Taierile la trandafiri

Started by einsteinitza, January 24, 2011, 04:37:55 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Dan, si eu zic la fel. Imi place maxim ce i-a iesit lui Es, insa a fost o intimplare. Trandafirii pomisor in viziunea mea sint foarte ciudati si chiar nu-mi par frumosi. Adica nu ne plac TH ca le ramine baza golasa, insa ne place un bat cu un smoc de flori in virf. In fine, tine de gusturi....Pina la urma toate plantele sint frumoase. :-bd

dancoman

Quote from: einsteinitza on April 05, 2012, 08:43:13 PM
Dane, nici mie nu prea imi plac, sar imi place ce a iesit in loc.
Poti sa obtii acelasi lucru din butasi ;) :D
din butasi de corcodus de la mine din gradina??? =))....ti-am spus eu ca ma infintez pe perete cu forfecuta,nu ma crezi!!!!! :D =))

einsteinitza

Lasa ca vine vara si-ti aduc un snop de butasi, incearca pana atunci sa afli secretul lui Bobo. ::)
Pe el il momesti destul de usor cu niste butasi de englezesti mai deosebiti =))
Dar oricum, ceea ce iti va spune sa pastrezi secret, nu-i pentru oricine!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on April 05, 2012, 08:54:27 PM
Lasa ca vine vara si-ti aduc un snop de butasi, incearca pana atunci sa afli secretul lui Bobo. ::)
Pe el il momesti destul de usor cu niste butasi de englezesti mai deosebiti =))
Dar oricum, ceea ce iti va spune sa pastrezi secret, nu-i pentru oricine!
Din pacate nu am avut o temperatura constanta unde i-am pus iarna la prins,vad ca TOT ce am taiat acum(si sunt afara pusi,in ghivece fara PET) se comporta foarte bine,cu conditia sa ii ud o data pe zi(cei din nisip)si sa nu scada temperatura noaptea prea mult.Sunt convins ca daca as fi locuit la bloc as fi avut mai multe reusite iarna.

cristinaf

Eu am pus butasi sub pet in septembrie si vad ca toti se prezinta foarte bine deocamdata.
Cred ca e mai bine de pus spre toamna, prin septembrie, decat pe timp de canicula. Sau cel putin din experienta mea, e mai bine.
Si mie imi place mult De la Grifferaie.  :)

einsteinitza

Cand ma gandesc ca de fapt e un trandafir cu o iasomie in cap! +hypno +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on April 05, 2012, 08:54:27 PM
Lasa ca vine vara si-ti aduc un snop de butasi, incearca pana atunci sa afli secretul lui Bobo. ::)
Pe el il momesti destul de usor cu niste butasi de englezesti mai deosebiti =))
Dar oricum, ceea ce iti va spune sa pastrezi secret, nu-i pentru oricine!

Pai mai bine ii punem butasii in brate sa-i prinda el, ca la el intr-o luna fac si radacini si sed apuca si de inflorit si-i dam spaga butasi de englezesti. Ca degeaba ne spune descantecul, ca vrajitoarele nu recunosc vocea  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Da, Bobo e foarte priceput...Si foarte perfectionist de aceea ii iese! ;)
Oricum, ma repet, scuze, cel mai bine se prind incepand cu sfarsitul lui august si pana prin octombrie.

claude

Flor, ca intrebai mai devreme...da, Aloha meu va ramane doar o cioata  ;D  Inca nu l-am taiat, tot sper sa se-ntample noaptea vreo minune, ca si cu toti ceilalti, de fapt  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Eu cred ca tu nu-i mai tai deloc, tot sperind intr-o minune  :P
Rid eu rid. Sa vezi plinsete cind merg in we asta la tara  :-\

einsteinitza

Daca la tine in Bucuresti e asa, ce sa zic la noi mai de la munte...
Eu cel putin m-am lecuit definitiv de urcatori , m-am saturat sa fac ramuri de structura si ,cand am zis si eu ca s-a acoperit zona, sa tai scurt. In schimb ramblerii, urcatorii vechi, etc, sunt verzi si frumosi parca n-a fost iarna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: anna on March 25, 2012, 10:42:01 PM
da ,Dane...in curtea unei biserici...e o biserica ortodoxa,nu mai e nici preot acolo care sa slujeasca cineva stabil(se slujeste o data la 2 saptamani) intr-un sat mai mult de batrani,am acces cat voiesc la acea gradina, e loc mult ca sa plantezi flori,alta gradina nu am ,in curtea biserici e si o fantana ...
iar eu in mintea mea fac toate astea ptr Dumnezeu ,pentru oameni sa se bucure si pentru mine , imi face bine....in satul acela in apropiere de acea biserica eu am copilarit, in vacante la bunica(nu mai e printre noi).

