Imi fac singura o sera

Started by Loredana06, May 09, 2007, 11:28:28 AM

Previous topic - Next topic

mihail

MERSIC !
...In rest,Stefana,pariem...dar mergem impreuna si numai daca ne invita !

myosotis

Stefana are invitatie... pe timp nelimitat   ;D
Daca o lasi sa castige pariul, poate pui de-un insotitor, ceva.....

mirelush

Ideea a realiza un spatiu pentru flori, adiacent casei, este una excelenta. Si daca a fost gandit locul ei inca din faza de proiectare e si mai bine. Nu inteleg ce te impiedica sa te apuci de ea. Pesonal, m-am gandit mai tarziu la asta, asa incat - daca voi avea vreodata sera - aceasta va fi un pavilion independent undeva prin gradina, ingropat in verdeata.

Casa fluturilor din Viena , zici ?  ::)
Si mie mi-ar placea. ;D

mihail

La "casa" aia este defapt o sera imensa cu o temperatura ridicata in interior(38 grade),acea necesara fluturilor,Sint j'demii...care ti se aseaza pe tot corpul.In partea de sus,evident.
La tine este ceva mai simplu,poti "inchide" pergola.Nu stiu din ce se execut veranda.
Apoi,pina la ea,mai trebuie sa cumpr un cosh si semineul aferent.Plus banii de montaj,deci undeva peste o suta si ceva de milioane.N-am cumparat nici piatra pt. soclu si jardiniere...alta suta.Astea sint mai intii prioritatile.

mirelush

Quote from: mihail on April 22, 2009, 09:14:54 AM

La tine este ceva mai simplu,poti "inchide" pergola.

:D nu e o idee rea.

Quote from: mihail on April 22, 2009, 09:14:54 AM

Nu stiu din ce se execut veranda.

Pai, vorbeste cu arhitecta. Nu pot sa-ti recomand ceva ...nu stiu ce s-ar potrivi la tine. Balustradele la balcoane/terase din ce material le-ai facut ?

myosotis

mihail, in cazul investitiilor (fie chiar si pentru o veranda) totul incepe si se termina cu "valoarea" . In functie de cat poti/vrei/ai disponibil sa investesti in aceasta lucrare. In functie de suma disponibila hotarasti ce si cum se "asorteaza" . Asa ca, degeaba ne intrebi, daca nu dai toate detaliile.
Ai idee cam cat te costa sa tii 38grd permanent intr-o incapere chiar si de mici dimensiuni ?
In principiu, ar trebui sa gandesti si partea economica si practica de viitor.
De la o varsta intai ma-ntreb "cum naiba ajung eu acolo sus sa curat lustra (de ex.) si cat timp imi va lua ? Mai apoi , cand aflu raspunsul, hotarasc ca nu-mi mai  trebuie obiectul respectiv  ;D

mihail

-balustradele inca nu sint facute,satu terasele fara ele.Proiectul e cu lemn,sau lemn cu metal.Mina curenta evident din lemn.Terasa de sus este "curbata",nuvrea nimeni sa mi-o faca din lemn,asa ca m-am apucat eu.M-am apucat sa trasez raza,dar n-am nimerit-o din prima asa ca am luat o pauza.In rest am facut sablaonele,din segmete.O sa creez un sendvici din lemn uscat si tratat,ca la carte,pt. a obtune si volumetria necesara.
- nu intentionez in veranda o temperatura de 38 de grade,aia este necesara in Casa Fluturilor din Viena.
-ar fi interesanta veranda din lemn,dar este prea complicat.Poate metalica si placata cu lemn pe deasupra.Este problematic sa o etansezi cum trebuie.
-curios,eu din prima m-am gindit ca pergola ta  poate fi "inchisa" cu sticla.Ca la un pasaj de aeroport.Scuze,nu-iprea idilica imaginea.Am vazut niste "copertine" verticale in Grecia,din ceva plastic care inchideau terasele numai atunci cind ploua sau bate excesiv vintul.Cred ca am si o carte de vizita.Cind nu era cazul,erau rulate in sus.Foarte ingenios sistemul.Ma gindeam sa-l "import" pt. terasa de jos caruia trebuie sa-i plantez pergola.Dar nu-mi place ideea de a creea un spatiu de facut ceva sub ea.Eu,mai mult ma gindesc la ea ca la un viitor atrium.

