Fuchsia

Started by gabriela jalba, August 11, 2006, 09:42:12 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

E tare frumusica. La cat mai multe flori!

gabriela jalba

   - plapinda tare,dar eu ma bucur si de doua floricele ale ei!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Heidi

Ma bucur ca le-am acordat o sansa fuchsiilor, dupa ce s-au chelit. Incep sa-si revina frumos. Unele chiar si floare au. Poate chiar mai multe flori, decit frunze  ;D
Intr-adevar anul acesta a fost prapad cu paianjenii ... Eu stau pe ginduri cum sa procedez cu fuchsiile "reinviate". Cum sa le tai si sa le trimit in beci tocmai cind si-au revenit?  ??? Parca mi-e mila de ele.

gabriela jalba

nici eu nu ma indur sale trimit la beci,cind vad ca au 2-3 ramurele cit betele dde chibrit,cu 10-20 de frunze si citiva bobocei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc


        Eu o sa le tin in vegetatie pe cele olandeze, asta hotarasem inainte de a le ataca paianjenii! La mine a avut efect Demitanul, dupa ce inainte m-am chinuit cu Actara si Nissorun fara un efect durabil.Eu am o camera unde tin temperatura mai scazuta, cred ca tot in jur de 1o grade sunt de obicei.
      Eu le-am taiat toate frunzele, ca ma enerva sa le tot adun cu gramezile si acum au inverzit frumusel; nu arata ca si inainte, dar si-au revenit mult fata de cum erau. :D :D

simonaelena

olandezele.....

simonaelena

asta nu e olandez, e copacelul meu de vreo 10 ani, pe care anul asta l-au chelit paianjenii-aici e chiar la inceputul atacului. Restul sunt tot olandeze

simonaelena

si inca...

lovetulip

frumoase Simo...arata-le si celor de pe egradini.

simonaelena

Astea sunt numai pentru prieteni  :D :D Si-apoi sunt sigura ca le vad si ele  ;D

mamaruta

Vai de mine...sunt superbe! Bravo, simo...tu taci...si faci! Sa iti traiasca!!!!!

ani

Se vede ca le place clima de la tine.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

simonaelena

Multumesc, Mada, nu le-am facut prea multe, sunt soi bun  :D (florile, nu eu). Imi pare rau ca nu am inmultit nimic din ele, am incercat odata si am esuat; acum cred ca sansele de inradacinare sunt aproape nule.

Anil, la noi e mult mai racoare, si cu toate astea a fost nevoie sa le protejez de soare.
Le place lor clima, dar si musculitelor  ???
Am avut lupte grele cu musculitele si cu paianjenii! Acum ma ingrozesc numai la gandul ca trebuie sa le duc in casa, cred ca o sa las toate frunzele atacate afara, chiar daca plantele vor fi chele.

georgette

Superbe!! Incearca sa prinzi totusi cativa lastari ,e mai sigur pentru la anul!

Nicol Caloian

Simona, sunt superbe. Daca n-as fi incercat si daca nu m-as fi convins ca nu le merge bine la mine pe balcon mai ca as fi fost tentata sa comand si eu. Asa, ma bucur vazadu-le pe al voastre.

myky

deci, bai simona, cum taci si le coci.

georgette

Quote from: myky on September 30, 2009, 09:13:13 AM
deci, bai simona, cum taci si le coci.
io sint facuta praf !  inca nu ma pot aduna de jos! :D  :D :D

simonaelena

Quote from: myky on September 30, 2009, 09:13:13 AM
deci, bai simona, cum taci si le coci.

:D Le-am dospit intai!

Ieri am luat citiva butasi si am pus in apa, poate reusesc ceva. o sa mai iau si cand le duc in casa, dar trebuie sa am grija si rabdare, ca ma ucid musculitele alea!

penelopa

Quote from: georgette on September 30, 2009, 09:24:20 AM
Quote from: myky on September 30, 2009, 09:13:13 AM
deci, bai simona, cum taci si le coci.
io sint facuta praf !  inca nu ma pot aduna de jos! :D  :D :D

Las' că vin cu aspiratoru' şi te adun.  ;D

georgette

Quote from: penelopa on October 05, 2009, 03:20:59 PM
Quote from: georgette on September 30, 2009, 09:24:20 AM
Quote from: myky on September 30, 2009, 09:13:13 AM
deci, bai simona, cum taci si le coci.
io sint facuta praf !  inca nu ma pot aduna de jos! :D  :D :D

Las' că vin cu aspiratoru' şi te adun.  ;D
Asa Pene....poate imi revin! ;)

myosotis

Pene, poti sa treci si pe la mine.... cu aspiratoru' ala !!!
Simona, ce folosesti impotriva mustelor ? Ai reusit sa scapi de ele ? Am tot incercat diverse insecticide, dar fara prea mare folos.

simonaelena

Am incercat tot felul de insecticide, insa fara succes. In final (o sa rideti), am tuns frunzele plantelor, pe care le-am dus in casa chele; le-am facut si dus dupa coafat. Am facut operatiunea la hibi si la cateva fuchsii. In we o sa rezolv si restul.
Ca o constatare: musculita au numai plantele care au stat sub streasina si au fost ferite de ploaie. Cele plouate sunt curate.

penelopa

Păi, da, Simo ........... fuchsiile se pulverizează zilnic (vara) pe frunze pentru a fi ferite de musculiţe. De 2 ani eu nu am mai avut musculiţe la ele.

penelopa

Dragă Myo şi dragă Simo,  aspiratoru' meu adună  .... doar ce e "picat pe spate"!  ;)

simonaelena

Buei, tu crezi ca io seara cand ajung acasa, mai am vreme de pulverizari? Mituiesc si eu pe unul/altul sa le ude ca de regula sunt "praf"