+dns

Frumos!
Anna  +rsp  +apl +apl +apl

Am citit anul trecut o metoda interesanta de iernare a unor trandafiri in zone cu ierni foarte reci. Erau si poze. Am cartulia dar e imapchetata si va mai trece ceva timp pana voi despacheta. Brosura e veche de prin anii '70 (cred  :-\) de fapt era un buletin cu articole ale unor membrii ai unei asociatii de roze.
Toamna cand trandafirii intrau in repaus ii dezgropau complet, cred ca ii si ajustau cu taieri inalte (cred de asta nu mai sunt chiar sigur, dar dupa cum tin minte pozele asa aratau  :-\ ) ii leagu si ii ingropau complet in pamant, culcati la orizontala. Primavara ii replantau. Spuneau ca doar asa le rezista unii si ca nu aveau pierderi. Dar e munca multa. Similar oarecum cu stratificarea puietilor de pomi, insa ingopati complet.
Spuneau ca pun si semne, pentru ca dupa topirea zapezii nu mai vezi bine cum era movila si sa nu-i raneasca la dezgropare.
Insa e munca multa. Cred ca trebuie sa fii tare pasionat sa faci asta.
Pe unii i iernau asa pentru ca ii cresteau pe o terasa mare in jardiniere mari de lemn.
Daca aveti soiuri sensibile la care tineti mult sa-i aveti, s-ar putea sa fie singura metoda de iernare.

Nu stiu cum si daca ar merge sa fie protejati cu snopi de tuleie de porumb in jur.


BoboROM

Pana la urma nu este nici un secret cu inradacinatul butasilor. Totul depinde de experienta si de a nu repeta greselile din trecut. Dupa 5 ani de experimentari fiecare isi poate imbunatati tehnica.

Si acum tot din experienta cel mai bine este sa tai butasi in luna iunie dupa prima inflorire. Se prind mai repede si pana toamna apuca sa infloreasca si sa faca radacini bune pentru a trece mai bine peste iarna.

Cam pana la 1 octombrie poti sa pui butasi la prins, dupa 1 octombrie ar trebui sa suplimentezi cu lumina artificiala. Din noiembrie poti sa aplici metoda cu butasi semi sau lignificati la servetel/ziar. Dar apoi trebuie iar lumina artificiala pana in martie. Asa ca nu renteaza decat daca este un trandafir mai deosebit pe care nu poti sa-l gasesti la timpul potrivit.

cristinaf


flordel

Eu m-am referit la perioda sfarsitul lui august pana in octombrie daca-i pui direct in gradina, ca eu asa fac.
Avantajul in gradina este ca se patreaza mai bine umiditatea decat in ghiveci, la ghiveci trebuie sa nu uiti sa-i uzi!
Claude, sa stii ca si Aloha al meu este codas, inca nu i-au dat frunzele, toti ceilalti sunt plini de lastari si frunze noi.
Poate daca da din ramuri mai batrane dureaza mai mult. Eu l-am ciumpavit rau.

geodezia

 +hypno
na da prin metoda asta de pitulare a roselor in pamint nu fac radacini pina primavara
io intreb Gigi becali .. ca asa ma gindesc pamint au apa au nu fac radacini ?

Claudiu

Eu zic ca nu fac ca-i rece. Chiar daca nu ingheata nu e suficient de cald.

claude

Am vazut si eu metoda cu ingropatul complet in pamant, dar cred ca dupa prima operatiune de felul asta, ingropat iarna-dezgropat primavara, daca ai mai mult de 10 trandafiri te lecuiesti de roze pe veci, le dai afara si pui ...usturoi, na  =)). Oricata pasiune ai avea e o munca imposibila  +ham

Decat asta mai degraba metoda rusilor, cu tunele de folie, unde sunt mai multi in sir  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Azi am incercat sa vad cum sa aplic metoda c legatul dupa pozele de la Sissinghurst. Din pacate, doar cei vechi si-au pastrat o structura suficient de lunga incat sa pot sa leg. In loc de bete de alun am folosit bambus.
L-am legat pe Ferdinand Pichard, si pe cei doi New Dawn, dar la ultimii nu am poze azi fiindca am terminat cand s-a intunecat.
Cel putin la mine in gradina trandafirii vechi arata minunat, sunt singurii care au o structura pe care nu o ciumpavesc dupa iarna asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Frumos...ar trebui sa dea multi lastari plini de flori  +apl  Eu n-am ce sa aplec  ;D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Eu unul am la pierderi de nu imi vine sa cred............
Inclusiv cei atat de laudati pentru rezistenta si ma refer aici la trabdafirii Kordes

claude

Chiar si la tine?  ???  Ca parca tu esti mai in jos pe harta, n-a fost chiar asa ger  ::)   Eu nu mai zic nimic, inca n-am taiat, ca mi-a fost si lehamite cand am vazut ca tot ce iese din musuroaie e negru  :'(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Pe unii i-am scos si pe cei care au dat ceva semne i-am taiat cam la 10 cm de la sol.
O nebunie >:(

claude

 :o  Hai mai, chiar in halul asta?  Da'nu au avut musuroi?
De fapt, o am si eu pe Louise Crette, mutata in toamna care mai are 1 cm verde deasupra pamantului, iar Cornelia si Buff Beauty cred ca au dat cotzu, sunt negri pana jos  :'(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


Anul asta chiar nu a fost grea iarna. Cel putin pe aici prin sud. Eu nu am musuroit trandafirii iernile trecute (nici macar in 2009-2010) si nu au avut nimic.

Iarna asta am musuroit usor (cam 10-15 cm ca nu am avut de unde pamant) si majoritatea trandafirilor a trebuit sa o tai la o palma de pamant.

Concluzia mea pt. iarna asta este ca a fost foarte cald pana la mijlocul lui ianuarie, cand mugurii deja erau mari de 7 mm. Trandafirii aratau ca in California dupa iarna lor. Apoi au venit cele 6-7 saptamani de iarna si ceva ger care le-a dat in cap definitiv.