mirelush

Inainte de a pune in practica  orice idee mareata trebuie sa vezi daca are cine sa ti-o execute ...la noi in Ro, mai greu cu meseriasii ... Mi-e greu sa-mi inchipui cum e casa ta, stau relativ bine cu imaginatia ( dar in alte domenii ) aici prefer fotografiile, desenele, etc :D

Daca aude sotul meu ca vreau sa inchid pergola...da divort 

mihail

Pai...am pe cineva cu miini de aur: in aluminiu si in pvc.Inafara de asta gindeste.E un prieten din copilarie.Deci daca o fac din cele doua materiale am cu cine.Evident ,nici nu ma gindesc la PVC.
Veranda as face-o in spatele casei,m-am uitat eu atent si nu par a fi probleme arhitecturale,e un perete drept cu doua trei ferestre mai mici (doua bai,casa scarii si dresingul).Toate camerele sint in fata.
Depinde ce stie despre veranda,daca o cunoaste ca principiu.
Are aceeasi meserie ca tine ? Daca nu,de ce sa nu aiba incredere pina la capat ?....iar un 3D ar lamuri lucrurile fara sa te ciufulesca.

mirelush

Aceiasi meserie ? Nuuuuuuuuuuuu !!! Asta-mi mai trebuia....E doar carcotas ca multi alti barbati.   E satul si el de muncitori in curte ca si mine de altfel....
La sera ta, da-mi voie sa ma mai gandesc putin. Sa vad ce idei imi vin, mai stii ?

mihail

Eu m-am inspirat din verandele englezesti.O sa-ti trimit zilele astea niste link-uri.Nu cred ca am sanse sa o fac anul acesta,mai sint citeva chestii pe lista,iar paratraznetul nici acum nu l-am cumparat.
Cutii cu gazon pt reparatii sint la Floraline (in Bucium,m-am intilnit cu soferul acolo) si la Unisem,in spatele Halei.Miine sun la Everde pt. platani,poti daca vrei,sa mai comanzi la ei ce ai nevoie....ca sa vina odata..
Oricum este mult mai ieftin.

mirelush

Cand iti faci timp trimite-mi linkurile alea.
nu intentionez sa-mi fac vreo sera, deocamdata ...nu zic niciodata, ca vorba aia  :D ...niciodata sa nu spui ( spun ) niciodata

stefana

Se mai zice si : gandeste-te bine ce iti doresti, ca s-ar putea indeplini ;D

mirelush

Quote from: stefana on April 22, 2009, 09:21:35 PM
Se mai zice si : gandeste-te bine ce iti doresti, ca s-ar putea indeplini ;D

La  mine asta n-a prea functionat ... mai degraba de cate ori am zis ( nu voi face asta niciodata ) ...pana la urma am facut. :-X
Un exemplu ?! Acum vreo 10 ani , prinsa intr-o discutie contradictorie ( casa versus apartament de bloc )  am declarat ca eu niciodata nu voi sta la casa/curte, deoarece am crescut la bloc si mi se parea alegerea cea mai buna si pe mai departe.

;D ;D ;D Nu pot sa spun decat ca gusturile se mai schimba ( uneori radical ).

Acum serios, ma ispiteste sa fac o sera. Sotul meu are incredere in mine ( uneori chiar prea multa ) , nu se pune problema... dar nu e momentul acum. Am alt " stres " ...trebuie sa gasesc o solutie cu fisurile alea din alee, ca ma scot din minti. Mi-ar conveni solutia radicala ( sa scot tot ) ... dar ma gandesc ca, totodata, fac zob si gradina  :(

myosotis

 nu merita sa distrugi o planta, dar gradina, pentru o alee...  gaseste-i un design antic cu crapaturi  :D

mihail

Myo...uita-te un pic la pozele cu hardughia lui Mirela anderscorrrrr,apoi poate vei intelege "spiritul".S-ar putea sa vezi cit sint unii de perfectionisti.Ceea ce nu-i rau deloc...dupa mine.

mirelush

Quote from: myosotis on April 24, 2009, 12:09:23 AM
nu merita sa distrugi o planta, dar gradina, pentru o alee...  gaseste-i un design antic cu crapaturi  :D

