Imi fac singura o sera

Started by Loredana06, May 09, 2007, 11:28:28 AM

Previous topic - Next topic

mamaruta

Nu il iau cu mine...e si la lucru, plus ca eu nu bat tara-n lung si-n lat in 48 de ore....ca ma lasa nervii! dar nici nu am discutat cu el.....inca.... :-[

myosotis

Folia este de diferite grosimi. Deci, trebuie sa stii din care cumperi ca sa faci calcule. Pentru sera/solar grosimea minima este de 0,15. Apoi, folia poate avea diverse latimi (6m, 8m, etc) Trebuie sa gandesti intai "proiectul" serei si apoi vei sti ce folie cumperi. Sera trebuie sa aiba oanumita inaltime. Ionut spunea ceva de 4m la coama pentru rosii, daca nu ma-nsel. Cei care vand folie  stiu raportul suprafata/greutate pentru fiecare tip.
Ai grija de unde cumperi. Folia trebuie sa fie tratata UV. Are o banda imprimata pe una din parti. Acea parte va fi in exterior.
In partea de jos a paginii ai mai multe tipuri de folie:
http://blondyromania.ro/altele.php#2

mihail

pai zii...eu nu pot sa o fac,sint prea verde aici.De ce sa nu vina ? Populatia pare dragutza.

myosotis

bey
.......ia mutati-va voi la intalniri  >:(
mihaile, daca o pui sa-l cheme pe Mateo, nu mai poti invarti sticla  8)

mihail


myosotis

Clar, e ceva in aer....  :-X

mihail

Nu stiu "povestea" cu MATEO...poti sa-mi explici un pic ?

myosotis

MATEO, e barbatu-sau  ;D
Credeam ca pe el ii spui sa-l aduca. Asta in cazul in care vorbim despre Mada. Ca sa nu mai fie confuzie.

mihail

Repet...eu ma refeream la Felix.deci: de ce nu-l invitati ?

spe

Quote from: myosotis on March 23, 2009, 11:12:35 PM
Folia este de diferite grosimi. Deci, trebuie sa stii din care cumperi ca sa faci calcule. Pentru sera/solar grosimea minima este de 0,15. Apoi, folia poate avea diverse latimi (6m, 8m, etc) Trebuie sa gandesti intai "proiectul" serei si apoi vei sti ce folie cumperi. Sera trebuie sa aiba oanumita inaltime. Ionut spunea ceva de 4m la coama pentru rosii, daca nu ma-nsel. Cei care vand folie  stiu raportul suprafata/greutate pentru fiecare tip.
Ai grija de unde cumperi. Folia trebuie sa fie tratata UV. Are o banda imprimata pe una din parti. Acea parte va fi in exterior.
In partea de jos a paginii ai mai multe tipuri de folie:
http://blondyromania.ro/altele.php#2


Numaidecat tratata UV si cu scrisul / banda la exterior. Am retinut  :)

Bineinteles ca trebuie sa gandesc si proiectul serei. Dar incerc sa-mi fac o foarte aproximativa si generala idee asupra partii financiare. Si, daca nu ma insel, folia, structura, sistemele de irigatie, incalzire, ventilatie, toate m-ar ajuta la aceasta aproximare. Sa stiu daca ma tine...

Inca o data multumesc pentru raspunsuri, iar daca mai aveti sugestii fiti siguri ca sunt bine primite.

Nicol Caloian

Quote from: mihail on March 24, 2009, 08:03:06 AM
Repet...eu ma refeream la Felix.deci: de ce nu-l invitati ?

Mihail, uite ce spune Vio in 20 martie:
"text tradus

Începând cu Duminica Floriilor,vă aştept timp de o lună la lalele.
   Dacă timpul permite zborul albinelor, este interzis accesul la fermă persoanelor sub influienţa băuturilor alcoolice,a persoanelor care au consumat înainte cu 12 ore usturoi sau ceapă,sau a persoanelor parfumate.
    Ţinuta obligatorie a accesului în fermă:părul strâns şi acoperit,pantaloni,bluză pe gât de culoare deschisă.
  Pentru a pleca cu câte un buchet de flori sau cu ceva miere de albine,persoanele nu vor fi puse să presteze muncă în folosul gazdei (plivit,udat,dat cu var pomii etc ).
    Dacă veniţi vă rog să mă anunţaţi cu 10 zile înainte.
                               
