Taierile la trandafiri

Started by einsteinitza, January 24, 2011, 04:37:55 PM

Previous topic - Next topic

nicol

Quote from: ika on April 08, 2012, 11:49:07 AM
La mine Mme Isaac Pereire a inghetat, dar nu chiar pana la musuroi, i-au mai ramas vreo 30cm.
La englezesti Graham Thomas, Pat Austin si Falstaff sunt varza, in rest un picut mai bine, iar Mary Rose e premianta.
Si la mine Mary Rose e premianta, in schimb am taiat binisor la Graham Thomas si la Abraham Darby.
Imi pare foarte rau de Elfe, pe el l-am taiat aproape de jos. :(

Carina

Nu stiu cum se face dar la mine nu a inghetat Mme. Pereire  ??? Nici Zephirine Drouhin si nici Souvenir de la Malmaison, si toti au crescut in primul an in jur de 1,80 m, deci au ramas mult in afara zapezii. Nu mi-a inghetat nici macar Paul's Scarlet, pe care acum 2 ani a trebuit sa-l tai pana la musuroi. Ce-i drept, stindu-l sensibilos, a fost singurul trandafir pe care l-am invelit in folie speciala de protectie, mai mult pentru linistea mea sufleteasca, ca la cat era de subtire nu m-am asteptat sa aiba vreun efect. Se pare totusi ca a avut  :)
Nu-mi explic de ce in sud au inghetat trandafirii mai mult ca la mine, eu am avut iarna asta -28 grade, nu cred ca in sud a fost asa de frig. Poate ploaia aia inghetata sa fi fost de vina  ???

roxanicibogdanici

Quote from: Carina on April 08, 2012, 09:50:32 PM
Nu-mi explic de ce in sud au inghetat trandafirii mai mult ca la mine, eu am avut iarna asta -28 grade, nu cred ca in sud a fost asa de frig. Poate ploaia aia inghetata sa fi fost de vina  ???
si vantul furios  in Baragan a avut un rol determinant,cel putin asta cred ca s-a intamplat la mine.

claude

Carina, souvenir de la Malmaison a crescut 1,80? Ai varianta tufa sau cea urcator? 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Quote from: Carina on April 08, 2012, 09:50:32 PM
Nu stiu cum se face dar la mine nu a inghetat Mme. Pereire  ??? Nici Zephirine Drouhin si nici Souvenir de la Malmaison, si toti au crescut in primul an in jur de 1,80 m, deci au ramas mult in afara zapezii. Nu mi-a inghetat nici macar Paul's Scarlet, pe care acum 2 ani a trebuit sa-l tai pana la musuroi. Ce-i drept, stindu-l sensibilos, a fost singurul trandafir pe care l-am invelit in folie speciala de protectie, mai mult pentru linistea mea sufleteasca, ca la cat era de subtire nu m-am asteptat sa aiba vreun efect. Se pare totusi ca a avut  :)
Nu-mi explic de ce in sud au inghetat trandafirii mai mult ca la mine, eu am avut iarna asta -28 grade, nu cred ca in sud a fost asa de frig. Poate ploaia aia inghetata sa fi fost de vina  ???
Sa sti ca si la mine Paul's scarlet arata foarte bine. Nu am taiat deloc din el. Insa el era inca mic, nu s-a dezvoltat prea mult anul trecut. Insa uimitor de rezistent comparativ cu ceilalti...

Carina

Quote from: claude on April 08, 2012, 09:57:56 PM
Carina, souvenir de la Malmaison a crescut 1,80? Ai varianta tufa sau cea urcator? 

Eu pe cel tufa l-am vrut, dar cred ca a incurcat Petrovic borcanele si mi-a trimis urcatorul  :-\ A crescut foarte mult inca din primul an, peste 2 metri,  chiar am mai taiat din el in vara pentru ca nestiind ca-i catarator l-am plantat chiar langa alee si ajunsese sa-mi scoata ochii cu ce ramuri avea

cristinaf

Quote from: Carina on April 08, 2012, 09:50:32 PM
Nu stiu cum se face dar la mine nu a inghetat Mme. Pereire  ??? Nici Zephirine Drouhin si nici Souvenir de la Malmaison, si toti au crescut in primul an in jur de 1,80 m, deci au ramas mult in afara zapezii.

La tine o sa fie gradina de vis la vara daca nu ti-au inghetat trandafirii. Sa ne arati poze ca sa ne mai treaca din supare, sau sa oftam mai abitir, depinde.  

einsteinitza

Nu inteleg, ce Ghislaine urcator sau neurcator?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Discutau despre souvenir de la Malmaison, Es.

einsteinitza

Uf, cred ca plec in gradina, se pare ca neuronii mei s-au amestecat pe frigul aasta ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Are cineva Empereur Du Maroc,caci imi doresc mult ,iar la Petrovici nu mai ,,sunt lasat,, sa adaug...??

nicol

Quote from: roxanicibogdanici on April 08, 2012, 09:53:08 PM
Quote from: Carina on April 08, 2012, 09:50:32 PM
Nu-mi explic de ce in sud au inghetat trandafirii mai mult ca la mine, eu am avut iarna asta -28 grade, nu cred ca in sud a fost asa de frig. Poate ploaia aia inghetata sa fi fost de vina  ???
si vantul furios  in Baragan a avut un rol determinant,cel putin asta cred ca s-a intamplat la mine.
E foarte posibil! N-a fost frig ca in alte zone, dar vantul sufla ca nebunul in sud-estul tarii. 

trandafira

Quote from: dancoman on April 09, 2012, 09:55:25 AM
Are cineva Empereur Du Maroc,caci imi doresc mult ,iar la Petrovici nu mai ,,sunt lasat,, sa adaug...??

