb de transport si taxa pt Pay Pal.
        Depinde foarte mult de ce se comanda, acum am avut 16 plante mari-fuchsii si brugmansii -si 188 mici ,muscate si fuchsii si au fost 2 cutii care au cantarit 19,6 kg.

Marmoset

Quote from: opiadc on April 06, 2009, 06:30:16 PM

          Nu este nevoie sa ma implorati, ca daca am zis ca ma ocup, asa o sa fie; va rog sa tineti insa seama de toate detaliile pe care le-am dat cand am initiat cealalta comanda; undeva dupa pag 49-ca acolo e adresa-sunt toate detaliile legate de gramaje si de costturi suplimentare care apar, aici e vb de transport si taxa pt Pay Pal.
        Depinde foarte mult de ce se comanda, acum am avut 16 plante mari-fuchsii si brugmansii -si 188 mici ,muscate si fuchsii si au fost 2 cutii care au cantarit 19,6 kg.

Eu am citit detaliile de la comanda anterioara si stiu ce presupun. Insa ma gandesc totusi ca, daca va fi o comanda mai mica livrabila intr-un singur colet, taxele ar fi mai mici... Sa vedem ce amatori si doritori mai sunt! Oricum, sarut mana din suflet daca vei ajunge sa te implici iar!

vivi23ro

mi s a atras atentia ca nu se mai livreaza dupa 31 martie ...

Marmoset

Quote from: vivi23ro on April 06, 2009, 08:04:53 PM
mi s a atras atentia ca nu se mai livreaza dupa 31 martie ...

E clar...  :'( :'( :'(