                                                    Vă aşteptăm cu drag,

                                                                        Vio şi Doina"

Deci invitatia este pentru toti cei cara vor si au placere sa vina la ferma lui Vio!

mihail

Mersic...stiu textul aproape pe de rost.Dar,tot nu inteleg unde bati.
Puteti veni si imbracati/te in rosu,albinele nu vad culoarea asta.Cel putin sasa stiu eu,de pe vremuri.
Eu am vorbit cu sefa si-mi da voie sa vin,dar insotit,ca cica e gagici cool acolo.

costieanuconstantin

Quote from: myosotis on March 23, 2009, 11:12:35 PM
Folia este de diferite grosimi. Deci, trebuie sa stii din care cumperi ca sa faci calcule. Pentru sera/solar grosimea minima este de 0,15. Apoi, folia poate avea diverse latimi (6m, 8m, etc) Trebuie sa gandesti intai "proiectul" serei si apoi vei sti ce folie cumperi. Sera trebuie sa aiba oanumita inaltime. Ionut spunea ceva de 4m la coama pentru rosii, daca nu ma-nsel. Cei care vand folie  stiu raportul suprafata/greutate pentru fiecare tip.
Ai grija de unde cumperi. Folia trebuie sa fie tratata UV. Are o banda imprimata pe una din parti. Acea parte va fi in exterior.
In partea de jos a paginii ai mai multe tipuri de folie:
http://blondyromania.ro/altele.php#2
multumesc !!!, am aflat informatii folositoare din link-ul asta !!!  :)

spe

Quote from: costieanuconstantin on March 24, 2009, 12:31:37 PM
...
multumesc !!!, am aflat informatii folositoare din link-ul asta !!!  :)


Intr-adevar, si e de mirare ca mai sunt si oameni printre noi, care pot si vor sa-i ajute pe altii fara a astepta sau solicita vreo recompensa pentru asta. Sta dovada multimea de raspunsuri, sfaturi si linkuri pe care le-am primit intr-un timp atat de scurt.



P.S. Nu radeti, va rog, de ce va voi intreba: Stiu ca pentru cultura in gradina a rosiilor exista perioadele de timp destul de bine determinate, adica in luna x ( asta de acum parca ) se fac rasadurile, iar in... mai, sa zicem, se pun plantele in gradina. Intrebarea mea e: exista un calendar la fel de bine definit si pentru cultivarea legumelor in sera? Adica, presupunand ca eu termin constructia serei in iunie, ar fi vreo problema sa cultiv rosii si castraveti de atunci, sau trebuie sa astept primavara? Logica mea, firava ce-i drept la acest capitol, si fara experienta, imi spune ca daca in sera se asigura conditii optime, pot rasadi si planta si in decembrie... Dar as dori totusi o confirmare. Multumesc.

mihail

iata adresa promisa:    Moldoplast Iasi
                                      tel:0751563622


dimineata cind am fost eu,era prea devreme,era inchis.De aceea nu am putut sa aduc vreo informatie despre folia pt. sere.poti intreba ,insa tu .

ionut

Quote from: spe on March 24, 2009, 01:23:28 PM
Logica mea, firava ce-i drept la acest capitol, si fara experienta, imi spune ca daca in sera se asigura conditii optime, pot rasadi si planta si in decembrie... Dar as dori totusi o confirmare. Multumesc.
ma intreb daca sti ce inseamna conditii optime in luna decembrie? si daca da,cat costa asigurarea acestor conditii optime,in primul rand temperatura,stiut fiind faptul ca tomatele au nevoie de minim 22 grade pt a lega rod,ceeace intr o sera acoperita cu folie e foarte greu de realizat,deci lunile de iarna se cultiva cu legume mai putin pretentioase la caldura..
altfel poti planta tomate si castraveti mai pe la mijlocul verii stiind ca la rosii,de la plantare pana la recoltare sunt necesare 2,5-3 luni(functie de soi) iar la castraveti cca 35 de zile
informatiile despre folie sunt foarte corecte
este absolut necesar un al doilea strat de folie anticondens,evident asta se pune in interior,la minim 50 cm fata de primul,are un rol f important,impiedica condensul sa cada pe plante,(se pastreaza aceiasi regula,scrisul catre soare)
evitand astfel imbolnavirea plantelor,mai ales in extrasezon cand umezeala si temp.mai scazute favorizeaza mana
cat despre costuri trebuie stiut mai inainte cat de mare vrei sera,toate se calculeaza in functie de marime serei,ai in vedere si dimensiunile la care se gaseste folia,pt a nu mai taia din ea
si in camp se pot face plantari mai tarzii,dar si productiile se obtin mai tarziu


gomez99

Quote from: stefana on March 23, 2009, 10:39:06 PM
QuotePolicarbonatul este extrem de scump.