Complicat sa gasesti un design antic intr-un beton de asta...amprentat. De cate ori il vad de atatea ori ma infurii ( pe mine, evident )...si ma intreb : cum de-am putut fi atat de proasta sa aleg solutia asta ??>:( ... M-am gandit eu la ceva, incerc sa vad cum iese. Dar nu imi pun mari sperante. Vorba aceea : " nu-ti fa iluzii sa n-ai deziluzii ".  In general carpeala...tot carpeala ramane. :(

Si nu te lua dupa ce zice Mihail, exagereaza nitel. :P

mihail

Mihail...nu si-ar face niciodata acoperis tricolor sau beton amprentat.Mai sint si alte "minuni" ?
Asta deoarece,cel din urma,nu are ce cauta la o casa,asa cum nu are ce cauta timplaria PVC sau alte chestii.
La casa trebuie sa utilizezi (daca se poate) numai materiale naturale,nu de "sinteza".Eu nu zic ca n-am facut la rindul meu greseli,dar am incercat sa le evit.
Sint siderat,cum poate un om de meserie,din domeniu,cu studi, sa-si monteze beton amprentat.
N-ai auzit de piatra ?  Vrei citeva adrese de surse de piatra ieftina,ti le dau.
Insemneaza,ca trebuie neaparat sa multumesc si mai mult,armatei de arhitecti care au tot trecut pe la mine.In special ultimei.Promit ca luni trec pe la ea,cu floricele.


am revenit:ce zici de niste pavaje din lemn,special tratate,gindite pt. asa ceva ?Lungimi mari.

mirelush

Quote from: mihail on April 25, 2009, 06:51:35 AM
Sint siderat...

:D  :D :D Faci des afirmatia asta... vezi sa nu ramai asa. ;)

mihail

stiu...probabil ca ceva mai demult am ramas timpit...iar eu cred elevat ca aia este sinonim cu "siderat".Asa este la o anumita virsta,te minti singur....frumos.Lasa,ajungi tu ca mine si atunci sa te vedem.Ma rog,eu o sa fiu mort demult.

einsteinitza

Mirela, scoate-l iti va manca zilele.Ai o gradina frumoasa, cu gust, fara kitchuri si ingramadiri, colorata, dar cu stil,nu o salata de diverse adunate gramada.Imi place si casa, care se integreaza discret in peisaj, lasand gradina sa se desfasoare, sa fie punctul central. Se poate invata mult din aerul gradinii tale.
Betonul acela groaznic te va sacai mereu, iti spun din experienta.Angajeaza pe cineva, scoate-l fa ceva in ton cu bunul gust al casei si al gradinii.
Cand am construit casa la Slanic, socrul meu ne-a facut cadou gresia de terasa.Casa e de lemn, gresia era marmorata neagra si alba.Realizez ce se bateau cap in cap.Trei ani de zile am oftat, am zis las-o sa isi cheltuie valoarea, macar putin sa o folosim, dar ma inebunea de fiecare data cand o vedeam.Anul trecut am cumparat placute de travertin si am schimbat oroarea, acum ma bucur de cate ori intru in terasa. E pacat sa nu o faci, ai totul frumos aranjat, asa ceva te va enerva constant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Macar ar trebui sa discute serios cu un arhitect .   ;D
Ainshtanitzo,tu zici ca-i colorata cu stil ?

einsteinitza

Da, mie imi place faptul ca nu se vede, ca se ascunde in peisaj, ca atunci cand va fi gradina matura vei observa mai curand grupul de lalele rosii sau clematitele de pe pergola, nu vei vedea casa, o pata de portocali, galben sau mai stiu eu ce,care anihileaza natura din jur si chiar face ca totul in jur sa fie colorat gresit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mirelush

Siderat e sinonim cu impietrit, incremenit...sau ar trebui sa caut dexu'. ;D

Es, multumesc pentru sfaturi si aprecieri. Instinctul imi spune ca, in cazul aleii fisurate,  solutia radicala e cea mai buna, dar ma mai ia valul...uneori. ;) Nici cand am acceptat ideea asta nu am fost foarte convinsa ca-i bine ...acum m-am lamurit.

mihail

Deci vrei sau nu informatii despre piatra aia ? Cit ma i sarbatoresti,toti is beti prin Bucium  ?