Ce-ai facut Dan, ai strigat in biserica?

dancoman

Quote from: trandafira on April 09, 2012, 12:53:49 PM
Quote from: dancoman on April 09, 2012, 09:55:25 AM
Are cineva Empereur Du Maroc,caci imi doresc mult ,iar la Petrovici nu mai ,,sunt lasat,, sa adaug...??

Ce-ai facut Dan, ai strigat in biserica?
pai la 44 cati am comandat crezi ca mai am ,,tupeul,, sa mai deschid gura??(de fapt au fost 50 ,dar am lasat cuiva liber la achizitii)

einsteinitza

Ce ai comandat? De la Petrovick?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


dancoman

da,dar numai vechituri,cred ca nu te intereseaza... =))(sper ca nu te superi ca glumesc!)...deocamdata nu am facut comanda,suntem ,,in asteptare,,...ti-am scris de acel teren,pe care am de gand sa plantez numai ,,old,,

einsteinitza

La mine in gradina tot ce este"old" si-a pastrat structura intacta, pot sa ma joc cu ei cum vreau, sa-i leg oricum. Restul...mult negru!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Imi si plac mult,dar o iau si ca pe o ambitie personala(caci noi romanii parca mereu ramanem ...la coada),nu stiu cati sunt de la noi colectionari de ,,old,,dar eu imi doresc cati mai multi din ei,problema este ca sunt enorm de multi trandafiri ,si banii ...pe masura! :(

flordel

Quote from: dancoman on April 09, 2012, 02:13:45 PM
problema este ca sunt enorm de multi trandafiri ,si banii ...pe masura! :(
Adica banii sunt multi? ;D

dancoman

Quote from: flordel on April 09, 2012, 02:21:34 PM
Quote from: dancoman on April 09, 2012, 02:13:45 PM
problema este ca sunt enorm de multi trandafiri ,si banii ...pe masura! :(
Adica banii sunt multi? ;D
..da,sunt multi....multi de dat!! :D...si asta in conditii de ,,secret total,,!! :D :D(caci ,,zbor din casa,,daca se afla!!) :D

einsteinitza

Dupa cum ziceam, cei "old" sunt in forma maxima. Desi e pe malul apei, unde-i cel mai frig, Ghislaine de Feligonde e verde si bogata. Am aplicat tot metoda peggingului cu ramuri de bambus.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

a iesit foarte frumos,recunoaste ca este primul an cand ii dai foarma aceasta....cred ca va fi o nebunie de culori,mai am o intrebare(pe care mi-o pun de ceva timp)credeti ca si rozele se adapteaza,evolueaza(iti pot da exemple de flori din Pamir (Floarea de Colt care erau campuri intregi pe acolo)dar se adaptase,nu crestea mai mult de cativa centimetrii(vant,frig,altitudine diferita)...ma intreb daca cei vechi nu rezista si din acest motiv mai mult???

einsteinitza

Da, abia acum am reusit sa il fac asa, si pe toti fiindca nu erau suficient de mari, sunt si ai mei destul de tineri.
Cu rezistenta, ce sa zic, e vorba de evolutie. Unii, multi din cei vechi-desi sunt si clase care nu rezista la noi- sunt rezstenti la boli, ger, etc. Pentru ca sunt aproape de trandafirii nativi, de macesi, care aceau rezistenta. Un timp isi pastreaza rezistenta, dar, pe masura ce s-a mers spre moderni, nu s-a mai urmarit rezistenta, ci floarea.
Nu ai cum sa le cresti rezistenta, decat din parinti, si urmarind sa pastrezi mereu parinti rezistenti la frig si ger. Nu e ca la floarea de colt, care se adapteaza si transimite urmasilor care ies langa ea caracterele de rezistenta, de talie, etc. Aici ce sa urmeze, ca mie daca imi ingheata Westerland nu mai transmite nimic e mort si ingropat.
Creatorii trebuie sa ia parinti renumiti prin rezistenta la frig si sa pastreze doar progeniturile care mostenesc caracteristica. Dar, in goana dupa flori frumoase, unele au fost mai putin importante, cum ar fi rezistenta la boli si ger.

Uite, rugosa e renumita pentru rezistenta la ger, dar hibrizii de rugosa sunt cu rezistente variabile, unii au 3b altii 6b. Degeaba zici ca hibrizii rugosa sunt rezistenti la ger, ca nu toate incruscisarile au dat hibrizi rugosa u rezistenta buna la ger, unii au rezistenta unor th.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu nu am trandafiri vechi, dar dintre toti pe care ii am, cel mai bine au trecut iarna englezestii.
Am avut cativa dintre ei care aveau toate frunzele verzi ca in toamna.
Si culmea, niste trandafiri de la Barni Italia, 2 dintre creatiile lor. Nici n-au inghetat si au si facut frunze imediat.