Mai scump decat folia?
E aproape de milion o bucata cam de 3 mp

daca o iei engros. daca o iei de la brico/praktiker/depozite de materiale, e 1,2 sau 1,3mil. depinde si de grosime, e de 6, de 10 mm...
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

mihail

Ma bate gindul,foarte serios,sa-mi fac o sera,sau mai curind o veranda..."lipita" de casa.In care sa tin florile pretentioase,sa pot sa "dezvolt cite ceva,sa fie un spatiu de recreere pe perioada  iernii,un loc de sorbit o cafelutza neaparat turceasca....ar trebui sa fie o constructie metalica,acoperita cu sticla.
Observatii ??

myosotis

Observatii
1. Sticla nu permite trecerea razelor ultraviolete decat in mica masura, ceea ce afecteaza dezvoltarea plantelor.
2. La ce flori te gandesti cand spui "pretentioase" ?
3. Ca sa bei cafeluta calda, iti trebuie sursa de incalzire. Cu cat materialul din care construiesti este mai prost izolator termic, cu atat  mai mult te va costa incalzirea.

mihail

Puiul lui mama ....sa nu crezi ca nu m-am gindit serios la toate detaliile tehnice,inclusiv apa curenta,canal,corent si incalzire (se cheama utilitati).
Inca din faza de proiectare a casutei locul ei este prevazut precis.Nu ma cunosti !
Numai ca arhitecta,la care tin atit de mult,a miriit spunind ca la atitea terase ce-mi mai trebuie si una acoperita.Ia sa vedem ce spune arhitectul de aici.
Modelul pt.care optez ar fi ,ca deobicei,unul englezesc,adica o veranda.
Iar "ideea" ce sta la baza ar fi : CASA PALMIERILOR,de la Viena....sau CASA FLUTURILOR.Adaptind dimensiunile.
Un loc placut,in care iarna sa te bucuri de anumite plante,de o tihna deosebita.Nu crezi ca sticla este potrivita in acest caz ? Iar structura,poate din fier forjat,nituit...precum Podul de la Cernavoda sau turnuletul cu lifturi de la Paris,sau ca alea doua pomenite cu trei rinduri mai sus.
Este posibil ca aceasta "textura" sa nu se potriveasca casei existente....si atunci sa trebuiasca sa aleg o alta structura metalica.


p.s. punem pariu ca exista o sticla speciala ?

myosotis

Daca te-ai gandit serios la toate detaliile tehnice (lucru pe care il tii pentru tine) ce observatii mai astepti? Testezi "stiinta" colegilor de forum ?

myosotis

p.s. nu ma intereseaza pariurile  8)

stefana

Mihail, daca ai face o vizita la "hacienda" lui Myosotis, ai inghiti in sec, inainte sa-i zici "puiul lui mama". Pariem? :D

mihail

Eu o alintam...dar cu respect.Nu o tratam de sus,sa fie clar.
De ce sa "inghit in sec" are: 90-60-90,...180 si este bruneta cu ochii albastri ?
In rest,sint oleaca smecher,tot ce vad aici raportez la doua-trei gradini pe care le-am vazut altundeva.Una la Rabat,o gradina andaluza,si doaua la Casa Palmierilor si Casa Fluturilor.Ambele la Viena.Nu cred ca le bate !

In rest stiu in principiu ce ar trebui sa fac,cum....nu prea.Ca am utilitatile pregatite din start asta-i altceva.

myosotis

mihaile, te declar campion la zapacirea oricarui topic !
In rest, sa stii ca ala 90-60-90-....180 nu e numarul meu de telefon....
Si la Casa fluturilor si la Viena........ fiecare are liber la visare ...